Beavers Have Five Champs At Southern Oregon Open

Nov. 23, 2002

ASHLAND, Ore. - Oregon State had five champions Saturday at the Southern Oregon Open wrestling tournament. Placing first for the Beavers were 125-pounder Eric Stevenson, 133-pounder Tim Norman, 149-pounder Tony Hook, 174-pounder Jake Huffman and 197-pounder Jason Lovell.

Taking second in their weight class for OSU were 157-pounder Jeremy Larson and heavyweight Andy Bowlby, while Dan Pitsch was third at 184 pounds. Placing fourth for the Beavers were Jed Pennell at 165 pounds, Brandon Hern at 197 pounds and Ty Watterson at heavyweight.

'We got a lot of pins,' OSU head coach Joe Wells said. 'I thought we were aggressive and our conditioning was a lot better than in the past - we really put pressure on guys. We wrestled some good matches and we wrestled against some tough kids.

'Our young guys competed really well, and so did our older guys. (Seniors) Jake Huffman, Jason Lovell and Andy Bowlby looked great all day.'

Next up for OSU is the Las Vegas Classic on Dec. 6-7.

SOUTHERN OREGON OPEN (NON-SCORING) - OREGON STATE RESULTS

(Current Amateur Wrestling News rankings in parentheses)

125, MICHAEL DELANEY - major dec. over Marc Harris, Southern Oregon, 14-3 in first round; dec. over Marcel Suelhro, Embry-Riddle, 4-3 in quarterfinals; dec. by Eric Stevenson, Oregon State, 5-0 in semifinals; dec. by Virgil Moorhead, California-Davis, 8-3 in wrestleback semifinals.

125, ERIC STEVENSON (FIRST PLACE) - dec. over Forest Bouge, Lassen CC, 2-1 in first round; pinned Francisco Gonzales, Highline CC, 2:32 in quarterfinals; dec. over Michael Delaney, Oregon State, 5-0 in semifinals; pinned Joey Bareng, San Francisco State, 4:55 in championship final.

125, BRETT PHILLIPS - dec. over Cody Staton, Lassen CC, 10-8 in preliminary round; dec. over Brian Watange, San Francisco State, 6-3 in first round; dec. by Joey Bareng, San Francisco State, 6-3 in quarterfinals; dec. by Damon Rowe, North Idaho JC, 7-1 in wrestleback third round.

133, CASEY ANTHONY - dec. over Willie Hilton, Lassen CC, 3-3 (OT) in preliminary round; dec. over Ross Kondo, Central Washington, 5-1 in first round; dec. over (5 NAIA) Nolan Harris, Southern Oregon, 7-5 in quarterfinals; dec. by Marlo Galankis, Ellsworth CC, 2-1 in semifinals; dec. by Derek Kippenberg, North Idaho JC, 10-8 in wrestleback semifinals.

133, BOBBY PFENNIGS - dec. over Brandon Young, Southern Oregon, 5-1 in preliminary round; dec. by Justin Pearch, North Idaho JC, 4-3 in first round; dec. over (8 NAIA, 125) Isaac Pummarejo, Menlo, 8-5 in wrestleback first round; dec. by Willie Hilton, Lassen CC, 5-2 in wrestleback second round.

133, TIM NORMAN (FIRST PLACE) - major dec. over John Murry, Highline CC, 12-4 in first round; dec. over Doniad Lockett, San Francisco State, 12-5 in quarterfinals; dec. over Justin Pearch, North Idaho JC, 2-1 (OT) in semifinals; dec. over Marlo Galankis, Ellsworth CC, 10-6 in championship final.

149, ANTHONY HOOK (FIRST PLACE) - pinned Shawn Walsh, Highline CC, 2:52 in first round; dec. over Kenny Salvini, Central Washington, 8-2 in second round; dec. over Zach Haynes, Lassen CC, 11-5 in quarterfinals; dec. over (3 NAIA) Joseph Calavitta, Embry-Riddle, 8-4 in semifinals; dec. over Ken Stanley, North Idaho JC, 6-4 (OT) in championship final.

149, ORLANDO PEREZ - dec. by Randy Mayes, Southwestern Oregon CC, 14-7 in first round; pinned Pete Puchlo, Highline CC, 2:39 in wrestleback first round; pinned Glen Shaw, Lassen CC, 0:38 in wrestleback second round; dec. Shawn Bolen, Clackamas CC, 5-3 in wrestleback third round; dec. by Luke Santos, San Francisco State, 9-3 in wrestleback quarterfinals.

