Macdonald & Weingarten Compete at USA Jr. Championships

June 23, 2000

DENTON, Texas - University of Oregon freshmen Nick Bakke and Eri Macdonald opened action Friday at the USA Track and Field Junior Championships.

The Ashland, Ore., native Bakke finished sixth in the javelin with a throw of 193-4 (58.93 meters) - his second best throw of the year. During the collegiate season, the former prep state runner-up competed unattached to adjust to the collegiate level, and owned a season best of 198-3 from the Oregon Invitational.

'Nick had a solid day, although I think he was expecting more,' Oregon assistant coach Bill Lawson said. 'He had a nice throw past 200 feet in warm-ups that would have won, but still he was right there in the hunt for a top-three spot.'

University of Southern Utah's Bradley Wyatt won Friday's event with a throw of 204-1 (62.22 meters), edging unattached entrant Ray Kauffman (second, 200-6 61.11meters).

On the women's side, Macdonald won her heat in the women's 800 (2:12.36) with the sixth fastest time of the day. The Honolulu native passed Alice Schmidt, one of the nation's top preps, in the last 30 meters to claim the tape in the first of four sections. 'She looked good and relaxed,' Oregon women's head coach Tom Heinonen said. 'The time was slow, but she was going for the win, and that's what counted.'

In the field events, Eugenean Katy Polansky finished second in the javelin with a throw of 164-7 (50.16 meters), just ahead of Newburg, Oregon's Sara Malone (third, 158-2 48.20 meters). Kansas prepster Kendra Wecker won the event with a mark of 169-3 (51.59 meters)

Looking ahead to final day action Saturday, fellow UO freshman James March and Macdonald will compete in finals of the men's shot put and women's 800 meters, respectively.

Full results are available at http://www.deltatiming.com/events/2000/juniors/index.html

-UO--



For Immediate Release
June 24, 2000

Weingarten Takes Fifth in the Javelin at U.S. Junior Championships

DENTON, Texas -- University of Oregon freshman Charyl Weingarten capped her freshman season Friday at the USA Track and Field Junior Championships with another top-five finish in the javelin.

The Grand Forks, N.D. native finished fifth in the 15-woman competition and second among collegians with a throw of 139-8. Kendra Wecker won the event (169-3) over South Eugene's Katy Polansky (second, 164-7) and Newberg's Sarah Malone (158-2). In 1999, Weingarten finished fifth at the same meet(150-5) - also held at the University of North Texas.

A month ago, the former prep-All-American capped the collegiate slate on a high note on May 21 at the Pac-10 Championships in Eugene, tying for third with a four-foot season best (146-4) and a five-place improvement from her pre-meet eighth-place seeding. Weingarten led the Ducks' four entrants in the event which also included two-time All-American Karis Howell (seventh, 139-6), junior Sarah Dinsmore (ninth, 134-1) and senior Wendy Olson (10th, 130-11).

Howell and three other Ducks now look forward to the U.S. Olympic Trials in Sacramento, July 14-23.

Final Results
USA Track and Field Junior Championships
University of North Texas
Denton, Texas
Friday, June 23, 2000

Women's Javelin - 1, Kendra Wecker, Marysville 51.59m @ 169'03.00'. 2, Katy Polansky, South Eugene HS, 50.16m @ 164'07.00'. 3, Sarah Malone, Newberg HS, 48.20m 158'02.00'. 4, Julie Siebert-Johns, Univ Pennsylvania, 43.68m 143'04.00'. 5, Charyl Weingarten, Univ Oregon, 42.58m 139'08.00'. 6, Katie Wilson, Red River HS 42.39m 139'01.00'. 7, Lacy Tanneberg, Liberty HS, 42.32m 138'10.00'. 8, Leslie Erickson, North Thurston HS, 42.01m 137'10.00'. 9, Denita Miller, Liberal HS, 40.42m 132'07.00'. 10, Allison Berry, Wichita State Unive, 39.81m 130'07.00'. 11, Elisabeth Crumley, Glencoe HS, 38.57m 126'06.00'. 12, Amy Higginbotham, Ovey Comeaux HS, 38.01m 124'08.00'. 13, Tabra Alpers, St. John HS, 37.44m 122'10.00'. Foul - Tiffany Zahn, Newberg HS. DNS - Kai Ivory, Marymount HS.

