Windermere Cup 2002

May 3, 2002

Seattle - Windermere Cup Races
2002 Opening Day
Saturday, May 4, 2002
10:20 a.m.
Montlake Cut 2,000-meter course

Women's Windermere Cup
11:25 a.m.

Lane 1 - University of Washingtoncox: Mary Whipple (Sr., Sacramento, Calif. / Adventist Academy)stroke - Lauren Estevenin (Jr., Fublaines, France /Inglemoor HS)7 - Annabel Ritchie (Sr., Geraldine, New Zealand / Rangi Ruru)6 - Anna Mickelson (Sr., Bellevue, Wash. / Newport)5 - Heidi Hurn (Jr., Redmond, Wash. / Eastlake)4 - Adrienne Hunter (Jr., Toronto, Ontario / Havergal College)3 - Carrie Stasiak (Jr., St. Catherines, Ontario / Holy Cross)2 - Kara Nykreim (Sr., Kirkland, Wash. / Lake Washington)bow - Yvonneke Stenken (So., Sacramento, Calif. / Rio Americano)

Coach: Jan Harville

Lane 2 - Great Britain Under-23 National Teamcox: Melanie Stewart (19 yrs., University of London)stroke - Kathryn Stewart (21 yrs., University of London)7 - Sarah Waldron (19 yrs., Oxford University)6 - Sarah Martin (21 yrs., Oxford Univrsity)5 - Katie Saunders (18 yrs., Reading University)4 - Lizzie Crichton (21 yrs., University of London)3 - Louisa Rowbotham (21 yrs., Oxford University)2 - Helen Forrester (20 yrs., Reading University)bow - Harriet Cogger (18 yrs., Reading University)

Reserve: Victoria McNair (20 yrs., University of London)

Coaches: Pete Somerville, Ian Shore

Lane 3 - Stanford Universitycox: Wendy Hoeveler (Ross, Calif./Branson School)stroke - Sabrina Kolker (West Vancouver, B.C. / Tufts)7 - Melissa Haury (Swarthmore, Pa. / Choate Rosemary Hall)6 - Missy Fiesler (Jacksonville, Fla. / Stanton Prep)5 - Sam Magee (Simsbury, Conn. / St. Paul's)4 - Molly Loeb (Washington D.C. / Georgetown Day)3 - Claire Phillips (Oakland, Calif. / Berkeley)2 - Marlayna Tuiasosopo (Hayward, Calif. / Mt. Eden)bow - Laurie Benson (Seattle, Wash. / Lakeside)

Coach: Aimee Baker

Men's Windermere Cup
11:35 a.m.

Lane 1 - University of Washingtoncox: Ryan Marks (Jr., Dartmouth, Mass. / Tabor Academy)stroke - Lucas Ahlstrand (Sr., Oakland, Calif. / Castro Valley)7 - Marko Petrovic (So., Belgrade, Serbia / Joplin, Mo. (14th)6 - John Lorton (Jr., Seattle, Wash. / University Prep)5 - Matt Deakin (Sr., San Francisco, Calif. / Urban)4 - Sam Burns (So., Seattle, Wash. / O'Dea)3 - Dusan Nikolic (Fr., Belgrade, Serbia / 11th Belgrade)2 - Chris Hawkins (Sr., Seattle, Wash. / Nathan Hale)bow - Kevin Smythe (Jr., Homestead, Fla. / Mast Academy)

Coach: Bob Ernst

Lane 2 - Peking Universitycox: Zhang Yuxing (21 yrs., Chilin)stroke - Yan Ming (21 yrs., Peking)7 - Wang Lei (20 yrs., Mongolia)6 - Zhu Zhe (21 yrs., Peking)5 - Dai Yuehua (19 yrs., Shenyang)4 - Yu Xiaopeng(19 yrs., Shandong)3 - Wang Yang (20 yr., Chilin)2 - Chen Yang (20 yrs., Shenyang)bow - Li Boqiao (21 yrs., Anshan)

Coach: He DongjiangChinese Rowing Association: Gong JianchuManager: Shi YunjiaInterpreter: Dong Jinxia

Lane 3 - Stanford UniversityCox: Simona Chin (Sr., Houston, TX / St. John's)Stroke - Matt Altman (So., Seattle, Wash. / Lakeside)7 - Bryant Helvey (Jr., Angels Camp, Calif. / Bret Harte)6 - Chris Jones (Jr., Woodlands, TX / John Cooper)5 - Nate Schuett (Sr., Hobe Sound, Fla. / South Fork)4 - Jamie Schroeder (Jr., Wilmette, Ill. / Choate)3 - Mike Hawkes (Jr., Santa Maria, Calif. / St. Joseph's)2 - Justin Virgili (Sr., Raleigh, NC / William G. Enloe)bow - Stuart Scollay (Jr., Fair Oaks, Calif. / Bella Vista)

Coach: Craig Amerkhanian

Windermere Challenge Cup
Lane 1 - Xeno Muller
Switzerland
2000 Olympic Games - silver medalist, single scull
1996 Olympic Games - gold medalist, single scull

Lane 2 - Duncan Free
Australia
2000 Olympic Games - fourth place, quad scull
1996 Olympic Games - bronze medalist, quad scull

Erickson Memorial Cascade Cup
in memory of University of Washington Hall of Fame rower and coach Dick Ericskon

Women's Erickson Memorial Cascade Cup 10:56 a.m.