157, JOEL GIBSON - dec. by Ron Brown, Southwestern Oregon CC, 9-1 in preliminary round; major dec. over Lovis Finger, Lassen CC, 11-1 in wrestleback preliminary round; major dec. over Justin Hunt, unattached, 17-3 in wrestleback first round; dec. over Bobby Ledbetter, Ellsworth CC, 8-2 in wrestleback second round; dec. over David Lorring, Oregon State, 8-5 in wrestleback third round; dec. by Scott Woods, Oregon, 8-4 in wrestleback quarterfinals.

157, DAVID LORRING - dec. over Matt Bray, Southwestern Oregon CC, 7-4 in preliminary round; pinned Jesse Armstrong, Southern Oregon, 1:30 in first round; dec. by Brian Duhrkoop, Oregon State, 8-1 in quarterfinals; dec. by Joel Gibson, Oregon State, 8-5 in wrestleback third round.

157, BRIAN DUHRKOOP - pinned Brad Bradlevass, Highline CC, 1:08 in first round; dec. over David Lorring, Oregon State 8-1 in quarterfinals; dec. by Strider Davis, North Idaho JC, 11-3 in semifinals; dec. by Mike Bovia, Lassen CC, 3-1 in wrestleback semifinals.

157, JEREMY LARSON (SECOND PLACE) - Dec. over Rich Vigorito, Pacific Lutheran, 8-5 in first round; dec. over Mike Bovia, Lassen CC, 3-1 in quarterfinals; major dec. over Jimmy Growchosky, Southern Oregon, 10-0 in semifinals; dec. by Strider Davis, North Idaho JC, 8-2 in championship final.

157, GRANT RYDER - dec. by Dusty Vaughn, Lassen CC, 10-3 in preliminary round; major dec. over Harry Johal, Menlo, 13-1 in wrestleback preliminary round; dec. by Ron Brown, Southwestern Oregon CC, 6-0 in wrestleback first round.

165, JED PENNELL (FOURTH PLACE) - pinned Dustin Bliven, Ellsworth CC, 5:50 in first round; dec. over David Rivera, Embry-Riddle, 7-0 in quarterfinals; dec. by Eddie Lucatero, Menlo, 6-5 in semifinals; dec. over (1 NAIA, 157) Patrick Cadwallader, Embry-Riddle, 7-6 in wrestleback semifinals; dec. by Al Daniels, Southern Oregon, 13-8 in third-place final.

165, PAUL RADEMACHER - dec. over Derrick Bollier, Clackamas CC, 4-3 in preliminary round; pinned Brian Vierela, Central Washington, 3:51 in first round; dec. by Al Daniels, Southern Oregon, 6-4 in quarterfinals; dec. by (3 DII, 157) Jared Novak, Central Washington, 12-7 in wrestleback third round.

165, ANTHONY WEBER - dec. over (3 DII, 157) Jared Novak, Central Washington, 7-3 in preliminary round; dec. by Jeff McDonald, San Francisco State, 3-1 in first round; major dec. over Dennis Rathjen, Southwestern Oregon CC, 12-2 in wrestleback first round; dec. by Shawn Rielly, Lassen CC, 7-5 in wrestleback second round.

174, JAKE HUFFMAN (FIRST PLACE) - major dec. over Josh Rhoden, Pacific Lutheran, 11-3 in first round; dec. over Michael Corduan, San Francisco State, na in quarterfinals; pinned James Mannenbach, Southern Oregon, 1:50 in semifinals; dec. over Ty Roberts, Central Washington, 9-2 in championship final.

174, BLAINE VANDEHEY - dec. by Jared Bain, unattached, 3-1 in preliminary round; pinned by Dustin Fisher, Oregon, 0:38 in wrestleback first round.

174, STEVE GRAYSON - major dec. over Nick Acord, Southern Oregon, 15-5 in preliminary round; dec. over John Plato, North Idaho JC, 6-4 in first round; dec. by Ty Roberts, Central Washington, 10-5 in quarterfinals; dec. by Josh Rhoden, Pacific Lutheran, 5-2 in wrestleback third round.

