Follow the
Pac-12 to Rio

Coverage of the Pac-12
student-athletes, coaches and alumni
who competed at the 2016 Rio Olympics

Last updated 08/21/16

Qualified Olympians

Name School Country Sport Gender Event(s) / Notes Medals
Nathan Adrian Swimming M 50m Free, 100m Free, 4x100m Free Relay, 4x100m Medley Relay
Foluke Akinradewo Volleyball W  
Nia Ali Track & Field W 100m Hurdles
Devon Allen Track & Field M 110m Hurdles  
Haley Anderson Swimming W 10k Swim  
Dora Antal Water Polo W    
Stephanie Au Swimming W 4x100m Free Relay  
Tony Azevedo Water Polo M    
Vivianne Bahia Water Polo W    
Kathleen Baker Swimming W 100m Back, 4x100m Medley Relay
McQuin Baron Water Polo M    
Danny Barrett Rugby M    
Aron Baynes Basketball M    
Andrea Becker Volleyball W **U.S. Men's Team Sports Psychologist**  
Chris Benard Track & Field M Triple Jump  
Mickey Benedetti Diving M 3-meter  
Jahvid Best Track & Field M 100m  
Constantin Blaha Diving M 3-meter  
Andrew Bogut Basketball M    
Richard Bohus Swimming M 100m Free  
Bret Bonanni Water Polo M    
Brittany Borman Track & Field W Javelin  
Cory Bosworth Rowing W **Bermudian Women's Coach**  
Mike Bottom Swimming M **U.S. Men's Assistant Coach**  
Alex Bowen Water Polo M    
Bob Bowman Swimming M **U.S. Men's Head Coach**  
Lauren Boyle Swimming W 400m Free, 800m Free  
Aaron Brown Track & Field M 100m, 200m, 4x100m Relay
Hannah Buckling Water Polo W    
Zoe Buckman Track & Field W 1500m  
Jennifer Buffin Swimming W **Filipino Women's Head Coach**  
Johnathan Cabral Track & Field M 110m Hurdles  
Dylan Carter Swimming M 100m Free, 200m Free, 100m Fly  
Matthew Centrowitz Track & Field M 1500m
Victória Chamorro Water Polo W    
Tiffany Chan Golf W    
Geoffrey Cheah Swimming M 50m Free  
Camille Cheng Swimming W 100m Breast  
Izabella Chiappini Water Polo W    
Micah Christenson Volleyball M  
Carlota Ciganda Golf W    
KK Clark Water Polo W  
Emma Coburn Track & Field W Steeplechase
Santo Condorelli Swimming M 50m Free, 100m Free, 100m Fly  
Kassidy Cook Diving W 3-meter  
Kevin Cordes Swimming M 100m Breast, 200m Breast, 4x100m Medley Relay
Amy (Hastings) Cragg Track & Field W Marathon  
Kami Craig Water Polo W  
Will Crothers Rowing M Coxless Four  
Sam Crouser Track & Field M Javelin  
Luca Cupido Water Polo M    
David Dantes Volleyball M **U.S. Men's Technical Support**  
Lucy Davis Equestrian W Team Jumping, Individual Jumping
Andre De Grasse Track & Field M 100m, 200m, 4x100m Relay
Will Dean Rowing M Quadruple Sculls  
Joel Dennerly Water Polo M    
Erin Densham Triathlon W **Current ASU Assistant Triathlon Coach**  
DeMar DeRozan Basketball M  
Ike Diogu Basketball M    
Maya DiRado Swimming W 200m IM, 200m Back, 400m IM, 4x200m Free Relay
Jeremy Dodson Track & Field M 200m  
Sam Dommer Rowing M Eight  
Flora Duffy Triathlon W    
Damir Dugonjic Swimming M 100m Breast  
Marcus Duncan Track & Field M 4x100m Relay  
Thomas Dunstan Water Polo M    
David Durden Swimming M **U.S. Men's Assistant Coach**  
Ashton Eaton Track & Field M Decathlon
Cliff English     Triathlon M **Personal Coach**  
Zsofia Erdelyi Track & Field W Marathon  
Anthony Ervin     Swimming M 50m Free, 4x100m Free Relay
Anni Espar Water Polo W    
Robert Farrah Tennis M Doubles  
Rachel Fattal Water Polo W  
Justine Fedronic Track & Field W 800m  
Allyson Felix Track & Field W 400m, 4x100m Relay, 4x400m Relay
Lauren Fendrick     Beach Volleyball W    
Nirra Fields Basketball W    
Cailiegh Filmer Rowing W Eight  
Makenzie Fischer Water Polo W  
Jessie Fleming Soccer W  
Phyllis Francis Track & Field W 400m, 4x400m Relay
Missy Franklin Swimming W 200m Free, 200m Back, 4x200m Free Relay
Matt Fuerbringer Volleyball M **U.S. Men's Assistant Coach**  
Tynia Gaither Track & Field W 100m, 200m  
Stina Gardell Swimming W 800m Free Relay, 200m IM  
