Saturday Results From ITA Women's Tennis Regional Championships

Nov. 11, 2000

STANFORD, Calif. - Stanford University went a perfect 10-0 in the main singles draw of the ITA Women's Tennis Regional Championships on Saturday, and advanced five players to Sunday's quarterfinals.

The tournament, which was washed out on Friday, featured third and fourth round singles action and third round and quarterfinal doubles matches on Saturday. The event continues on Sunday with singles quarterfinals at 9:00 a.m. and semifinals at 12:30 p.m. at the Taube Family Tennis Stadium, while the doubles semifinals will follow at 3:30 p.m. The singles and doubles finals will be held on Monday at a time to be announced.

Top-seeded Laura Granville, who is the defending NCAA Singles Champion, is one of the five Cardinal to advance to the quarters. Four other Stanford players - third-seeded Lauren Kalvaria, fifth-seeded Keiko Tokuda, sixth-seeded Gabriela Lastra and seventh-seeded Lauren Barnikow - are in the quarterfinals, as are second-seeded Kristina Kraszewski of Washington, eighth-seeded Liesl Fichtbauer of Fresno State and 13th-seeded Erica Perkins of Washington State.

Stanford also advanced a pair of teams to the semifinals of the 64-team draw. Stanford's top-seeded duo of Granville and Lastra will face fourth-seeded Darija Klaic and Kraszewski of Washington, while the Cardinal's second-seeded pair of Barnikow and Kalvaria take on eighth-seeded Racquel Kops-Jones and Anita Kurimay of California.

ITA Women's Tennis Regional Championships

At Stanford University

Singles

Third Round

#1 Laura Granville (Stanford) d. Andrea Coulter (Washington), 6-0, 6-3

#16 seed Jieun Jacobs (California) d. Jeanette Mattsson (Oregon), 1-6, 6-3, 6-0

#8 seed Liesl Fichtbauer (Fresno State) d. Lisa Swerniak (California), 6-3, 6-3

#9 seed Christiane Barthel (Pacific) d. Erin Smith (Portland), 6-1, 6-1

Vania Apodaca (Nevada) d. Erin Hoe (Washington), 1-6, 6-3, 6-3

#13 seed Erica Perkins (Washington State) d. Barbora Kudlikova (Idaho), 5-7, 7-5, 6-0

#5 seed Keiko Tokuda (Stanford) d. Claire Carter (Washington), 7-6 (4), 6-3

#12 seed Courtney Perkins (Portland) d. Tamara Filipovic (Washington State), 6-3, 6-2

#11 seed Ilona Kordonskaya (Washington) d. Kristen Case (California), 6-1, 6-1

#6 seed Gabriela Lastra (Stanford) d. Courtney Jantz (Fresno State), 6-3, 6-3

#14 seed Monika Gieczys (Oregon) d. Simone Jardim (Fresno State), 6-1, 6-4

#3 seed Lauren Kalvaria (Stanford) d. Larissa Nicoli (Idaho), 6-0, 6-1

Tjaza Jezernik (Nevada) d. #10 seed Christina Fusano (California), 6-7, 6-2, 6-1

#7 seed Lauren Barnikow (Stanford) d. Lorena Arias (Washington State), 6-1, 6-0

#15 seed Racquel Kops-Jones (California) d. Sandija Zarina (Pacific), 6-0, 6-0

#2 seed Kristina Kraszewski (Washington) d. Gabriella Lundquist (Sacramento State), 6-3, 6-2

Fourth Round

#1 Laura Granville (Stanford) d. #16 seed Jieun Jacobs (California), 6-2, 6-1

#8 seed Liesl Fichtbauer (Fresno State) d. #9 seed Christiane Barthel (Pacific), 6-3, 6-3

#13 seed Erica Perkins (Washington State) d. Vania Apodaca (Nevada), 7-6 (5), 6-1

#5 Keiko Tokuda (Stanford) d. #12 seed Courtney Perkins (Portland), 6-4, 6-2

#6 seed Gabriela Lastra (Stanford) d. #11 seed Ilona Kordonskaya (Washington), 6-7 (4), 6-4, 6-0

#3 seed Lauren Kalvaria (Stanford) d. #14 seed Monika Gieczys (Oregon), 6-3, 1-0, retired

#7 seed Lauren Barnikow (Stanford) d. Tjaza Jezernik (Nevada), 6-2, 6-2

#2 seed Kristina Kraszewski (Washington) d. #15 seed Racquel Kops-Jones (California), 6-4, 6-0

Doubles

Third Round

#1 seeds Laura Granville/Gabriela Lastra (Stanford) d. Kodee Domingo/Shaina Rutherford (Nevada), 8-1

Lorena Arias/Anna Dybicz (Washington State) d. #5 seeds Christina Fusano/Sekita Grant (California), 8-3

#4 seeds Darija Klaic/Kristina Kraszewski (Washington) d. Monika Gieczys/Courtney Nagle (Oregon), def.

Kristen Case/Lisa Swerniak (California) d. Larissa Nicoli/Vida Senci (Idaho), 8-6

Zorana Roganovic/Moniek VandeVen (WashingtonSt.) d. #6 Emilia Anderson/Keiko Tokuda (Stanford), 8-6

Nicole Havlicek/Jieun Jacobs (California) d. #3 seeds Tiasa Jezernik/Biljana Trapeska (Nevada), default

#8 seeds Racquel Kops-Jones/Anita Kurimay (Cal) d. Pooia Deshmukh/Barbora Kudlikova (Pacific), 8-0

#2 seeds Lauren Barnikow/Lauren Kalvaria (Stanford) d. Christiane Barthel/Diana D'Audney (Pacific), 8-4

Quarterfinals

#1 seeds Laura Granville/Gabriela Lastra (Stanford) d. Lorena Arias/Anna Dybicz (Washington State), 8-1

#4 seeds Darija Klaic/Kristina Kraszewski (Washington) d. Kristen Case/Lisa Swerniak (California), 8-2

Nicole Havlicek/Jieun Jacobs (California) d. Zorana Roganovic/Moniek VandeVen (Washington State), 8-2

#2 Lauren Barnikow/Lauren Kalvaria (Stanford) d. #8 Racquel Kops-Jones/Anita Kurimay (Cal), 9-8 (1)

Now on Pac-12 Network
4:00 AM PT

Airing on:

  • Pac-12 Network
  • Women's Gymnastics: Red Rocks Preview (Utah)
    TODAY | 6:00pm PT

    Airing on:

    • Pac-12 Mountain
    • Pac-12 Network
    Live
  • Women's Basketball: BYU at Utah
    TOMORROW | 4:30pm PT

    Airing on:

    • Pac-12 Mountain
    • Pac-12 Network
    Live
  • Basketball Pre-Game Show
    TOMORROW | 7:00pm PT

    Airing on:

    • Pac-12 Network
    Live
Get Pac-12 Networks
Unable to get Pac-12 Network?
Contact your provider ▶
Pac-12 Networks Channel Finder
Close