Track & Field Athletes Earn All-America Honors

WALNUT CREEK, Calif. - Pac-10 track and field athletes earned 168 All-America honors from the U.S. Track and Field and Cross Country Coaches Association (USTFCCCA), the organization announced Monday. Honors are awarded for performances at the 2011 NCAA Division I Track and Field Championships, held June 8-11 in Des Moines, Iowa.



First-team honors are awarded to those who earn any portion of a team point at the national championships or reach an eight-entrant final. Second-team All-America honors are handed out to those whose final placing in the national meet range from ninth to 16th place. Those who participated at the final site but did not place in the meet's top 16 are listed as honorable mention for the All-America award.



USTFCCCA Men's All-America

First Team


Brendan Ames, USC - 110m Hurdles

Jeshua Anderson, Washington State - 400m Hurdles

Bozidar Antunovic, Arizona - Shot Put

Mike Berry, Oregon - 400m

Matthew Centrowitz, Oregon - 1,500m

Jordan Clarke, Arizona State - Shot Put

Chris Derrick, Stanford - 5,000m and 10,000m

Alec Faldermeyer, UCLA - Hammer Throw

Elijah Greer, Oregon - 800m

Abdi Hassan, Arizona - 1,500m

Trey Henderson, USC - Hammer Throw

Joey Hughes, USC - 400m

Benjamin Johnson, Stanford - 3,000m Steeplechase

Lawi Lalang, Arizona - 5,000m

Josh Mance, USC - 400m

Mike Morrison, California - Decathlon

Amaechi Morton, Stanford - 400m Hurdles

Kyle Nielsen, Washington - Javelin

Cory Primm, UCLA - 800m

Luke Puskedra, Oregon - 10,000m

Jake Riley, Stanford - 10,000m

Nick Ross, Arizona - High Jump

Scott Roth, Washington - Pole Vault

Stephen Sambu, Arizona - 10,000m

John Sullivan, Stanford - 3,000m Steeplechase



Second Team

Joe Abbott, Washington State - 800m

A.J. Acosta, Oregon - 1,500m

James Alaka, Washington - 4x100m Relay

Jamal Alston, UCLA - 4x100m Relay

Brett Blanshan, Washington State - 4x100m Relay

Jonathan Clark, UCLA - Triple Jump

Colton Dunn, Washington - 4x100m Relay

Maxwell Dyce, UCLA - 4x100m Relay

Steve Finley, Oregon - 3,000m Steeplechase

R J Frasier, UCLA - 4x100m Relay

Ryan Hamilton, Washington - 4x100m Relay

Elliott Heath, Stanford - 10,000m

Greg Hornsby, Washington State - 4x100m Relay

Joey Hughes, USC - 4x400m Relay

David Klech, Oregon - Decathlon

Josh Mance, USC - 4x400m Relay

Maurice McNeal, Washington - 4x100m Relay

Marlon Murray, Washington State - 4x100m Relay

Edgar Rivera-Morales, Arizona - High Jump

Karlton Rolle, UCLA - 4x100m Relay

Blake Shaw, USC - 1,500m

Jeremy Taiwo, Washington - Decathlon

Bo Taylor, UCLA - Discus

Darius Terry, Arizona State - 1,500m

Cooper Thompson, USC - Javelin

Duane Walker, USC - 4x400m Relay

Nate Washington, Washington State - 4x100m Relay

Reggie Wyatt, USC - 400m Hurdles, 4x400 Relay



Honorable Mention

James Alaka, Washington - 100m

Chris Benard, Arizona State - Triple Jump

Aaron Brown, USC - 100m

Spencer Castro, Stanford - 4x400m Relay

Spencer Chase, Stanford - 4x400m Relay

Alfredo Corral, Stanford - 4x400m Relay

Maxwell Dyce, UCLA - 200m

Justin Frick, Oregon - High Jump

Robert Gire, Arizona - Shot Put

Elliott Heath, Stanford - 5,000m

Tyler Johnson, Arizona - Hammer Throw

Maurice McNeal, Washington - 400m

Ryan Milus, Arizona State - 100m

Mark Mueller, Stanford - 4x400m Relay

Steve Sodaro, California - 3,000m Steeplechase

Oscar Spurlock, USC - 110m Hurdles

Ray Stewart, California - 110m Hurdles

Parker Stinson, Oregon - 10,000m

Jordan Stray, Oregon - Hammer Throw

Geoffrey Tabor, Stanford - Discus

Miles Unterreiner, Stanford - 10,000m

Michael Woepse, UCLA - Pole Vault

Alex Wolff, Oregon - Javelin

Joe Zimmerman, Washington - Javelin



USTFCCCA Women's All-America

First Team


Nia Ali, USC - 100m Hurdles, High Jump

Brigetta Barrett, Arizona - High Jump

Jennifer Bergman, Arizona - 10,000m

