Women's Tennis - Saturday Results From Omni Hotels Northwest Regional Championships

Oct. 27, 2001

Stanford University senior Gabriela Lastra was the only one of the top four singles seeds remaining after day two of the Omni Hotels Northwest Regional Championships at the Taube Family Tennis Stadium.

Lastra, who is the second seed in the 128-player draw, posted two convincing wins on Saturday afternoon. The Cardinal senior defeated Marta Gronowicz of Sacramento State 6-1, 6-0 in the third round and Lucia Tallo of Fresno State 6-1, 6-1 in the fourth round.

Meanwhile, top-seeded Kim Niggemeyer of Fresno State was eliminated in the third round and both third-seeded Claire Carter of Washington and fourth-seeded Erica Perkins of Washington State were knocked out in the fourth round. Niggemeyer fell to Susanne Bertel of Pacific 6-4, 7-6 (4), Carter was defeated by ninth-seeded Stacy McKenna of Washington State 7-6 (5), 6-3 and Perkins fell to ninth-seeded Darija Klaic of Washington 6-2, 6-4.

The doubles bracket was a different story, as each of the four top seeds advanced to the semifinals with a pair of victories. Top-seeded Simone Jardim and Niggemeyer of Fresno State will play fourth-seeded Carla Arguelles and Raquel Kops-Jones in one semi, while second-seeded Lauren Barnikow and Erin Burdette of Stanford will face third-seeded Carter and Klaic of Washington.

The singles finalists and doubles champion from this event, which is administered by the Intercollegiate Tennis Association (ITA), will earn spots in the November 8-11 Omni Hotels National Intercollegiate Indoor Championships at Brookhaven Country Club in Farmers Branch, Texas.

Omni Hotels Northwest Regional Championships

At Stanford University

Day Two Final Results

Third Round - Main Draw Singles (Round of 32)

Susanne Bertel (Pacific) d. Kim Niggemeyer (#1 seed - Fresno State), 6-4, 7-6 (4)

Erin Burdette (#9 seed - Stanford) d. Jieun Jacobs (California), 7-5, 6-1

Keiko Tokuda (#8 seed - Stanford) d. Janice Nyland (Oregon), 6-2, 6-4

Nicole Havlicek (California) d. Zeljka Vidic (Idaho), 6-0, 6-1

Erica Perkins (#4 seed - Washington State) d. Sekita Grant (California), 3-6, 6-1, 7-5

Darija Klaic (#9 seed - Washington) d. Angie Bagheri (Cal Poly), 7-5, 6-0

Raquel Kops-Jones (#5 seed - California) d. Nora Gaal (Washington State), 6-2, 6-1

Simone Jardim (Fresno State) d. Colleen Gray (#9 seed - Washington), 6-3, 6-2

Lauren Barnikow (#9 seed - Stanford) d. Christiane Barthel (Pacific), 6-1, 6-4

Chloe Carlotte (#6 seed - Fresno State) d. Zorana Roganovic (Washington State), 6-0, 6-1

Stacy McKenna (#9 seed - Washington State) d. Christine Limbers (Santa Clara), 6-1, 6-3

Claire Carter (#3 seed - Washington) d. Gabriella Lundquist (Sacramento State), 6-0, 6-0

Catherine Lynch (California) d. Ilona Kordonskaya (Washington), 6-2, 6-1

Christina Fusano (#7 seed - California) d. Sanja Indic (Portland), 6-1, 6-2

Lucia Tallo (Fresno State) d. Courtney Perkins (#9 seed - Portland), 6-3, 5-7, 6-0

Gabriela Lastra (#2 seed - Stanford) d. Marta Gronowicz (Sacramento State), 6-1, 6-0

Fourth Round - Main Draw Singles (Round of 16)

Erin Burdette (#9 seed - Stanford) d. Susanne Bertel (Pacific), 6-3, 6-1

Keiko Tokuda (#8 seed - Stanford) d. Nicole Havlicek (California), 6-2, 6-2

Darija Klaic (#9 seed - Washington) d. Erica Perkins (#4 seed - Washington State), 6-2, 6-4

Raquel Kops-Jones (#5 seed - California) d. Simone Jardim (Fresno State), 6-1, 7-5

Chloe Carlotte (#6 seed - Fresno State) d. Lauren Barnikow (#9 seed - Stanford), 6-4, 6-2

Stacy McKenna (#9 seed - Washington State) d. Claire Carter (#3 seed - Washington), 7-6 (5), 6-3

Catherine Lynch (California) d. Christina Fusano (#7 seed - California), 6-3, 2-6, 6-3

Gabriela Lastra (#2 seed - Stanford) d. Lucia Tallo (Fresno State), 6-1, 6-1

Sunday's Quarterfinal Pairings - Main Draw Singles

(All matches begin at 9:00 a.m.)

