Berkeley Futures Tournament Moves into Later Rounds

June 20, 2002

BERKELEY - The 2002 Berkeley Futures at the Hellman Tennis Courts on the Cal campus saw local hopefuls John Paul Fruttero of Cal and El Cerrito's Chris Magyary fall in first round matches Wednesday.

Fruttero lost in two tough sets 7-6 (7-2), 7-5 to fourth-seeded Alun Jones of Australia. Magyary took the first set vs. Huntley Montgomery, 7-5, but couldn't maintain his momentum and lost the next two sets, 6-0, 6-1.

Saratoga's Pramod Dabir survived another day by knocking off Eric Nunez, 7-5, 6-3. Thursday, Dabir will face fifth-seeded Lazar Magdincev.

All seeds advanced Wednesday with straight set wins, except for seventh-seed Machihisa Onoda, who dropped the first set before recovering for a 4-6, 6-3, 7-5 win over Rajeev Ram of the University of Illinois.

The tournament continues through Sunday and admission is free.

Complete First Round Singles Results
(1) Peter Clarke (IRL) d. James Sekulov (AUS) 7-5 7-5
K.C. Corkery (Manhattan Beach, CA) d. Lester Cook (Sherman Oaks, CA) 7-6(7-1) 3-6 6-4
Bobby Reynolds (Acworth, GA) d. Willem-Petrus Meyer (RSA) 6-2, 6-4
(8) Luke Bourgeois (AUS) d. Travis Rettenmaier (Camarillo, CA) 6-3, 6-3
(4) Alun Jones (AUS) d. John Paul Fruttero (San Marino, CA) 7-6 (7-2), 7-5
Luke Shields (Grand Junction, CO) d. Stephen Nugent (IRL) 4-6, 6-4, 6-3
Zack Fleishman (Playa del Rey, CA) d. Tripp Phillips (Charlotte, NC) 2-6 6-1 6-1
(7) Michihisa Onoda (JPN) d. Rajeev Ram (Carmel, IN) 4-6, 6-3, 7-5
(5Lazar Magdincev (MKD) d. Brian Wilson (San Marcos, CA) 6-3, 6-3
Pramod Dabir (Saratoga, CA) d. Eric Nunez (Aventura, FL) 7-5, 6-3
Amer Delic (Jacksonville, FL) d. Nick Rainey (Mercer Island, WA) 4-6, 6-3, 6-3
(3)Jeff Williams (Phoenix, AZ) d. Whi Kim (Pueblo, CO) 6-1, 6-4
(6)Dirk Stegmann (RSA) d. Mashiska Washington (Delray Beach, FL) 6-4 6-4
Ryan Sachire (Canfield, OH) d. Sean Cooper (IRL) 7-6 (11-9), 6-3
Huntley Montgomery (Chapel Hill, NC) d. Chris Magyary (El Cerrito, CA) 6-7 (5-7), 6-0, 6-1
John Doran (IRL) d. (2)Daniel Willman (NZL) 6-3 1-1 ret.

Complete First Round Doubles Results
(1) Willem-Petrus Meyer/Dirk Stegmann (RSA) d. Michael Calkins/Amer Delic (USA) 6-3 7-6(5)
(4) Luke Bourgeois/Alun Jones (AUS) d. K.C. Corkery/Scott Lipsky (USA) 6-2 6-4
Lazar Magdincev/Eric Nunez (MKD/USA) d. Arthur Petouchkov/Dmitry Tursunov (RUS) 7-6(5) 7-5
Sean Cooper/Stephen Nugent (IRL) d. Peter Clarke/James Sekulov (IRL/AUS) 1-3 ret.
Nick Rainey/Brian Wilson (USA) d. (3) Huntley Montgomery/Tripp Phillips (USA) 6-2 5-7 6-3
Bobby Reynolds/Nathan Zeder (USA) d. John Paul Fruttero/Anthony Ross (USA/AUS) 6-4 6-1
(2) Zack Fleishman/Jeff Williams (USA) d. Ogidi Obi/Mashiska Washington (USA) 6-2 6-2

Now on Pac-12 Network
4:00 AM PT

Airing on:

  • Pac-12 Network
Get Pac-12 Networks
Unable to get Pac-12 Network?
Contact your provider ▶
Pac-12 Networks Channel Finder
Close