Jasmine Chaney, Arizona State - 400m Hurdles

Jessica Davis, USC - 200m, 4x100m Relay

Phyllis Francis, Oregon - 4x400m Relay

Becca Friday, Oregon - 1,500m

English Gardner, Oregon - 100m

Melissa Gergel, Oregon - Pole Vault

Baillie Gibson, Arizona - Discus

Jordan Hasay, Oregon - 1,500m and 5,000m

LaTisha Holden, Arizona - 100m Hurdles

Anna Jelmini, Arizona State - Discus

Eda Karesin, Stanford - Javelin

Anne Kesselring, Oregon - 800m

Kathy Kroeger, Stanford - 5,000m

Loudia Laarman, USC - 4x100m Relay

Julie Labonte, Arizona - Shot Put

Whitney Liehr, Stanford - Triple Jump

Stephanie Marcy, Stanford - 10,000m

Kristen Meister, California - High Jump

Claire Michel, Oregon - 3,000m Steeplechase

Dalilah Muhammad, USC - 400m Hurdles

Christabel Nettey, Arizona State - Long Jump

Chizoba Okodogbe, Oregon - 4x400m Relay

Jenny Ozorai, USC - Hammer Throw

Aareon Payne, USC - 200m, 4x100m Relay

Jenna Puterbaugh, USC - 4x100m Relay

Laura Roesler, Oregon - 4x400m Relay

Katerina Stefanidi, Stanford - Pole Vault

Turquoise Thompson, UCLA - 400m Hurdles

Marissa Tschida, Washington State - Javelin

Michele Williams, Oregon - 4x400m Relay

Jamesha Youngblood, Oregon - Long Jump



Second Team

Lauren Blackburn, USC - 100m Hurdles

Echos Blevins, Arizona - 4x400m Relay

Jasmine Chaney, Arizona State - 100m Hurdles, 4x400m Relay

Bronwyn Crossman, Oregon - 10,000m

Jessica Davis, USC - 100m

Brittni Dixon-Smith, Stanford - Long Jump

Baillie Gibson, Arizona - Shot Put

Samantha Henderson, Arizona State - Heptathlon

Alycia Herring, Arizona State - 4x400m Relay

Courtney Kirkwood, Washington - Javelin

Stephanie Marcy, Stanford - 5,000m

Marissa Minderler, USC - Hammer Throw

Logan Miller, Washington - Pole Vault

Georganne Moline, Arizona - 4x400m Relay

Chizoba Okodogbe, Oregon - 400m

Keia Pinnick, Arizona State - 4x400m Relay

Christina Rodgers, Arizona - 4x400m Relay

Laura Roesler, Oregon - 800m

Shapri Romero, Arizona - 4x400m Relay

Kayla Sanchez, Arizona State - 4x400m Relay

Tracey Stewart, California - Triple Jump

Ida Storm, UCLA - Hammer Throw

Melanie Thompson, Oregon - 3,000m Steeplechase



Honorable Mention

Briana Barlow, UCLA - 4x400m Relay

Jennifer Bergman, Arizona - 5,000m

Margaret Callahan, Arizona - 3,000m Steeplechase

Laura Carlyle, Oregon State - 5,000m

Kori Carter, Stanford - 100m Hurdles, 400m Hurdles

Jasmine Chaney, Arizona State - 4x100m Relay

Joy Eaton, UCLA - 4x400m Relay

Katie Flood, Washington - 1,500m

English Gardner, Oregon - 4x100m Relay

Asia Gooden, Arizona State - 4x100m Relay

Alyssa Hasslen, Arizona - Shot Put

Alycia Herring, Arizona State - 4x100m Relay

Anna Jelmini, Arizona State - Shot Put

Anna Layman, Washington State - 800m

Ashlea McLaughlin, UCLA - 400m, 4x400m Relay

Hannah Moen, Arizona - 3,000m Steeplechase

Cj Navarro, Arizona State - Hammer Throw

Lauryn Newson, Oregon - 4x100m Relay

Keia Pinnick, Arizona State - Heptathlon

Jordan Roskelley, Oregon - Pole Vault

Lindsay Rowe, UCLA - 4x400m Relay

Kayla Sanchez, Arizona State - 400m Hurdles, 4x100m Relay

Mandy White, Oregon - 4x100m Relay

Jamesha Youngblood, Oregon - 4x100m Relay


Now on Pac-12 Network
3:00 PM PT

Airing on:

  • Pac-12 Network
  • Football: Pac-12 Football Media Days Special (Day 1)
    Wed 7/26 | 9:30am PT

    Airing on:

    • Pac-12 Oregon
    • Pac-12 Bay Area
    • Pac-12 Washington
    • Pac-12 Network
    • Pac-12 Los Angeles
    • Pac-12 Mountain
    • Pac-12 Arizona
    Live
  • Football: Pac-12 Football Media Days Special (Day 2)
    Thu 7/27 | 9:30am PT

    Airing on:

    • Pac-12 Network
    • Pac-12 Washington
    • Pac-12 Oregon
    • Pac-12 Mountain
    • Pac-12 Arizona
    • Pac-12 Bay Area
    • Pac-12 Los Angeles
    Live
Get Pac-12 Networks
Unable to get Pac-12 Network?
Contact your provider ▶
Pac-12 Networks Channel Finder
Close