Eight UW Swimmers Earn Pac-10 All-Academic Honors

April 16, 2001

SEATTLE - A total of 10 Washington student-athletes received Pac-10 All-Academic accolades for the 2000-2001 winter sports of gymnastics and men's and women's swimming and diving.

Four Huskies earned first-team honors, two were named second team and four received honorable mention accolades.

The men's swimming team, which finished sixth at the Pac-10 championships, boasted five honorees including four first-teamers. Senior Francis Tam (Santa Clara, Calif.), juniors David Moilanen (Renton, Wash.) and Ryan Oleson (McMinnville, Ore.) and sophomore Tim Collins (Vancouver, Wash.) all received first-team honors. Junior Mark Pearson (Federal Way, Wash.) was named to the Pac-10 second team for men's swimming.

The women's swimming team, which placed eighth at the Pac-10 swimming and diving championships, earned three all-academic nods, including second-team nominee sophomore Evelyn Hingsbergen (Elk Grove, Calif.). Sophomore Julie Massey (Tacoma, Wash.) and senior Katherine Weatherhead (Santa Barbara, Calif.) received honorable mention accolades.

The Husky gymnastics team, which advanced to the NCAA South Central Regional Championship, had two athletes featured on the all-academic teams for the sport. Junior Sidney Field (Bothell, Wash.) and senior Jessica Schedler (LaCrosse, Wisc.) both garnered honorable mention accolades.