English Gardner Track & Field W 100m, 4x100m Relay
Kim (Smith) Gaucher Basketball W    
Kostas Genidounias Water Polo M    
Jake Gibb Beach Volleyball M    
Rob Gibson Rowing M Quadruple Sculls  
Kaliegh Gilchrist Water Polo W  
Kelly Griffin Rugby W    
Nareg Guregian Rowing M Coxless Pair  
Long Gutierrez Swimming M    
Austin Hack Rowing M Eight  
Natalie Hagglund Volleyball W **Alternate**  
Ben Hallock Water Polo M    
Louise Hansson Swimming W 100m Fly, 200m IM  
Nicole Hare Rowing W    
Betsy Hassett Soccer W    
Rebecca Heyliger Swimming W 50m Free  
Sami Hill Water Polo W  
Katinka Hosszu Swimming W 100m Back, 200m Back, 200m Fly, 200m IM, 400m IM
Cyrus Hostetler Track & Field M Javelin  
Shelby Houlihan Track & Field W 5,000m  
Justin Howell Gymnastics M **Jamaican Women's Head Coach**  
Byeong Hun-An Golf M    
Anna Illes Water Polo W    
Kristian Ipsen Diving M 3-meter  
Amalie Iuel Track & Field W 400m Hurdles  
David Jessen Gymnastics M    
Steve Johnson Tennis M Singles, Doubles
Megan Kalmoe Rowing W Quadruple Sculls  
Ben Kanute Triathlon M    
Devery Karz Rowing W Lightweight Double Sculls  
Meb Keflezighi Track & Field M Marathon  
Sebnem Kimyacioglu Basketball W    
Karch Kiraly Volleyball M **U.S. Women's Head Coach**  
Kelly Knapp Field Hockey W **U.S. Team Manager**  
Madison Kocian Gymnastics W Team Competition, Uneven Bars
Vivian Kong Fencing W    
Yvette Kong Swimming W 100m Breast  
Laurel Korholz Rowing W **U.S. Women's Assistant Coach**  
Mariya Koroleva Sync. Swimming W Duet  
Adam Krikorian Water Polo M **U.S. Women's Head Coach**  
Dr. David Kruse Gymnastics M **U.S. Men's Team Physician**  
Candie Kung Golf W    
Vin Lananna Track & Field M/W **U.S. Men's & Women's Head Coach**  
Bernard Lagat     Track & Field M 5,000m  
Katie Ledecky Swimming W 200m Free, 400m Free, 800m Free, 4x100m Free Relay
Marion Lepert Sailing W RS:X  
Dwight Lewis Basketball M    
Desiree (Davila) Linden Track & Field W Marathon  
Alejandra Llaneza Golf W    
Carli Lloyd Volleyball W  
Elle Logan Rowing W Eight
Ray Looze Swimming M **U.S. Men's Assistant Coach**  
Victoria Alimonda Lovelady Golf W    
Karsta Lowe Volleyball W  
Grace Luczak Rowing W Pairs  
John Mann Water Polo M    
Simone Manuel Swimming W 50m Free, 100m Free, 4x100m Free Relay, 4x100m Medley Relay
Marko Marjonvic Rowing M    
Adrienne Martelli Rowing W Quadruple Sculls  
Alexander Massialas Fencing M Foil
Courtney Mathewson Water Polo W  
Marcin Matkowski Tennis M Doubles  
Conlin McCabe Rowing M Coxless Four  
Conor McCullough Track & Field M Hammer Throw  
Inika McPherson Track & Field W High Jump  
Greg Meehan Swimming M **U.S. Women's Assistant Coach**  
Ous Mellouli Swimming M 10k Swim  
Sam Mewis Soccer W **Alternate**  
Michael Meyer Swimming M 400m IM  
Claire Michel Triathlon W    
Leilani Mitchell Basketball W    
Akash Modi Gymnastics M **Alternate**  
Giulia Molinaro Golf W    
Alex Morgan Soccer W    
Vladimir Morozov Swimming M 50m Free, 100m Free  
Brock Motum Basketball M    
Dalilah Muhammad Track & Field W 400m Hurdles
Rob Munn Rowing M Eight  
Azahara Munoz Golf W    
Andi Murez Swimming W 50m Free, 100m Free, 100m Back, 200m Free  
Ryan Murphy Swimming M 100m Back, 200m Back, 4x100m Medley Relay
Maddie Musselman Water Polo W  
Miriam Nagl Golf W    
Katerina Nash Cycling W Mountain Biking  
Lia Neal Swimming W 4x100m Free Relay
Christabel Nettey Track & Field W Long Jump  
Kiley Neushul Water Polo W  
Gal Nevo Swimming M 200m IM, 400m IM  
Chirine Njeim Track & Field W    
Anna Nordqvist Golf W    
Patricia Obee Rowing W Lightweight Double Sculls
Tjasa Oder Swimming M 800m Free  
Chris Oeding Water Polo W **U.S. Women's Assistant Coach**  
Chamberlain Oguchi Basketball M    
Kelley O'Hara Soccer W    
Omar Ojeda Diving M **Puerto Rican Head Coach**  
