Pac-10 Names All-Academic Teams In Winter Sports

April 16, 2003

WALNUT CREEK, Calif., -- The Pacific-10 Conference announced All-Academic Teams in Winter sports of women's gymnastics, men's and women's swimming & diving, and wrestling. To be eligible for selection to the academic teams, a student-athlete must have a minimum 3.0 overall grade-point average and be either a starter or significant substitute. Following are the 2002-03 All-Academic Teams for the mentioned sports:

Women's Gymnastics

First Team Yr. GPA MajorShelly Goldberg, STAN Jr. 3.96 Mechanical EngineeringAmy Metcalf, WASH Jr. 3.84 Pre-medKari Muth, ASU So. 3.93 UndeclaredKristin Parker, UCLA Sr. 3.74 PsychologyMolly Seaman, WASH Jr. 3.80 Pre-medOnnie Willis, UCLA Sr. 3.66 Psychology

Second TeamMy-Lan Dodd, CAL So. 3.67 Developmental StudiesCaroline Fluhrer, STAN Jr. 3.65 Civil EngineeringMaggie Germaine, ASU Jr. 3.40 KinesiologyKristine Harper, ARIZ So. 3.83 Pre-computer ScienceLise Leveille, STAN Jr. 3.67 Biomechanical EngineeringJamie Williams, UCLA Jr. 3.78 Psychology

Honorable Mention: Kendall Beck, Jr., STAN; Alyssa Beckerman, Jr., UCLA; Courtney Canavan, So., WASH; Karissa Chock, Jr., CAL; Alissa Cooper, Sr., STAN; Jamie Dantzscher, Jr., UCLA; Carly Dockendorf, So., WASH; Adrienne Garcia, So., CAL; Daylee Ingalls, So., OSU; Elizabeth Jillson, Sr., OSU; Katie Johnson, So., ARIZ; Heather Justus, So., OSU; Tacia Labatte, So., WASH; Kim Lewis, So., WASH; Janet McKnight, Sr., CAL; Lindsay Nelson, Jr., OSU; Tonya Powers, Jr., WASH; Emily Pritchard, Jr., WASH; Jamie Lee Schell, So., ARIZ; Lauren Shipp, So., CAL; Christie Tedmon, RSFr., UCLA; Yvonne Tousek, Jr., UCLA; Therese Videan, So., OSU; Cassidy Vreeke, Sr., ASU; Lindsay Wing, Jr., STAN.

Men's Swimming & Diving

First Team	Yr.	GPA	MajorChad Ainsworth, ARIZ	Jr.	4.00	AccountingThomas Brown, STAN	So.	3.57	UndeclaredMichael Bruce, STAN	Jr.	3.28	Management, Science and EngineeringNoah Chutz, CAL	So.	3.88	UndeclaredNick Degenstein, USC	Sr.	3.86	Chemical EngineeringZachary Ferguson, ARIZ	Sr.	3.96	PsychologyScott Koenig, ARIZ	Sr.	3.56	PsychologyJohn Lyssand, WASH	Jr.	3.56	BiochemistryMatthew Peterson, USC	Jr.	3.44	CommunicationsScott Ransenberg, STAN	Jr.	3.33	Math & Computational ScienceCaleb Rowe, CAL	So.	3.53	UndeclaredAce Tate, ASU	Sr.	3.47	Justice StudiesErik Tolmachoff, USC	Sr.	3.64	Chemical EngineeringJohn Waters, STAN	Sr.	3.71	HistoryDan Wescott, STAN	Sr.	3.41	Science, Technology and SocietyJim Wolfe, WASH	So.	3.51	Arts and Sciences

Second Team Yr. GPA MajorRandall Bal, STAN Sr. 3.15 PsychologyNick Bartolotta, CAL So. 3.29 RhetoricNick Bott, STAN Jr. 3.34 International RelationsJayme Cramer, STAN So. 3.20 EconomicsEric Dilulio, STAN So. 3.30 UndeclaredLuke Ekhoff, WASH Jr. 3.04 Biochemistry/EconomicsKyle Horton, ASU So. 3.40 Pre-businessEvan Lane, CAL RSFr. 3.33 UndeclaredThomas McCrummen, ASU So. 3.48 Pre-businessMatt McDonald, STAN So. 3.18 EconomicsGavin Olmstead, STAN Jr. 3.26 EngineeringRichard Rech, CAL So. 3.48 UndeclaredMarkus Rogan, STAN Jr. 3.13 International RelationsAndrew Schnell, STAN Jr. 3.19 EconomicsTrent Staley, USC Jr. 3.21 CommunicationsKeith Vogelgesang, CAL Jr. 3.23 Industrial Engineering

Honorable Mention: Robbie Quinn, Jr., CAL; Matt Schmelzer, So., CAL; Jonathan Shaw, Jr., ASU; Wiley Wallace, Jr., ASU; Emerson Ward, So., ASU.