184, CURT WILLENER - dec. over Craig Wynonia, Highline CC, 8-4 in first round; major dec. by (1 DII) Mauricio Wright, San Francisco State, 10-1 in quarterfinals; major dec. over Abe Ewing, Southern Oregon, 14-3 in wrestleback second round; dec. over Lucas Buyas, Clackamas CC, 7-1 in wrestleback quartefinals; dec. by Blair Alderman, North Idaho JC, 2-0 in wrestleback semifinals.

184, DAN PITSCH (THIRD PLACE) - dec. over Matt Lee, Southern Oregon, 10-7 in first round; dec. over David O'Brien, Southern Oregon, 6-1 in quarterfinals; dec. by (1 DII) Mauricio Wright, San Francisco State, 8-1 in semifinals; dec. over Jaime Hernandez, Embry-Riddle, 5-3 in wrestleback semifinals; dec. over Blair Alderman, North Idaho JC, 7-3 in third-place final.

197, JASON LOVELL (FIRST PLACE) - dec. over D.C. Hazen, Central Washington, 3-1 in first round; major dec. over Bob Charlton, Embry-Riddle, 12-0 in quarterfinals; pinned Tucker Downey, North Idaho JC, 5:47 in semifinals; dec. over Josh Birt, North Idaho JC, 6-0 in championship final.

197, BRANDON HERN (FOURTH PLACE) - pinned Vaughn Bulfinch, Central Washington, 1:09 in preliminary round; dec. by R.J. Gillespie, unattached, 12-5 in first round; pinned Alan Manka, Clackamas CC, 1:55 in wrestleback first round; dec. over Nick Hiller, Ellsworth CC, 5-2 in wrestleback second round; dec. over (5 DII) Drew Dunbar, San Francisco State, 9-4 in wrestleback third round; dec. over Bob Charlton, Embry-Riddle, 5-4 in wrestleback quarterfinals; dec. over Jeff Dahl, Menlo, 4-0 in wrestleback semifinals; dec. by R.J. Gillespie, unattached, 10-5 in third-place final.

197, JED LOWE - pinned Stephen Braker, Clackamas CC, 1:19 in preliminary round; major dec. over Colin Davis, Southern Oregon, 13-2 in first round; dec. by Jeff Dahl, Menlo, 4-3 in quarterfinals; dec. by Bridger Sacher, Clackamas CC, 4-3 in wrestleback third round.

197, ADAM DANIEL - major dec. by Jon Stevens, Lassen CC, 17-8 in preliminary round; pinned by Jake Phillips, Southwestern Oregon CC, 1:06 in wrestleback preliminary round.

HWT, TY WATTERSON (THIRD PLACE) - pinned Joe Ortner, Ellsworth CC, 1:36 in preliminary round; pinned Gaison Ganiko, Nevada WC, 1:56 in first round; major dec. over Danny Ledda, Lassen CC, 17-4 in second round; dec. by (1 NAIA) Mike Whitehead, Southern Oregon, 4-2 in quarterfinals; major dec. over Steve Serratos, Southwestern Oregon CC, 9-0 in wrestleback quarterfinals; major dec. over Luke Roberts, Central Washington, 12-2 in third-place final.

HWT, DAN JOHNSON - dec. by Aaron McKeever, Embry-Riddle, 8-4 in first round; dec. by Joe Ortner, Ellsworth CC, 3-2 in wrestleback preliminary round.

(11) HWT, ANDY BOWLBY (SECOND PLACE) - pinned Kevin Lukes, Southwestern Oregon CC, 1:09 in first round; major dec. over Nick Weaver, unattached, 9-1 in semifinals; dec. over John Winters, Oregon State, 11-5 in quarterfinals; dec. over (6 NAIA) Wes Balensifer, Southern Oregon, 11-6 in semifinals; dec. by (1 NAIA) Mike Whitehead, Southern Oregon, 2-1 (OT) in championship final.

HWT, JOHN WINTERS - pinned Jon Cravens, Southern Oregon, 4:30 in first round; dec. Ron Davis, Menlo, 3-2 in second round; dec. by (11) Andy Bowlby, Oregon State, 11-5 in quarterfinals; dec. over Dathal Miller, Lassen CC, 7-2 in wrestleback B semifinals; pinned Steve Ryder, Highline CC, 4:55 in wrestleback B final.

Categories:
Now on Pac-12 Network
2:30 PM PT

Airing on:

  • Pac-12 Network
Get Pac-12 Networks
Pac-12 Networks Channel Finder
Close