-UO-

�USATF Junior National ChampionshipsDay One Results06/23/00 - 06/24/00

Finals EVENT 11 WOMEN'S 100 METER DASH (w:1.2): 1. Khalilah Carpenter, Brookhaven H 11.39, 2. Aleah Williams, Univ Texas 11.47, 3. Consuella Moore, Unattached 11.57, 4. Willisa Heintz, Middle Tennessee State University 11.62, 5. Monique Tubbs, Jacksonville 11.63, 6. Tissilli Rogers, Northside RE 11.65, 7. Ashlee Williams, Dallas Flyer 11.89.

Finals EVENT 32 WOMEN'S HIGH JUMP 1. Hyleas Fountain, Central Daup, 5-10.50, 2. Na'Tassia Vice, Unattached, 5-10.50, 3. Kaylah Burks, Mobile Rec., 5-07.25, 4. JaNelle Wright, Thunderbolt, 5-07.25, 5. Kim Stone, 5-07.25, 6. Sheena Gordon, North Coast, 5-05.25, 6. Lauren Kilduff, St. Francis, 5-05.25, 6. Jenna Grimaldi, St. Ignatius, 5-05.25,

Finals EVENT 31 WOMEN'S POLE VAULT 1. Kathleen Donoghue, Stanford, 12-11.50, 2. Laura Rosenberg, E Mennonite, 12-11.50, 3. Leila Ben-Youssef, Sidney HS, 12-07.50, 4. Stephanie Teeple, Sturgis HS, 12-03.50, 5. Kimberly Stuyvesant, Fairview HS, 12-03.50, 6. Samantha Shepard, Air Time Ath, 11-11.75, 6. Constance Jerz, Pole Pilots, 11-11.75, 8. Ashley Carroll, Powers Cath, 11-11.75, 9. Laura Chen, Temple City, 11-05.75,

Finals EVENT 26 WOMEN'S LONG JUMP 1. Yolanda Thompson, Univ Florida, 21-03.25, 2. Tameisha King, Notre Dame, 21-02, 3. Tandra Foster, Indiana Univ, 20-09.75, 4. Cassandra Richards, River City, 20-09, 5. Rose Richmond, Indiana Univ, 20-07.75, 6. Michelle Sanford, Irvine Couga, 20-03.50, 7. Chandi Jones, Unattached, 20-02.50, 8. Dana Bethel, Southern Cal, 20-01,

Finals EVENT 29 WOMEN'S SHOT PUT 1. Laura Gerraughty, Nashua, 50-10.25, 2. Jessica Cosby, Cleveland HS , 50-03.50, 3. Jillian Camarena, Woodland HS 14.90m (48-10.75), 4. Karen Freberg, San Luis HS , 48-10.25, 5. Briona Reynolds, Red River HS, 47-06.25, 6. Natalie Kinion, Univ Alabama, 46-10, 7. Healy Thompson, Williams Col, 46-02.50, 8. Melissa Bickett, Revere HS, 44-11.75,

Finals EVENT 24 WOMEN'S HAMMER THROW 1. Caroline Soong, Ucla, 194-10, 2. Katherine Johnston, Warwick Vete, 182-06, 3. Laura Gerraughty, Nashua HS, 178-03, 4. Jukina Dickerson, Unattached, 174-11, 5. Nicole Allyn, West Warwick, 173-03, 6. L'Orongerie Crawford, Unattached, 171-10, 7. Amber Campbell, Coastal Caro, 159-02, 8. Christina Bizon, Tollgate HS, 157-05,

Finals EVENT 12 MEN'S 100 METER DASH 1. Monzavous Edwards, Bevill State 10.18, 2. Andra Fifer, Univ. Texas 10.23, 3. Nicolas Johnson, Heavenly TC 10.29, 4. Robert Foster, Univ Houston 10.35, 5. Leron George, Oklahoma 10.48, 6. Robert Runnels, Univ Tulsa 10.52, 7. Michael Huff, Track Dallas 10.59, 8. Ivory McCann, Wings TC 10.61.