Sam Ojserkis Rowing M Eight  
JT Okada Gymnastics M **South African Men's Head Coach**  
Anna Olasz Swimming W 10k Open Water  
Farida Osman Swimming W 100m Fly, 100m Free  
Cheng-Tsung Pan Golf M    
Alexi Pappas Track & Field W 10,000m  
Ryan Patterson Gymnastics M    
Jacob Pebley Swimming M 200m Back  
Tori Peña Track & Field W Pole Vault  
Diamara Planell Cruz Track & Field W Pole Vault  
Michelle Plouffe Basketball W    
Jenna Prandini Track & Field W 200m, 4x100m  
Josh Prenot Swimming M 200m Breast
Christen Press Soccer W    
Mallory Pugh Soccer W    
Ting-Wen Quah Swimming W 100m Fly  
Cristian Quintero Swimming M 50m Free, 100m Free, 200m Free, 400m Free  
Rafael Quintero Diving M 10-meter  
Aline Reis Soccer W **Current UCLA Goalkeeping Coach**  
Ali Riley Soccer W    
Milan Ristic Track & Field M    
Edgar Rivera Track & Field M High Jump  
Alex Roelse Water Polo M    
Jean-Julien Rojer Tennis M Doubles  
Lisa Roman Rowing W    
April Ross Beach Volleyball W  
Galen Rupp Track & Field M Marathon, 10,000m
Josh Samuels Water Polo M    
Donald Sanford Track & Field M 400m  
Nicholas Scarvelis Track & Field M Shot Put  
Helena Scutt Sailing W 49er FX  
Melissa Seidemann Water Polo W  
Debora Seilhamer Volleyball W    
Giulia Sergas Golf W    
Jay Shi Shooting M 50m Pistol  
Tom Shields Swimming M 200m Fly, 4x100m Medley Relay
Erik Shoji Volleyball M  
Kawika Shoji Volleyball M  
Howard Shu Badminton M Singles  
Olivier Siegelaar Rowing M Eight
Kerry Simmonds Rowing W Eight
Katarina Simonovic Swimming W 200m Free, 400m Free  
Leroy Sims Track & Field M/W **U.S. Team Physician**  
Jenny Simpson Track & Field W 1500m
MyKayla Skinner Gymnastics W **Alternate**  
Bev Smith Basketball W **Canadian Women's Assistant Coach**  
Katelin Snyder Rowing W Eight
Hope Solo Soccer W    
John Speraw Volleyball M **U.S. Men's Head Coach**  
Katerina Stefanidi Track & Field W Pole Vault
Maggie Steffens Water Polo W  
Deajah Stevens Track & Field W 200m  
Hans Struzyna Rowing M Eight  
Jamie Subandhi Badminton W Mixed Doubles  
Erik Sullivan Volleyball M **U.S. Men's Team Leader**  
Jeremy Taiwo Track & Field M Decathlon  
Brad Tandy Swimming M 50m Free  
Roser Tarrago Water Polo W    
Zack Test Rugby M Sevens  
Brianne Theisen-Eaton Track & Field W Heptathlon
Noemi Thomas Swimming W 100m Fly  
Courtney Thompson Volleyball W  
Klay Thompson Basketball M  
Shona Thorburn Basketball W    
Kim Tillie Basketball M    
Pau Tonnesen Track & Field M Decathlon  
David Torrence Track & Field M 800m, 1500m  
Murphy Troy Volleyball M  
Carlos Trujillo Track & Field M Marathon  
Chierika Ukoga Rowing W Single Sculls  
Mariajo Uribe Golf W    
Albane Valenzuela Golf W    
JJ Van Niel Volleyball M **U.S. Women's Scout Coach**  
Krista Vansant Volleyball W **Alternate**  
Catherine Vogt Swimming M/W **U.S. Men's & Women's Open Water Head Coach**  
Meaghan Volker Rowing W Eight  
Dana Vollmer Swimming W 100m Fly, 4x100m Free Relay, 4x100m Medley Relay
Kerri Walsh Jennings Beach Volleyball W  
Iris Wang Badminton W Singles  
Ariana Washington Track & Field W 4x100m  
Sage Watson Track & Field W 400m Hurdles, 4x400m  
Rowie Webster Water Polo W    
Natan Wegrzycki-Szymczyk Rowing M Singles  
Amanda Weir Swimming W 4x100m Free Relay
Abbey Weitzeil Swimming W 50m Free, 100m Free, 4x100m Free Relay, 4x100m Medley Relay
Rosie White Soccer W    
Angela Whyte Track & Field W 100m Hurdles  
Anna Wierzbowska Rowing W Pairs  
Katarzyna (Kasia) Wilk Swimming W 100m Free  
Dustin Williams Track & Field M/W **U.S. Head Athletic Trainer**  
Toni-Ann Williams Gymnastics W    
Chris Winter Track & Field M Steeplechase  
Chloe Woodruff Cycling W Mountain Biking  
Tim Wynter Swimming M 100m Back  
Lily Zhang Table Tennis W    

Pac-12 Olympians List & Medal Count in Rio