Five Gymcats Make All-Conference Teams

May 27, 2008

WALNUT CREEK, Calif., - Following are the 2008 Pacific-10 Conference Women's Gymnastics All-Conference teams, announced yesterday by Commissioner Tom Hansen.

The Arizona gymnastics team has five gymnasts who made either the first team or the second team. Karin Wurm (1st Team All-Around), Alexis Greene (2nd Team All-Around), Miranda Russell (2nd Team All-Around), Briana Bergeson (2nd Team Balance Beam), and Danielle Hicks (2nd Team Balance Beam).

The All-Conference first team consists of the top six all-around competitors, plus the top three competitors in each individual event who are not among the all-around honorees.

Individuals may earn All-Conference honors in multiple individual events. Scores are determined by a combination of 50 percent regional qualifying score (entire regular season composite) and 50 percent Pacific-10 Conference Championship score.

The All-Conference second team consists of 10 individuals, who were not honored on the first team.

ALL-AROUND

First Team




































Name School Yr. Hometown
Ariana Berlin UCLA Jr. San Diego
Tiana Jean Arizona State Jr. Puyallup, Wash.
Jami Lanz Oregon State Jr. Eugene, Ore.
Anna Li UCLA So. Aurora, Ill.
Jordan Schwikert UCLA Sr. Las Vegas, Nev.
*Karin Wurm Arizona Sr. Landenberg, Pa.
Second Team
Name School Yr. Hometown
*Alexis Greene Arizona Jr. Severn, Md.
*Miranda Russell Arizona So. Oshkosh, Wis.
VAULT
First Team
Name School Yr. Hometown
Mandi Rodriguez Oregon State So. Baldwin Park, Calif.
Tasha Schwikert UCLA Sr. Las Vegas, Nev.
Tasha Smith Oregon State Jr. Auburn, Wash.
Second Team


Name School Yr. Hometown
Haley Bogart Washington Fr. Woodside, Calif.


Yuki Lamb Oregon State Sr. Knoxville, Tenn.


UNEVEN PARALLEL BARS


First Team
Name School Yr. Hometown


Allyse Ishino Stanford So. Santa Ana, Calif.


Tasha Schwikert UCLA Sr. Las Vegas, Nev.


Tabitha Yim Stanford Sr. Irvine, Calif.


Second Team
Name School Yr. Hometown
Raimey Iselin Washington Sr. Lake Tapps, Wash.
Nicole Waiss Washington Sr. Mill Creek, Wash.
BALANCE BEAM
First Team
Name School Yr. Hometown
Ashlee Hinkle Arizona State Jr. Glendale, Ariz.
Claire Pierce Oregon State Sr. Livermore, Calif.
Tabitha Yim Stanford Sr. Irvine, Calif.
Second Team
Name School Yr. Hometown
*Briana Bergeson Arizona Jr. Gilbert, Ariz.
*Danielle Hicks Arizona Sr. Oshawa, Ontario
FLOOR EXERCISE
First Team
Name School Yr. Hometown
Ashley Houghting Washington Jr. Welland, Ontario
Mandi Rodriguez Oregon State So. Baldwin Park, Calif.
Tasha Smith Oregon State Jr. Auburn, Wash.
Second Team
Name School Yr. Hometown
Lauren Elmore Stanford Sr. Bloomington, Ind.
Samantha Wailor Washington Fr. Prior Lake, Minn.

GYMMNAST OF THE YEAR: Tabitha Yim, Stanford
FRESHMAN OF THE YEAR: Brittani McCullough, UCLA
COACH OF THE YEAR: Tanya Chaplin, Oregon State

Categories:
Now on Pac-12 Network
4:00 PM PT

Airing on:

  • Pac-12 Network
  • Football: Inside Pac-12 Football Media Day Special (North Division)
    Wed 7/25 | 1:30am PT

    Airing on:

    • Pac-12 Network
    • Pac-12 Los Angeles
    • Pac-12 Arizona
    • Pac-12 Mountain
    • Pac-12 Oregon
    • Pac-12 Washington
    • Pac-12 Bay Area
    Live
  • Football: Inside Pac-12 Football Media Day Special (South Division)
    Wed 7/25 | 6:00am PT

    Airing on:

    • Pac-12 Network
    • Pac-12 Los Angeles
    • Pac-12 Arizona
    • Pac-12 Mountain
    • Pac-12 Oregon
    • Pac-12 Washington
    • Pac-12 Bay Area
    Live
Get Pac-12 Networks
Pac-12 Networks Channel Finder
Close