Final Day One Results From ITA Women's Tennis Regional Championships

Nov. 9, 2000

STANFORD, Calif. - The Stanford University women's tennis team qualified five players for the third round of the main singles draw of the ITA Women's Tennis Regional Championships on Thursday at the Taube Family Tennis Stadium.

First and second round singles competition in the 128-player draw were completed on Thursday, as was the first round and most of the second round of the 64-team doubles field. Action continues on Friday with the third and fourth round of singles and third round of doubles.

For the Cardinal, top-seeded Laura Granville, third-seeded Lauren Kalvaria, fifth-seeded Keiko Tokuda, sixth-seeded Gabriela Lastra and seventh-seeded Lauren Barnikow advanced through the first and second round to give the Cardinal five players in the final 32. Also advancing to the third round were second-seeded Kristina Kraszewski of Washington, eighth-seeded Leisl Fichtbauer of Fresno State, ninth-seeded Christiane Barthel of Pacific and 10th-seeded Christina Fusano of California.

ITA Women's Tennis Regional Championships

At Stanford University

Singles

First Round

#1 seed Laura Granville (Stanford) bye

Kelly Ramirez (Fresno State) d. Stacy McKenna (Washington State), 6-3, 6-4

Andrea Coulter (Washington) d. Ines Zouabi (Nevada), 6-1, 4-6, 6-1

Caroline Svensson (Sacramento State) d. Monica Martin (Idaho), 6-1, 6-2

#16 seed Jieun Jacobs (California) bye

Patti Ruiz (Santa Clara) d. Caroline Tweeton (San Francisco), 6-1, 6-0

Amy Allen (Washington) bye

Jeanette Mattsson (Oregon) d. Samantha Kluger (Portland), 6-2, 6-1

#8 seed Liesl Fichtbauer (Fresno State) bye

Anna Dybicz (Washington State) d. Emilia Anderson (Stanford), 6-3, 5-7, 6-3

Catalina Fillol (Saint Mary's) d. Cindy Clark (Sacramento State), scores unavailable

Lisa Swerniak (California) d. Biljana Trapeska (Nevada), 6-4, 6-1

#9 seed Christiane Barthel (Pacific) bye

Christine Limbers (Santa Clara) d. Anna Pearson (Washington), 6-0, 6-1

Erin Smith (Portland) d. Shaina Rutherford (Nevada), 6-4, 6-1

Pam Chung (California) d. Casey Tolstedt (Gonzaga), 6-1, 6-1

#4 seed Kim Niggemeyer (Fresno State) bye

Erin Hoe (Washington) d. Carey Savage (San Francisco), 6-0, 6-2

Vania Apodaca (Nevada) d. Laila Karim (Sacramento State), 6-1, 6-0

Annie Wolford (Saint Mary's) d. Alison Dohrmann (Pacific), 2-6, 6-4, 6-3

#13 seed Erica Perkins (Washington State) bye

Sekita Grant (California) d. Adeline Arnaud (Oregon), 1-6, 6-3, 7-5

Katy Smith (Portland) bye

Barbora Kudilkova (Idaho) d. Nicole McCord (Santa Clara), 6-2, 6-0

#5 seed Keiko Tokuda (Stanford) bye

Catherine Lynch (California) d. Marta Gronowicz (Sacramento State), 3-6, 6-1, 6-2

