First Round Singles Results From ITA Women's Tennis Regional Championships

Nov. 9, 2000

ITA Women's Tennis Regional Championships

At Stanford University

Singles

First Round

#1 seed Laura Granville (Stanford) bye

Kelly Ramirez (Fresno State) d. Stacy McKenna (Washington State), 6-3, 6-4

Andrea Coulter (Washington) d. Ines Zouabi (Nevada), 6-1, 4-6, 6-1

Caroline Svensson (Sacramento State) d. Monica Martin (Idaho), 6-1, 6-2

#16 seed Jieun Jacobs (California) bye

Patti Ruiz (Santa Clara) d. Caroline Tweeton (San Francisco), 6-1, 6-0

Amy Allen (Washington) bye

Jeanette Mattsson (Oregon) d. Samantha Kluger (Portland), 6-2, 6-1

#8 seed Liesl Fichtbauer (Fresno State) bye

Anna Dybicz (Washington State) d. Emilia Anderson (Stanford), 6-3, 5-7, 6-3

Catalina Fillol (Saint Mary's) d. Cindy Clark (Sacramento State), scores unavailable

Lisa Swerniak (California) d. Biljana Trapeska (Nevada), 6-4, 6-1

#9 seed Christiane Barthel (Pacific) bye

Christine Limbers (Santa Clara) d. Anna Pearson (Washington), 6-0, 6-1

Erin Smith (Portland) d. Shaina Rutherford (Nevada), 6-4, 6-1

Pam Chung (California) d. Casey Tolstedt (Gonzaga), 6-1, 6-1

#4 seed Kim Niggemeyer (Fresno State) bye

Erin Hoe (Washington) d. Carey Savage (San Francisco), 6-0, 6-2

Vania Apodaca (Nevada) d. Laila Karim (Sacramento State), 6-1, 6-0

Annie Wolford (Saint Mary's) d. Alison Dohrmann (Pacific), 2-6, 6-4, 6-3

#13 seed Erica Perkins (Washington State) bye

Sekita Grant (California) d. Adeline Arnaud (Oregon), 1-6, 6-3, 7-5

Katy Smith (Portland) bye

Barbora Kudilkova (Idaho) d. Nicole McCord (Santa Clara), 6-2, 6-0

#5 seed Keiko Tokuda (Stanford) bye

Catherine Lynch (California) d. Marta Gronowicz (Sacramento State), 3-6, 6-1, 6-2