Women's Swimming & Diving

First Team	Yr.	GPA	MajorTheresa Dunn, WSU	Jr.	3.84	Business Administration/FinanceClaire Febvay, ARIZ	Jr.	3.90	PsychologyPaula Finlay, OSU	Sr.	3.77	Industrial and ManufacturingNicci Fusaro, USC	Jr.	3.71	Fine ArtsRegan Gosnell, UCLA Sr. 3.63 HistoryBlythe Hartley, USC	So.	3.69	UndeclaredEvelyn Hingsbergen, WASH	Sr.	3.58	Psychology/Political ScienceJessica Hong, OSU	So.	3.91	Pre-industrial EngineeringJosie Jedick, ASU	Sr.	3.94	KinesiolgySarah Jones, STAN	So.	3.82	UndeclaredTara Kirk, STAN	Jr.	3.56	Human BiologyMarisa Kozak, USC	So.	3.89	UndeclaredMcKenze Murphy, STAN	Sr.	3.51	Cultural & Social AnthropolgyJill Olson, WSU	Sr.	3.68	AccountingBirte Steven, OSU	Jr.	3.85	PsychologyStaciana Stitts, CAL	Sr.	3.63	American StudiesSasha Taylor, WSU	Jr.	3.60	Biology Education

Second Team Yr. GPA MajorTenley Bick, STAN So. 3.61 ArtKaty Blakemore, STAN Jr. 3.53 Human BiologyEvins Cameron, STAN So. 3.52 UndeclaredNatalie Coughlin, CAL Jr. 3.39 PsychologyMari Embertson, OSU So. 3.66 Business AdministrationKristen Gilbert, STAN So. 3.45 UndeclaredJessica Hayes, ARIZ SR. 3.39 MarketingKristin Huston, OSU So. 3.61 University Exploratory StudiesLisa Irwin, WSU So. 3.73 UndelcaredAgnes Kovacs, ASU So. 3.57 Pre-businessErin Lashnits, STAN So. 3.54 UndeclaredKristen Lewis, UCLA Jr. 3.37 SociologyMarcelle Miller, CAL So. 3.49 American StudiesJessica Stenson, ASU Jr. 3.50 Elementary EducationJanine Strack, UCLA So. 3.54 UndeclaredBrianna Patterson, ASU Jr. 3.45 Recreation/Tourism

Honorable Mention: Keiko Amano, So., CAL; Megan Baumgartner, Jr., STAN; Melissa Bartlett, Jr., ASU; Danielle Becks, Jr., CAL; April Beltran, Sr., ARIZ; Katie Berglund, So., STAN; Alyson Borawski, So., CAL; Nicole Chinn, Jr., WSU; Jessie Carr, Jr., STAN; Emily Carter, So., STAN; Rebecca Cohen, Sr., WSU; Catherine Coler, Jr., UCLA; Joanna Fargus, So., USC; Sarah Fischer, So., ASU; Christina Flynn, Sr., CAL; Erin Glenn, So., STAN; Natalie Griffith, Jr., CAL; Michell Harper, Sr., CAL; Claire Hedenskog, Sr., ASU; Lindsay Henahan, Sr., WSU; Claire Henderson, So., STAN; Courtney Hentzen, So., WASH; Jennifer Hess, Sr., ARIZ; Annie Joseph, Sr., ARIZ; Emily Ann Mason, So., ARIZ; Jennifer McNally, Sr., UCLA; Lisa Morelli, So., CAL; Erin O'Kane, Jr., USC; Emma Palsson, So., CAL; Tami Ransom, So., STAN; Ashlee Rosenthal, So., STAN; Asa Sandlund, Sr., USC; Sara Schmied, Sr., WSU; Casey Sherfey, So., WASH; Jenny Stucka, Sr., WASH; Megan Taggart, Sr., WASH; Amy Wagner, So., STAN; Naoko Watanabe, Jr., UCLA; Kari Wilcox, So., ASU; Brooke Winkler, Jr., UCLA; Leslie Wukstich, So., WASH; Nicole Zukowski, So., ASU.

Wrestling

First Team	Yr.	GPA	MajorZac Enoch, Portland State	Sr.	3.53	MathematicsNick Frost, ASU	Jr.	3.39	Computer Systems EngineeringJason Harless, ORE	Jr.	3.73	General SciencesCasey Kotter, Portland	State Sr.	3.80	Business AdministrationRisto Marttinen, Fullerton	So.	3.86	KinesiologyCurtis Owen, ASU	Sr.	4.00	PsychologyPat Owens, Boise State	Jr.	3.81	Physical EducationJed Pennell, OSU	Jr.	3.82	Exercise and Sport ScienceRocky Smart, ASU	Sr.	3.51	HistoryCurt Willener, OSU	Jr.	3.60	Business Administration

Second Team Yr. GPA MajorJesse Brock, Boise State Jr. 3.17 Civil EngineeringBrian Busby, Bakersfield So. 3.53 Natural SciencesMatt Gentry, STAN So. 3.48 Human BiologyBrett Gordon, Fullerton Jr. 3.51 Business AdministrationLuke Larwin, ORE So. 3.51 Environmental ScienceHarold Penson, STAN Sr. 3.27 EconomicsPaul Rademacher, OSU Jr. 3.26 Exercise and Sport ScienceCollin Robertson, Boise State Sr. 3.10 Spanish/Secondary EducationJon Sharpe, Bakersfield Jr. 3.41 Business AdministrationBen VomBaur, Boise State Sr. 3.00 History/Secondary Education

Honorable Mention: Anthony Baza, RSFr., Bakersfield; Chris Carlino, Sr., Fullerton; Quinn Collett, Sr., Portland State; Adam Daniel, So., ORE; Brian Duhrkoop, Jr., ORE; Casey Horn, Sr., ORE; Garrett Johnson, So., STAN; Kevin Jones, Jr., UC Davis; Brad Metzler, So., STAN; Tony Overstake, Sr., ORE; Larry Ozowara, RSFr., STAN; Casey Phelps, RSFr., Boise State; Shawn Rizenthaler, RSFr., STAN; John Winters, Sr., OSU.

Now on Pac-12 Network
2:00 AM PT

Airing on:

  • Pac-12 Network
Get Pac-12 Networks
Pac-12 Networks Channel Finder
Close