Susanne Bertel (Pacific) bye

Claire Carter (Washington) d. Janice Nyland (Oregon), 7-6 (4), 6-1

#12 seed Courtney Perkins (Portland) bye

Chantel Wiggins (Fresno State) bye

Tamara Filipovic Washington State) d. Jamie Buterbaugh (Gonzaga), 6-1, 6-1

Nicole Havlicek (California) d. Alison Barr (Santa Clara), 7-5, 6-1

Kristen Case (California) d. Lisa Bessman (Portland), 6-1, 6-3

Janice Mota (Sacramento State) bye

Ana Moura (Washington State) d. Vida Senci (Idaho), 6-2, 2-6, 7-6

#11 seed Ilona Kordonskaya (Washington) bye

Courtney Jantz (Fresno State) d. Courtney Nagle (Oregon), 6-4, 6-3

Ana Bihler (Nevada) d. Ashley Campbell (Santa Clara), 6-2, 6-1

Sarah Ust (Gonzaga) d. Jaimee Bremner (Pacific), 6-1, 7-5

#6 seed Gabriela Lastra (Stanford) bye

Simone Jardim (Fresno State) d. Karen Holland (Saint Mary's), 6-0, 6-2

Morisa Yang (California) d. Emily Wingo (Sacramento State), 6-0, 6-0

Melinda Kocsis (Pacific) d. Kodee Domingo (Nevada), 6-1, 6-1

#14 seed Monika Gieczys (Oregon) bye

Larissa Nicoli (Idaho) d. Kathy Chi (Washington), 6-3, 0-6, 6-3

Aaryn Wolkmann (San Francisco) bye

Zorana Roganovic (Washington State) d. Angela Fry (Gonzaga), 6-4, 6-0

#3 seed Lauren Kalvaria (Stanford) bye

Darija Klaic (Washington) d. Taio Miller (Gonzaga), 6-1, 6-0

Tjasa Jezernik (Nevada) d. Valerie Verrier (Saint Mary's), 6-0, 6-2

Amber Neumeier (Sacramento State) d. Hui-Ming Kwan (San Francisco), 7-6 (4), 6-2

#10 seed Christina Fusano (California) bye

Lorena Arias (Washington State) d. Jana Jusupovic (Portland), 6-1, 6-1

Farah Karipenini (California) bye

Diana D'Audney (Pacific) d. Kristen Auten (Washington), 6-0, 6-0

#7 seed Lauren Barnikow (Stanford) bye

Mariko Kawakami (Santa Clara) d. Katie Rock (Gonzaga), 6-1, 6-1

Sandija Zarina (Pacific) bye

Lizzy Bennett (Stanford) d. Yenny Nipo (Portland), 6-3, 6-4

#15 seed Racquel Kops-Jones (California) bye

Moniek VandeVen (Washington State) d. Vickie Gunnersson (Oregon), 6-3, 6-2

Gabriella Lundquist (Sacramento State) d. Heather Snow (Saint Mary's), 6-1, 6-4

Ewa Gruslecka (Fresno State) d. Pooja Deshmukh (Idaho), 6-4, 2-6, 6-4

#2 seed Kristina Kraszewski (Washington) bye

Second Round

#1 seed Laura Granville (Stanford) d. Kelly Ramirez (Fresno State), 6-2, 6-0

Andrea Coulter (Washington) d. Caroline Svensson (Sacramento State), 3-6, 6-3, 6-1

#16 seed Jieun Jacobs (California) d. Patti Ruiz (Santa Clara), 6-0, 6-0

Jeanette Mattsson (Oregon) d. Amy Allen (Washington), 6-0, 6-0

#8 seed Liesl Fichtbauer (Fresno State) d. Anna Dybicz (Washington State), 6-1, 6-1

Lisa Swerniak (California) d. Catalina Fillol (Saint Mary's), 4-1, retired

#9 seed Christiane Barthel (Pacific) d. Christine Limbers (Santa Clara), 6-1, 6-2

Erin Smith (Portland) d. Pam Chung (California), 6-2, 7-6 (0)

Erin Hoe (Washington) d. #4 Kim Niggemeyer (Fresno State), 0-6, 6-1 retired

Vania Apodaca (Nevada) d. Annie Wolford (Saint Mary's), 6-2, 6-1

#13 seed Erica Perkins (Washington State) d. Sekita Grant (California), 6-2, 3-6, 6-1