Susanne Bertel (Pacific) bye

Claire Carter (Washington) d. Janice Nyland (Oregon), 7-6 (4), 6-1

#12 seed Courtney Perkins (Portland) bye

Chantel Wiggins (Fresno State) bye

Tamara Filipovic Washington State) d. Jamie Buterbaugh (Gonzaga), 6-1, 6-1

Nicole Havlicek (California) d. Alison Barr (Santa Clara), 7-5, 6-1

Kristen Case (California) d. Lisa Bessman (Portland), 6-1, 6-3

Janice Mota (Sacramento State) bye

Ana Moura (Washington State) d. Vida Senci (Idaho), 6-2, 2-6, 7-6

#11 seed Ilona Kordonskaya (Washington) bye

Courtney Jantz (Fresno State) d. Courtney Nagle (Oregon), 6-4, 6-3

Ana Bihler (Nevada) d. Ashley Campbell (Santa Clara), 6-2, 6-1

Sarah Ust (Gonzaga) d. Jaimee Bremner (Pacific), 6-1, 7-5

#6 seed Gabriela Lastra (Stanford) bye

Simone Jardim (Fresno State) d. Karen Holland (Saint Mary's), 6-0, 6-2

Morisa Yang (California) d. Emily Wingo (Sacramento State), 6-0, 6-0

Melinda Kocsis (Pacific) d. Kodee Domingo (Nevada), 6-1, 6-1

#14 seed Monika Gieczys (Oregon) bye

Larissa Nicoli (Idaho) d. Kathy Chi (Washington), 6-3, 0-6, 6-3

Aaryn Wolkmann (San Francisco) bye

Zorana Roganovic (Washington State) d. Angela Fry (Gonzaga), 6-4, 6-0

#3 seed Lauren Kalvaria (Stanford) bye

Darija Klaic (Washington) d. Taio Miller (Gonzaga), 6-1, 6-0

Tjasa Jezernik (Nevada) d. Valerie Verrier (Saint Mary's), 6-0, 6-2

Amber Neumeier (Sacramento State) d. Hui-Ming Kwan (San Francisco), 7-6 (4), 6-2

#10 seed Christina Fusano (California) bye

Lorena Arias (Washington State) d. Jana Jusupovic (Portland), 6-1, 6-1

Farah Karipenini (California) bye

Diana D'Audney (Pacific) d. Kristen Auten (Washington), 6-0, 6-0

#7 seed Lauren Barnikow (Stanford) bye

Mariko Kawakami (Santa Clara) d. Katie Rock (Gonzaga), 6-1, 6-1

Sandija Zarina (Pacific) bye

Lizzy Bennett (Stanford) d. Yenny Nipo (Portland), 6-3, 6-4

#15 seed Racquel Kops-Jones (California) bye

Moniek VandeVen (Washington State) d. Vickie Gunnersson (Oregon), 6-3, 6-2

Gabriella Lundquist (Sacramento State) d. Heather Snow (Saint Mary's), 6-1, 6-4

Ewa Gruslecka (Fresno State) d. Pooja Deshmukh (Idaho), 6-4, 2-6, 6-4

#2 seed Kristina Kraszewski (Washington) bye

Second Round#1 seed Laura Granville (Stanford) d. Kelly Ramirez (Fresno State), 6-2, 6-0

Andrea Coulter (Washington) d. Caroline Svensson (Sacramento State), 3-6, 6-3, 6-1

#16 seed Jieun Jacobs (California) d. Patti Ruiz (Santa Clara), 6-0, 6-0

Jeanette Mattsson (Oregon) d. Amy Allen (Washington), 6-0, 6-0

#8 seed Liesl Fichtbauer (Fresno State) d. Anna Dybicz (Washington State), 6-1, 6-1

Lisa Swerniak (California) d. Catalina Fillol (Saint Mary's), 4-1, retired

#9 seed Christiane Barthel (Pacific) d. Christine Limbers (Santa Clara), 6-1, 6-2

Erin Smith (Portland) d. Pam Chung (California), 6-2, 7-6 (0)

Erin Hoe (Washington) d. #4 Kim Niggemeyer (Fresno State), 0-6, 6-1 retired

Vania Apodaca (Nevada) d. Annie Wolford (Saint Mary's), 6-2, 6-1

Perkins/Grant

Barbora Kudlikova (Idaho) d. Katy Smith (Portland), 6-3, 6-1

Tokuda/Lynch

Claire Carter (Washington) d. Susanne Bertel (Pacific), 6-2, 6-2

#12 seed Courtney Perkins (Portland) d. Chantel Wiggins (Fresno State), 6-1, 6-3

Filipovic/Havlicek

Case/Mota

Moura/Kordonskaya

Jantz/Bihler

#6 seed Gabriela Lastra (Stanford) d. Sarah Ust (Gonzaga), 6-2, 6-2

Jardim/Yang

Kocsis/Gieczys

Nicoli/Volkmann

Roganovic/Kalvaria

Klaic/Jezernik

Neumeier/Fusano

Arias/Karipenini

D'Audney/Barnikow

Kawakami/Zarina

Bennett/Kops-Jones

VandeVen/Lundquist

Gruslecka/Kraszewski

Now on Pac-12 Network
5:00 AM PT

Airing on:

  • Pac-12 Network
  • Football: Inside Pac-12 Football Media Day Special (North Division)
    Wed 7/25 | 1:30am PT

    Airing on:

    • Pac-12 Arizona
    • Pac-12 Network
    • Pac-12 Mountain
    • Pac-12 Los Angeles
    • Pac-12 Washington
    • Pac-12 Oregon
    Live
  • Football: Inside Pac-12 Football Media Day Special (South Division)
    Wed 7/25 | 6:00am PT

    Airing on:

    • Pac-12 Oregon
    • Pac-12 Arizona
    • Pac-12 Washington
    • Pac-12 Los Angeles
    • Pac-12 Mountain
    • Pac-12 Network
    Live
Get Pac-12 Networks
Pac-12 Networks Channel Finder
Close