Lane 1 - University of WashingtonLane 2 - Washington State UniversityLane 3 - Stanford UniversityLane 4 - Western Washington University

University of Washingtoncox: Anne Hessburg (Jr., Wenatchee, Wash. / Wenatchee)stroke - Jenni Vesnaver (Sr., Adelaide, Australia / Underdale)7 - Jessica Harm (Jr., Lakeside, Wash. / Lakeside)6 - Shannon Oates (Jr., Lakewood, Wash. / Lakes)5 - Erin Becht (Sr., Buffalo, New York / Buffalo Seminary)4 - Sanda Hangan (Dorohoi, Romania / Traian Lalescu)3 - Marghe Pallotino (So., Rome, Italy / T. Mamiani)2 - Erin Curry (Jr., Encinitas, Calif. / La Costa Canyon)bow - Mandy Nelson (Sr., Enumclaw, Wash. / Enumclaw)

Men's Erickson Memorial Cascade Cup 11:06 a.m.

Lane 1 - University of WashingtonLane 2 - Stanford UniversityLane 3 - Western Washington University

University of Washingtoncox: Chris O'Brien (So., Cincinnati, Ohio / St. Xavier)stroke - Ian Harrison (So., Saanichton, B.C. / Stelly's Secondary)7 - Matt Farrer (Sr., Saratoga Springs, New York / Brooks School)6 - Peter Dembicki (Sr., West Vancouver, B.C. / Brentwood)5 - Andy Derrick (So., Cincinnati, Ohio / St. Xavier's)4 - Charles Minnett (Jr., Stratford, Ontario, Canada / Rockaway)3 - John Kenfield (So., Visalia, Calif. / Redwood)2 - Jonathan Burns (Sr., Vancouver, Wash. / Hudson's Bay)bow - Brendan Patterson (Sr., St. Louis, Mo. / Clayton)

Men's Varsity Four			10:33 a.m.Lane 1 - University of Washington - ALane 2 - University of Washington - BLane 3 -  University of Washington - C

University of Washington - Acox: Melissa Wengard (Seattle, Wash./Holy Names)stroke - Jeff Jorgensen (Jr., Roswell, Ga./Roswell)3 - Andy Altman (Sr., Kentfield, Calif./Redwood)2 - Brendan Carroll (Sr., Winchester, Mass./Belmont Hill)bow - Ian Sawyer (So., Auckland, NZ/Takapana)

University of Washington-BCox-Stephen Hertzfeld (Bethesda, Md./Chevy Chase)Stroke-Trevor Connell (Wilsonville, Ore./Wilsonville)3- Andrew Pfister (West Chester, Ohio/St. Xavier)2- Dan McKeegan (Seattle, Wash.)bow-Evan Galloway (Bainbridge Island, Wash./Bainbridge)

Women's Varsity Four 10:35 a.m.Lane 1 - University of Washington - ALane 2 - Stanford UniversityLane 3 - Western WashingtonLane 4 - Washington State University

University of Washington-Acox-Maili Barber (Sr., Lynden, Wash./Lynden)Stroke-Karen Etsell (Jr., Seattle, Wash./Summit3- Mary Reeves (So., Dayton, Wash./Dayton)2-Nicole Mazikowski (So., Olympia, Wash./River Ridge)bow-Lisa Krikava (Jr., Issaquah, Wash./Issaquah)

Women's Open Eight 10:39 a.m.Lane 1 - University of Washington - ALane 2 - Western WashingtonLane 3 - University of Washington - BLane 4 - University of Oregon

University of Washington-ACox - Kate Lightner (Sr., Bellevue, Wash./Eastlake)Stroke - Brook Stokke (Sr., Spokane, Wash./Lewis & Clark)7 - April Miller (Sr., Everett, Wash./Mariner)6 - Signe Johannes (So., Hoquim, Wash./Aberdeen)5 - Lindsay Schwarz (Jr., Centralia, Wash./Centralia)4 - Emily Crandall (Jr., Springfield, Va./West Springfield)3 - Krista Lysogorski (So., Anchorage, Ak./Robert Service)2 - Ilia Ash (Sr., Arlington, Wash./Lakewood)bow - Mieka Kalinoski (Jr., Syracuse, NY/Henninger)

University of Washington-BCox- Katie Peyer (Fr., Covington, Wash. / Kentwood)Stroke-Adrienne Daigle (So., Gig Harbor, Wash. / Eastlake)7- Becky Pashelinsky (Fr., San Francisco, Calif. / Sacred Heart)6- Julie Flynn (Fr., Valdez, Ak./Valdez)5- Andrea Anderson (So., Vancouver, Wash. / Prairie)4- Danielle Hansgen (Fr., Kent, Wash. / Tahoma)3- Annie Anderson (Los Angeles, Calif. / Notre Dame Academy)2- Mandy Startup (Fr., Sunnyside, Wash. / Sunnyside)bow-Helen Cicero (Fr., Seattle, Wash./Holy Names)

