Sara Bei Wins Title At Stanford Invitational

Sept. 26, 2004

Stanford, Ca - Sara Bei, a senior from Santa Rosa, led the #1 ranked Stanford women's cross country team to victory at the 31st annual Stanford Cross County Invitational on Saturday.

Bei toured the 4,000 meter course in a time of 13:16. Freshman Shannon Bergstedt finished second (13:55) while sophomore Katy Trotter placed third (13:56). Five Stanford runners finished in the Top 10.

In 6,000 meter competition, Anita Siraki won her second race of the season with a time of 21:14 as she helped lead the Cardinal to victory. Teresa McWalters finished second wihle Amanda Trotter finished third. Siraki open the 2004 season with a victory at the USF Invitational.

In men's competition, Peter Meindl and Neil Davis finished 1-2 in the 8,000 meter competition.

Complete results are available at www.norcalstat.com

Men's Results
8,000 Meters - 1. Cal Poly 43; 2. Stanford 79; 3. Chico State 791. Peter Meindl (Stanford) 23:52; 2. Neil Davis (Stanford) 23:56; 3. Garrett Heath (Unath) 23:58
Other Stanford Runners: 5. Lauren Jespersen 24:12; 7. Rolf Steier 24:15; 80. Kevin Bickham 26:02
4,000 Meters - 1. Stanford 45; 1. Oregon 45; 3. UCLA 49; 4. Chico State 144; 5. Kentucky 155
1. Ryan Andrus (Oregon) 11:53; 2. Josephat Keino (Alliant International) 11:58; 3. Jon Rankin (UCLA)
Stanford Runners: 4. Steven DeWitt 12:02; 7. Joaquin Chapa 12:04; 10. Justin Romaniuk 12:09; 11. Russell Brown 12:11; 21. Sean Drake 12:26; 79. Mike Bordoni 14:05
8,000 Meters (Open) - 1. Tim McLeod (Unat) 25:19; 2. Angel Marquez (Unat) 25:49; 3. Mike Powers (Unat) 25:51

Women's Results
6,000 Meters - 1. Stanford 34; 2. Cal Poly 84; 3. Chico State 98
1. Anita Siraki (Stanford) 21:14; 2. Teresa McWalters (Stanford) 21:15; 3. Amanda Trotter (Stanford) 21:37
Other Stanford Runners: 4. Julie Allen 21:51; 24. Katie O'Neil 22:57; 44. Leah Sawyer 23:23; 67. Kristin Cohoon 23:53
4,000 Meters - 1. Stanford 21; 2. SMU 63; 3. UCLA 70
1. Sara Bei (Stanford)13:16; 2. Shannon Bergstedt (Stanford) 13:55; 3. Katy Trotter (Stanford) 13:56
Other Stanford Runners: 7. Lauren Centrowitz 14:03; 8. Jeane Goff 14:05; 15. Lindsay Allen 14:29; 61. Carolyn Penner 15:25; 59. Carolyn Penner 15:25
5,000 Meters (Open) - 1. Kara June (Unat) 18:33; 2. Kelly Crampton (Chapman) 19:19; 3. Megan Williams (Unat) 19:43

High School Results
Boys

Division 1 (5,000 meters) - 1 - Royal 111; 2. Jesuit (Oregon) 121; 3. Mead 126
1. Fitsum Tesfa (Don Lugo) 15:10; 2. AJ Acosta (El Camino) 15:13; 3. Brandon Bethke ( El Toro) 15:14
Division 2 (5,000 meters) - 1. North Monterey 95; 2. Jesuit (Sacramento) 16:26; 3. Reno 190
1. Ryan Lewis (Ygnacio Valley); 2. Joseph Parker (Reno) 15:58; 3. Ben Sitler (St. Francis-Mountain View) 16:05
Division 3 (5,000 meters) - 1. Maria Carillo 119; 2. Oak Park 128; 3. South Tahoe 147
1. Dawit Tesfasilassie (Piner) 16:04; 2. Brandon Rooney (Tehachapi(16:18; 3. Adalberto Corres (Seaside) 16:24
Division 4 (5,000 meters) - 1. Carmel 103; 2. Lakewood-Wa 140; 3. Orange Lutheran 154
1. Dylan Fitzpatrick (Carmel) 15:45; 2. Chad Hall (Big Bear) 15:51; 3. Tom McLean (Flintridge Prep) 16:13
Divison 5 (5,000 meters) - 1. Austin Fritzke (Mt. Shasta) 16:36; 2. Andrew Dixon (Valley Christian) 16:53; 3. Robbie Knorr (Valley Christian) 17:03

Girls
Divison 1 (5,000 meters)- 1. Murrieta Valley 77; 2. Jesuit (Oregon) 118; 3. Royal 146
1.Samantha Gaffney (Judge Memorial) 18:04; 2. Alyssa Craft (Highland) 18:25; 3. Robyn Guggiana (Warren) 18:32
Division 2 (5,000 meters) - 1. Reno 87; 2. Mater Dei 102; 3. Foothill 1401. Marie Lawrence (Reno) - 1. 17:28; 2. McKayla Plank (Archbishop Mitty) 18:51; 3. Ashleigh Montgomery (Carondelet) 19:04
Division 3 - 1. South Tahoe 74; 2. Maria Carillo 84; 3. Corona Del Mar 1211. Alicia Follmar (Saratoga) 18:31; 2. Anna Farias-Eisner (Harvard-Westlake) 18:33; 3. Lindsey Kirschman (Enterprise) 18:37
Division 4 - 1. San Lorenzo Valley 55; 2. Carmel 101; 3. Riverbank 1091. Yasime White (Armata) 18:56; 2. Stephanie Hamilton (San Lorenzo Valley) 19:02; 3. Taylor Johnson (San Lorenzo Valley) 19:02
Division 5 - 1. Castilleja 70; 2. Mt. Shasta 91; 3. College Prep 1111. Katie Fritzke (Mt. Shasta) 19:27; 2. Hegan Atkins (Durham) 19:50; 3. Natalie Sojka (Mt. Shasta) 19:56

Categories:
Now on Pac-12 Network
2:00 PM PT

Airing on:

  • Pac-12 Network
Get Pac-12 Networks
Unable to get Pac-12 Network?
Contact your provider ▶
Pac-12 Networks Channel Finder
Close