Men's Swimming & Diving

First Team

Name, School, Year, GPA, Major

Randall Bal, STAN So. 3.39 Undeclared

Steven Brende, USC Sr. 3.76 Business

Maciej Burny, CAL Jr. 3.38 History

Tim Collins, WASH So. 3.66 Undecided

Nick Degenstein, USC So. 3.81 Chemical Engineering

Ryan Gruver, CAL Sr. 3.52 Anthropology and Rhetoric

Jooyoung Lee, CAL Jr. 3.43 Political Science

David Moilanen, WASH Jr. 3.95 Physics

Ryan Oleson, WASH Jr. 3.44 Mechanical Engineering

Brian Rodde, STAN Sr. 3.29 Economics

Jay Sayko, USC Jr. 3.38 Communication

Francis Tam, WASH Sr. 3.28 Chemistry

Bruce Vogelgesang, CAL Jr. 3.37 Material Science and Engineering

John Waters, STAN So. 3.64 Undeclared

Bo West, ASU Jr. 3.30 Business

Dan Westcott, STAN So. 3.38 Undeclared

Second Team

Dave Anderson, ARIZ So. 3.03 Education

Nicolas Bartolotta, CAL So. 3.18 Undeclared

Rob Canales, STAN Sr. 3.06 History

Josephy Curreri, USC Jr. 3.26 History

Joel Everman, USC Jr. 3.21 Business

Scott Greenwood, CAL Sr. 3.14 American Studies

Gregg Helland, ASU So. 3.60 Biology

Scott Koenig, ARIZ So. 3.36 Psychology

Greg Long, STAN So. 3.08 Undeclared

Matthew Messmer, CAL So. 3.08 Undeclared

Gavin Olmstead, STAN So. 3.26 Undeclared

Mark Pearson, WASH Jr. 3.22 Art

David Ringe, USC So. 3.09 Computer Engineering and Computer Science

Hironori Sakoda, CAL Jr. 3.00 Undeclared

Dustin Shawnego, CAL Sr. 3.04 Economics

George Wilkinson, CAL Jr. 3.01 Integrative Biology

Women's Swimming & Diving

First Team

Name, School, Yr., GPA, Major

Lindsay Berryman, ARIZ Sr. 3.92 Physiological Sciences

Paula Finlay, OSU So. 3.73 Engineering

Regan Gosnell, UCLA So. 3.68 Undeclared

Karen Jacobs, USC Sr. 3.65 American Literature

Joselyn Jedick, ASU So. 4.00 Exercise Science

Elizabeth Lightner, ASU Sr. 4.00 Psychology

Patricia Malatesta, ASU Sr. 4.00 Exercise Science

McKenzie Murphy, STAN So. 3.54 Undeclared

Alexis Oakland, STAN Jr. 3.53 Sociology

Jill Olson, WSU So. 3.85 Undeclared

Bonnie Renwick, OSU So. 3.82 Psychology and Business

Erin Sones, STAN Sr. 3.94 Human Biology

Alexis Sowa, STAN Jr. 3.62 Human Biology

Amanda Stanford, ASU Jr. 3.66 Conservation Biology

Staciana Stitts, CAL So. 3.61 Undeclared

Katie Younglove, UCLA Jr. 3.82 Communication Studies

Second Team

Anne Baghramian, UCLA Sr. 3.31 Sociology

Brighid Dwyer, UCLA Sr. 3.45 Sociology

Jessica Foschi, STAN Jr. 3.41 Political Science

Alice Henriques, CAL Jr. 3.52 Economics

Evelyn Hingsbergen, WASH So. 3.52 Undecided

Lyndee Hovsepian, UCLA Jr. 3.30 Communication Studies

Melissa Hubley, WSU So. 3.40 Undeclared

Misty Hyman, STAN Sr. 3.25 International Relations

Amy Imwalle, OSU Sr. 3.47 Zoology

Caroline Killian, ARIZ Jr. 3.46 Physiological Sciences

Jessamyn Miller, ARIZ Jr. 3.40 Business Economics

Jen Noddle, UCLA Jr. 3.51 Communication Studies

Kelli Sasada, ASU Sr. 3.39 Biology

Erin Thomas, UCLA Jr. 3.46 History

Julia Voitovitsch, UCLA Sr. 3.45 International Economics

Jamie Westoby, CAL So. 3.63 Undeclared

Honorable Mention: Elizabeth Ackerman, UCLA, Chrissie Amorosia, UCLA,Carrie Breed, WSU, Natalie Burgess, ASU, Rachelle Carano, WSU, JessieCarr, STAN, Rebecca Cohen, WSU, Haley Cope, CAL, Adrian David, ARIZ,Christina Flynn, CAL, Lindsay Henahan, WSU, Hazel Johnson, ARIZ, LiahKim, CAL, Jamie Krohn, ARIZ, Alexis Lyon, USC, Kristin MacGregor, USC,Riley Mants, ASU, Julie Massey, WASH, Emily Melina, UCLA, Corrie Murphy,USC, Jill Personius, OSU, Heidi Prosser, UCLA, Sara Quijano, ARIZ, AmberRais, STAN, Shelly Ripple, STAN, Sara Schmied, WSU, Emily Schum, CAL,Jenny Vanker, ARIZ, Katherine Weatherhead, WASH.

Women's Gymnastics

First Team

Name, School, Yr., GPA, Major

Lindsay Compitello, ARIZ Jr. 3.69 Communications

Lara Degenhardt, OSU Sr. 3.49 Applied Visual Arts/Graphic Design

Kristin Fanning, ASU Sr. 3.57 Business Management

Kristin Parker, UCLA So. 3.75 Undeclared

Ashley Stewart, ASU Jr. 3.74 International Business Management

Second Team

Katy Herbert, STAN Jr. 3.45 American Studies

Pari Olver, CAL Sr. 3.43 Business Administration

Kimberly Skinner, ASU Sr. 3.54 Elementary Education

Megan Suratt, OSU So. 3.98 Exercise and Sport Science

Onnie Willis, UCLA So. 3.56 Undeclared

Honorable Mention: Rebecca Acker, ASU, Lindsay Baker, CAL, StephanieBychowski, OSU, Alissa Cooper, STAN, Sidney Field, WASH, Genine Ishino,CAL, Elizabeth Jillson, OSU, Kristine Kaibara, CAL, Jerra Lopez, OSU,Janet McKnight, CAL, Mary Reiss, ARIZ, Jessica Schedler, WASH, KatreeceStone, CAL, Doni Thompson, UCLA, Cassidy Vreeke, ASU, Jarmine Yeh, CAL.

Now on Pac-12 Network
7:30 AM PT

Airing on:

  • Pac-12 Network
Get Pac-12 Networks
Unable to get Pac-12 Network?
Contact your provider ▶
Pac-12 Networks Channel Finder
Close