Men's Open Eight 10:43 a.m.Lane 1 - University of Washington - ALane 2 - Western Washington UniversityLane 3 - University of Washington - BLane 4 - Lake UnionLane 5 - Washington State

University of Washington - ACox- Gus Mesmer (Seattle, Wash./O'Dea)Stroke - Seth Berling (So., Belvedere, Calif./St. Ignatius)7- Patrick Stewart (Sr., Mercer Island, Wash./Newport)6- Jeff Bartunek (So., Bainbridge, Wash./Bainbridge)5- Bill Liston (Jr., Bellevue, Wash.)4- John Moore (Sr., Los Angeles, Calif./St. Bernard's)3- Casey Clingan (So., Seattle, Wash./Roosevelt)2- Mike Fasel (So., Tucson, Ariz./Salpointe)bow- Jacob McCann (Sr., Seattle, Wash./Garfield)

University of Washington - BCox: Amber Bentley (Fr., Sedro-Woolley, Wash./Sedro-Woolley)Stroke - Juergen Koenig (Sr., Montclair, Va./Hylton)7 - Matt Semritc (So., Stanwood, Wash./Stanwood)6 - John Taylor (So., Tacoma, Wash./Charles Wright)5 - Ryan Semritc (Jr., Stanwood, Wash./Stanwood)4 - Bernie Herberholt (So., Seattle, Wash./Blanchet)3 - Ben Fletcher (So., Moraga, Calif./Miramonte)2 - Zach Jensen (Jr., Olympia, Wash./Capital)bow - Will Osborn (So., Portland, Ore./Lakeridge)

Women's Novice Eight 10:50 a.m.Lane 1 - University of Washington - ALane 2 - Stanford UniversityLane 3 - Washington State UniversityLane 4 - Western WashingtonLane 5 - University of Washington - B

University of Washington - ACox: Mollie Schweigert (Fr., Portland, Ore. / St. Mary's)Stroke - Courtney Matson (Fr., Seattle, Wash. / Roosevelt)7 - Gemma Edward-Aron (Fr., San Anselmo, Calif. / Sir Frances Drake)6 - Amanda Jensen (Fr., Tacoma, Wash. / Wilson)5 - Margaret Henry (Fr., Spanaway, Wash. / Bethel)4 - Katherine Ramos (Fr., McLean, Va. / McLean)3 - Nicole Younker (Fr., Spokane, Wash. / East Valley)2 - Eva Hershaw (Fr., Palouse, Wash. / Garfield-Palouse)bow - Michael Kohan (Fr., Juneau, Alaska / Juneau-Douglas)

University of Washington - BCox; Dana Ryan (Fr., San Diego, Calif./Bishop's)stroke - Katie Anderson (Fr., Vancouver, Wash. / Prairie)7 - Sarah Dubrasich (Fr., Corvallis, Ore. / Crescent Valley)6 - Katie Weden (Fr., Bellingham, Wash. / Sehome)5 - Alaina Garrie (Fr., Bellevue, Wash. / Forest Ridge)4 - Megan Flynn (Fr., Camas, Wash. / Camas)3 - Janelle Dubbins (Fr., Anchorage, Ak. / Robert Service)2 - Katie Hodapp (Fr., Mead, Wash. / Mt. Spokane)bow - Katie Gardner (Fr., Chico, Calif. / Chico)

Men's Freshman Eight 10:54 a.m.Lane 1 - University of Washington - ALane 2 - Stanford UniversityLane 3 - Washington State UniversityLane 4 - University of Washington - B

University of Washington-Acox: Greg King (Meadville, Penn. / St. Andrews)stroke - Conor Musgrave (Seattle, Wash. / Lakeside)7 - Scott Gault (Piedmont, Calif. / Piedmont)6 - Ante Kusurin (Zagreb, Croatia / Titus Brezovacki)5 - Giuseppe Lanzone (McLean, Va. / McLean)4 - Kyle Larson (Mt. Vernon, Wash. / Mt. Vernon)3 - Nick Hudson (Ross, Calif. / Redwood)2 - John Heylin (Canyon, Calif. / De La Salle)bow - Matt Kopicky (Seattle, Wash. / Ballard)

University of Washington - BCox - Megan Mach (Seattle, Wash./Ballard)Stroke - Eric Robinson (Mercer Island, Wash./Mercer Island)7 - Gareth Reece (Woodinville, Wash./Overlake)6 - Ryan Weis (Seattle, Wash./Seattle Prep)5 - Brian Pavlik (Fr., Woodinville, Wash./Woodinville)4 - Sean Basnell (Pullman, Wash.)3 - Marco Boccato (Federal Way, Wash/Decatur)2 - Michael Quann (Puyallup,Wash./Rogers)bow - Olof Jonmarker (Seattle, Wash./Mercer Island)

Now on Pac-12 Network
11:00 AM PT

Airing on:

  • Pac-12 Network
Get Pac-12 Networks
Unable to get Pac-12 Network?
Contact your provider ▶
Pac-12 Networks Channel Finder
Close