Erin Burdette (#9 seed - Stanford) vs. Keiko Tokuda (#8 seed - Stanford)

Darija Klaic (#9 seed - Washington) vs. Raquel Kops-Jones (#5 seed - California)

Chloe Carlotte (#6 seed - Fresno State) vs. Stacy McKenna (#9 seed - Washington State)

Catherine Lynch (California) vs. Gabriela Lastra (#2 seed - Stanford)

Second Round - Consolation Singles (Round of 64 - remainder of bracket received byes on Friday)

Emilia Anderson (Stanford) d. Ana Bihler (Nevada), 6-1, 6-0

Erin Hoe (#9 seed - Washington) d. Reese Galido (Cal Poly), 6-2, 6-1

Alyson Tyson (Portland) d. Amy Allen (Washington), 6-0, 6-0

Ester Bak (Oregon) d. Rissa Drumm (Cal Poly), 6-0, 6-4

Janelle Kaloi (Santa Clara) d. Monika Giecyzs (#9 seed - Oregon), 6-2, 6-2

Third Round - Consolation Singles (Round of 32)

Emilia Anderson (Stanford) d. Carey Savage (San Francisco), 6-1, 6-0

Zsofi Fodur (Washington State) d. Amy Juppenlatz (Portland), 4-6, 6-0, 7-6 (2)

Kate Romm (Cal Poly) d. Lindsay Ortega (Saint Mary's), 4-1, retired

Erin Hoe (#9 seed - Washington) d. Cheryl Holub (Portland), 6-0, 6-0

Sandra Tabata (Cal Poly) d. Lisa Lester (Pacific), 6-2, 6-3

Lizzy Bennett (Stanford) d. Catherine Cochrane (Santa Clara), 7-6 (2), 7-5

Mariko Kawakami (Santa Clara) d. Amanda Sanchez (Sacramento State), 4-1, retired

Larisa Nicol (Idaho) d. Petra Abraham (Sacramento State), 6-4, 6-3

Kara Guzman (Stanford) d. Kodee Domingo (Nevada), 6-2, 6-1

Alyson Tyson (Portland) d. Rio Del Rosario (California), 6-4, 6-2

Chris Martinez (Washington State) d. Ester Bak (Oregon), 6-3, 6-1

Daniela Gheorge (Fresno State) d. Patti Ruiz (Santa Clara), 7-6 (3), 6-3

Courtney Jantz (Fresno State) d. Janelle Kaloi (Santa Clara), 2-6, 7-5, 6-1

Stephanie Westrich (Cal Poly) d. Laila Karim (Sacramento State), 6-3, 6-1

Adeline Arnaud (Oregon) d. Annie Wolford (Saint Mary's), 7-5, 6-2

Orsi Sallai (Washington State) d. Dierdre Ring-Marrinson (Portland), 6-3, 6-3

Sunday's Fourth Round Pairings - Consolation Singles (Round of 16)

(All matches begin at 9:00 a.m.)

Emilia Anderson (Stanford) vs. Zsofi Fodur (Washington State)

Kate Romm (Cal Poly) vs. Erin Hoe (#9 seed - Washington)

Sandra Tabata (Cal Poly) vs. Lizzy Bennett (Stanford)

Mariko Kawakami (Santa Clara) vs. Larisa Nicol (Idaho)

Kara Guzman (Stanford) vs. Alyson Tyson (Portland)

Chris Martinez (Washington State) vs. Daniela Gheorge (Fresno State)

Courtney Jantz (Fresno State) vs. Stephanie Westrich (Cal Poly)

Adeline Arnaud (Oregon) vs. Orsi Sallai (Washington State)

Third Round - Main Draw Doubles (Round of 16)

Simone Jardim/Kim Niggemeyer (#1 seeds - Fresno St.) d. Emilia Anderson/Keiko Tokuda (Stanford), 8-2

Christina Fusano/Nicole Havlicek (#8 seeds - Cal) d. Kate Romm/Stephanie Westrich (Cal Poly), 8-4

Carla Arguelles/Raquel Kops-Jones (#4 seeds - Cal) d. Christiane Barthel/Susanne Bertel (Pacific), 8-6

Stacy McKenna/Erica Perkins (#5 seeds - Washington State) d. Colleen Gray/Erin Hoe (Washington), 8-3

Davina Mendiburu/Janice Nyland (#6 seeds-Oregon) d. Barbora Kudilkova/Zeljka Vidic (Idaho), 8-4

Claire Carter/Darija Klaic (#3 seeds - Washington) d. Sekita Grant/Jieun Jacobs (California), 8-5

Erin Boisclair/Ilona Kordonskaya (#7 seeds - Washington) d. Courtney Jantz/Lucia Tallo (Fresno State), 8-6

Lauren Barnikow/Erin Burdette (#2 seeds - Stanford) d. Marta Gronowicz/Gabriella Lundquist (Sac St.), 8-2

Quarterfinals - Main Draw Doubles

Simone Jardim/Kim Niggemeyer (#1 - Fresno St.) d. Christina Fusano/Nicole Havlicek (#8 - Cal), 8-5

Carla Arguelles/Raquel Kops-Jones (#4 - Cal) d. Stacy McKenna/Erica Perkins (#5 - Wash. St.), 9-8 (4)

Claire Carter/Darija Klaic (#3 seeds - Washington) d. Davina Mendiburu/Janice Nyland (#6 - Oregon), 8-3

Lauren Barnikow/Erin Burdette (#2 - Stanford) d. Erin Boisclair/Ilona Kordonskaya (#7 - Washington), 8-5

Sunday's Semifinal Pairings - Main Draw Doubles

(To be played after the conclusion of singles competition)

Simone Jardim/Kim Niggemeyer (#1 - Fresno St.) vs. Carla Arguelles/Raquel Kops-Jones (#4 - Cal)

Claire Carter/Darija Klaic (#3 seeds - Washington) vs. Lauren Barnikow/Erin Burdette (#2 - Stanford)

(NOTE: There is no consolation doubles draw.)

Now on Pac-12 Network
1:30 AM PT

Airing on:

  • Pac-12 Network
Get Pac-12 Networks
Unable to get Pac-12 Network?
Contact your provider ▶
Pac-12 Networks Channel Finder
Close