Barbora Kudlikova (Idaho) d. Katy Smith (Portland), 6-3, 6-1

#5 Keiko Tokuda (Stanford) d. Catherine Lynch (California), 6-4, 3-6, 6-4

Claire Carter (Washington) d. Susanne Bertel (Pacific), 6-2, 6-2

#12 seed Courtney Perkins (Portland) d. Chantel Wiggins (Fresno State), 6-1, 6-3

Tamara Filipovic (Washington State) d. Nicole Havlicek (California), 1-6, 7-5, 6-3

Kristen Case (California) d. Janice Mota (Sacramento State), 6-4, 7-5

#11 seed Ilona Kordonskaya (Washington) d. Ana Moura (Washington St.), 1-6, 6-1, 6-4

Courtney Jantz (Fresno State) d. Ana Bihler (Nevada), 7-6 (2), 6-3

#6 seed Gabriela Lastra (Stanford) d. Sarah Ust (Gonzaga), 6-2, 6-2

Simone Jardim (Fresno State) d. Morisa Yang (California), scores unavailable

#14 seed Monika Gieczys (Oregon) d. Melinda Koscis (Pacific), 6-4, 6-3

Larissa Nicoli (Idaho) d. Aaryn Volkmann (San Francisco), 6-3, 6-4

#3 seed Lauren Kalvaria (Stanford) d. Zorana Roganovic (Washington State), 6-2, 6-1

Tjasa Jezernik (Nevada) d. Darija Klaic (Washington), 6-0, 6-1

#10 seed Christine Fusano (California) d. Amber Neumeier (Sacramento State), 6-1, 6-1

Lorena Arias (Washington State) d. Farah Karipenini (California), 6-3, 6-3

#7 seed Lauren Barnikow (Stanford) d. Diana D'Audney (Pacific), 6-2, 6-0

Sandija Zarina (Pacific) d. Mariko Kawakami (Santa Clara), 6-1, 7-5

#15 seed Racquel Kops-Jones (California) d. Lizzy Bennett (Stanford), 6-3, 7-5

Gabriella Lundquist (Sacramento State) d. Moniek VandeVen (Washington State), 7-5, 6-3

#2 seed Kristina Kraszewski (Washington) d. Ewa Gruslecka (Fresno State), 7-5, 6-2

DoublesFirst Round#1 seeds Laura Granville/Gabriela Lastra (Stanford) bye

Liesl Fichtbauer/Chantel Wiggins (Fresno State) d. Andrea Carter/Ilona Kordonskaya (Washington), N/A

Angela Fry/Sarah Ust (Oregon) bye

Kodee Domingo/Shaina Rutherford (Nevada) d. Samantha Kluger/Katy Smith (Portland), 8-5

#5 seeds Christina Fusano/Sekita Grant (California) bye

Kathy Chi/Erin Hoe (Washington) d. Marta Gronowicz/Caroline Svensson (Sacramento State), 8-4

Hui-Ming Kwan/Caroline Tweeton (San Francisco) bye

Lorena Arias/Anna Dybicz (Washington State) d. Mariko Kawakami/Christine Limbers (Santa Clara), 8-5

#4 seeds Darija Klaic/Kristina Kraszewski (Washington) bye

Melinda Kocsis/Sandija Zarina (Pacific) d. Vanla Apodaca/Ana Bihler (Nevada), score unavailable

Stacy McKenna/Ana Moura (Washington State) bye

Monika Gieczys/Courtney Nagle (Oregon) d. Gabriella Lundquist/Janice Mota (Sacramento State), 6-1, ret.

#7 seeds Simone Jardim/Kim Niggemeyer (Fresno State) bye

Larissa Nicoli/Vida Senci (Idaho) d. Alison Barr/Ashley Campbell (Santa Clara), 8-3

Catalina Fillol/Karen Holland (Saint Mary's) bye

Kristen Case/Lisa Swerniak (California) d. Courtney Perkins/Erin Smith (Portland), 9-8 (2)

Vickie Gunnarsson/Janice Nyland (Oregon) v. Zorana Roganovic/Moniek VandeVen (Washington St.)