Finals EVENT 37 MEN'S POLE VAULT 1. Rocky Danners, Univ Tennessee, 17-02.75, 2. Sage Thames, Frenship HS, 17-02.75), 3. Trevor Woods, Coast TC, 16-08.75, 4. Giovanni Lanaro, Mount Sac, 16-02.75, 5. Kevin Opalka, Edmond Memor, 15-09,

Finals EVENT 30 MEN'S LONG JUMP 1. Robert Etheridge, Northwestern, 25-10.25, 2. Robert Kennedy, Cal Berkeley, 25-09.25, 3. Ramon Washington, Univ Arkansas, 25-08, 4. Blair Woodward, University of North Carolina, 25-04.75, 5.Tommy Oleksy, Rice University, 25-04.50, 6. Deandre Free, University of Missouri-KansasCity, 25-02, 7. Allen Simms, Roosevelt HS, 24-09.75, 8. William Mills, CepleyHS, 24-09.25,

Finals EVENT 28 MEN'S DISCUS THROW 1. Dan Ames, UCLA, 189-08, 2. Omer Inanehah, Stanford, 188-03, 3. Jason Young, Texas Tech University, 181-05, 4. Russ Bell, University of Missouri, 171-06, 5. Conrad Woolsey, Unattached, 164-06, 6. Nicholas Wallahoske, Stanford, 162-10, 7. Matt McKinney, Unattached, 162-07, 8. Mike Turkgeon,Wisconsin-Stout, 159-04,

Finals EVENT 25 MEN'S JAVELIN THROW 1. Bradley Wyatt, Southern Utah University, 204-01, 2. Ray Kauffman, Unattached, 200-06, 3. Josh Carlson, Oregon City, 199-07, 4. Scott Benowicz, Cornell University, 195-11, 5. Luke Kinnard, Louisiana-Lafayette, 193-06), 6. Nicolas Bakke, University of Oregon, 193-04, 7. Edward Hausdorf, St.John's University, 190-07), 8. Alan Susi, Wake Forest, 190-07.

Women's 5,000 Meter Run (FINALS)1. Amanda Pope, Olathe South, 17:39.84, 2. Emily Anderson, Marquette High School, 17:52.04, 3. Alexandra Guerrero, Hughson High Schoo, 18:19.08, 4. Victoria Chang, Punahou High School, 18:25.98, 5. Valerie Lauver, Metro Striders, 18:32.63, 6. Abby Hurst, University of Wisconsin-Milwaukee, 18:34.23, 7. Tara Storage, Dayton, 18:36.17, 8. Robyn Stevens, Westwind Flyers TC, 18:39.78

Men's 10,000 Meter Run (FINAL)1. Andrew Hill, Stanford, 31:45.48, 2. Aaron Rowe, Edinboro (PA), 31:54.95, 3. Lucas Humphrey, Central Michigan University, 32:06.52, 4. Dylan Olchin, Colorado State, 32:06.89, 5. Brad Bennett, Butler University, 32:45.74, 6. Eric Bohn, University of Michigan, 33:33.51, 7. Bart Phariss, Universityof Indiana, 33:35.31, 8. Sergio Reyes, Cuesta College (CA), 33:44.16

--www.goducks.com
Now on Pac-12 Network
9:00 AM PT

Airing on:

  • Pac-12 Network
Get Pac-12 Networks
Unable to get Pac-12 Network?
Contact your provider ▶
Pac-12 Networks Channel Finder
Close