Lisa Bessman/Yenny Njoo (Portland) bye

Claire Carter/Colleen Gray (Washington) d. Catherine Lynch/Morisa Yang (California), 8-5

#6 seeds Emilia Anderson/Keiko Tokuda (Stanford) bye

Nicole Havlicek/Jieun Jacobs (California) d. Laila Karim/Emily Wingo (Sacramento State), N/A

Courtney Jantz/Kelly Ramirez (Fresno State) bye

Nicole McCord/Patti Ruiz (Santa Clara) d. Jaimee Bremner/Alison Dohrmann (Pacific), 9-7

#3 seeds Tiasa Jezernik/Biljana Trapeska (Nevada) bye

Pooia Deshmukh/Barbora Kudlikova (Idaho) d. Adeline Arnaud/Jeanette Mattsson (Oregon), 8-5

Cindy Clark/Amber Neumeier (Sacramento State) bye

Amy Juppenplatz/Jana Jusupovic (Portland) d. Carey Savage/Aaryn Volkmann (San Francisco), 8-3

#8 seeds Racquel Kops-Jones/Anita Kurimay (California) bye

Chirstiane Barthel/Diana D'Audney (Pacific) d. Tamara Filipovic/Erica Perkins (Washington State), 8-3

Heather Snow/Valerie Verrier (Saint Mary's) bye

Jamie Butterbaugh/Leigh Orne (Gonzaga) d. Amy Allen/Kristen Auten (Washington), score unavailable

#2 seeds Lauren Barnikow/Lauren Kalvaria (Stanford) bye

Second Round#1 seeds Laura Granville/Gabriela Lastra (Stanford) d. Liesl Fichtbauer/Chantel Wiggins (Fresno State), 8-2

Kodee Domingo/Shaina Rutherford (Nevada) d. Angela Fry/Sarah Ust (Oregon), 8-3

#5 seeds Christina Fusano/Sekita Grant (California) d. Kathy Chi/Erin Hoe (Washington), 8-6

Lorena Arias/Anna Dybicz (Washington State) d. Hui-Ming Kwan/Caroline Tweeton (San Francisco), 8-2

#4 seeds Darija Klaic/Kristina Kraszewski (Washington) d. Melinda Kocsis/Sandija Zarina (Pacific), 8-0

Stacy McKenna/Ana Moura (Washington State) v. Monika Gieczys/Courtney Nagle (Oregon)

Larissa Nicoli/Vida Senci (Idaho) d. #7 seeds Simone Jardim/Kim Niggemeyer (Fresno State), default

Kristen Case/Lisa Swerniak (California) d. Catalina Fillol/Karen Holland (Saint Mary's), 8-3

Vickie Gunnarsson/Janice Nyland (Oregon)-Zorana Roganovic/Moniek VandeVen (Washington State) winner vs. Lisa Bessman/Yenny Njoo (Portland)

#6 seeds Emilia Anderson/Keiko Tokuda (Stanford) vs. Claire Carter/Colleen Gray (Washington)

Nicole Havlicek/Jieun Jacobs (California) d. Courtney Jantz/Kelly Ramirez (Fresno State), 8-0

#3 seeds Tiasa Jezernik/Biljana Trapeska (Nevada) d. Nicole McCord/Patti Ruiz (Santa Clara), 8-1

Pooia Deshmukh/Barbora Kudlikova (Idaho) d. Cindy Clark/Amber Neumeier (Sacramento State), 8-5

#8 seeds Racquel Kops-Jones/Anita Kurimay (California) d. Amy Juppenplatz/Jana Jusupovic (Port.), 8-1

Christiane Barthel/Diana D'Audrey (Pacific) d. Heather Snow/Valerie Varrier (Saint Mary's), 9-8 (5)

#2 seeds Lauren Barnikow/Lauren Kalvaria (Stanford) d. Jamie Butterbaugh/Leigh Orne (Gonzaga), 8-0

Now on Pac-12 Network
10:00 AM PT

Airing on:

  • Pac-12 Network
Get Pac-12 Networks
Pac-12 Networks Channel Finder
Close