Singles Finals at The Ojai Showcase Players from California, Stanford and USC

April 24, 2004

OJAI, Calif. -- Stanford junior Sam Warburg and USC senior Adriano Biaselia defeated their opponents Saturday afternoon in the semifinals of the 2004 Pac-10 Individual Championships at The Ojai to advance to the singles finals and set up a Cardinal-Trojan matchup.

In the first match of the day, Warburg went head-to-head with UCLA junior Chris Lam and defeated the Bruin in straight sets, 6-4, 6-4. Biaselia faced his toughest competition yet, taking Alex Vlaski of Washington to three sets, 6-3, 3-6, 7-6(2). Vlaski had advanced to the singles finals the previous two years.

The Cardinal has notched eight Pac-10 men's singles champions since 1987, the last being Geoff Abrams in 2000, while USC has garnered three itself, 2001's Ryan Moore the last honored Trojan.

On the women's side, Cal's Raquel Kops-Jones took care of Arizona's Dianne Hollands in straight sets, 6-4, 6-4. Kops-Jones advanced to the finals last year as well, losing to Oregon's Daria Panova, 7-6(6), 6-2. Stanford sophomore Alice Barnes retired USC freshman Anca Anastasiu in semifinal action, 6-1, 6-4.

The Golden Bears have never produced a singles champion, while Stanford has nine crowns under its belt, 2002's Gabriela Lastra being the most recent.

Kops-Jones and Barnes are dual threats as both will be involved in the doubles championship tomorrow afternoon, as well. Kops-Jones teamed up with Jieun Jacobs to easily defeat Stanford tandem Emilia Anderson and Anne Yelsey, 8-1, while Barnes and fellow Cardinal Erin Burdette defeated Arizona duo Dianne Hollands and Maja Mlakar, 8-5.

Finals matches at Libbey Park begin at 9:30 a.m. Sunday morning, followed by the conclusion of doubles play in the afternoon.

MEN

SINGLES, MAIN DRAW

Semifinals -- Sat., April 24Sam Warburg (Stan) d. Chris Lam (UCLA), 6-4, 6-4Adriano Biaselia (USC) d. Alex Vlaski (Wash), 6-3, 3-6, 7-6(2)

Quarterfinals -- Fri., April 23Alex Vlaski (Wash) d. Alberto Francis (UCLA), 6-3, 6-3Adriano Biaselia (USC) d. Manuel Kost (Ore), 6-3, 6-4Sam Warburg (Stan) d. Patrick Briaud (Cal), 6-7(4), 6-1, 6-4Chris Lam (UCLA) d. Balazs Veress (Cal), 3-6, 7-6(2), 6-4

Second Round -- Thurs., April 22Adriano Biaselia (USC) d. Christoph Palmanshofer (Wash), 7-6(3), 6-3Manuel Kost (Ore) d. Luben Pampoulov (UCLA), 6-2, 3-6, 7-5Chris Lam (UCLA) d. Jonathan Kinsella (ASU), 6-3, 7-5Balazs Veress (Cal) d. Colin O'Grady (Ariz), 7-5, 6-1Patrick Briaud (Cal) d. Roger Matalonga (Ariz), 6-4, 2-6, 1-3 ret (ill)Sam Warburg (Stan) d. Ruben Torres (USC), 6-4, 6-2Alberto Francis (UCLA) d. Clint Letcher (ASU), 6-4, 7-6(5)Alex Vlaski (Wash) d. Jasmil Al-Agba (USC), 5-7, 7-5, 7-6(7-2)

First Round -- Thurs., April 22Jonathan Kinsella (ASU) d. Alex Slovic (Wash), 6-4, 6-3Chris Lam (UCLA) d. Johan Berg (USC), 6-2, 6-1Balazs Veress (Cal) d. Philip Sheng (Stan), 6-2, 6-3Colin O'Grady (Ariz) d. Sven Swinnen (Ore), 7-6(4), 6-7(1), 7-6(2)Luben Pampoulov (UCLA) d. Tyler Browne (Cal), 6-4, 6-2Manuel Kost (Ore) d. Whi Kim (Ariz), 6-4, 6-3Sam Warburg (Stan) d. Markus Schiller (Ore), 6-2, 7-5Patrick Briaud (Cal) d. Kris Kwinta (UCLA), 6-4, 6-4Christoph Palmanshofer (Wash) d. K.C. Corkery (Stan), 6-3, 6-2Adriano Biaselia (USC) d. Chris Biro (ASU), 6-4, 6-2Ruben Torres (USC) d. Chris Stewart (ASU), 4-6, 6-4, 6-4Alex Vlaski (Wash) d. Daniel Andrus (Ariz), 6-2, 6-4Jasmil Al-Agba (USC) d. Thomas Bieri (Ore), 7-6, 6-0Clint Letcher (ASU) d. Wayne Wong (Cal), 6-4, 7-6Alberto Francis (UCLA) d. James Wan (Stan), 6-3, 1-6, 7-5Roger Matalonga (Ariz) d. Daniel Chu (Wash), 7-6, 4-6, 6-3

SINGLES, INVITATIONAL DRAW

Semifinals -- Sat., April 24Carter Morris (Stan) d. Philipp Gruendler (UCLA), 7-6, 7-6(4), 6-0Chris Surapol (UCLA) d. Aaron Yovan (UCLA), 6-0, 6-4

Quarterfinals -- Fri., April 23Philipp Gruendler (UCLA) d. Michael Ricks (Wash), 6-3, 6-0Carter Morris (Stan) d. Aaron Spencer (Ore), 6-0, 6-3Aaron Yovan (UCLA) d. Paul Warkentin (Ariz), 6-3, 6-0Chris Surapol (UCLA) d. Daniel Davies (ASU), 4-6, 7-5, 6-3

Second Round -- Thurs., April 22Carter Morris (Stan) d. Nick Weiss (Wash), 6-2, 4-6, 6-4Aaron Spencer (Ore) d. Jason Nguyen (UCLA), 2-6, 6-3, 7-6Aaron Yovan (UCLA) d. Joseph Kao (Stan), 6-1, 7-5Daniel Davis (ASU) d. James Pade (Stan), Def (ns)Philipp Gruendler (UCLA) d. Tim Mullane (Ariz), 6-1, 6-1Michael Ricks (Wash) d. Chris Rasmussen (Stan), 6-3, 6-4Chris Surapol (UCLA) d. Parker Collins (USC), 6-2, 2-6, 6-2Paul Warkentin (Ariz) d. Nick Hegarty (ASU), 7-5, 6-2

First Round -- Thurs., April 22Philipp Gruendler (UCLA), ByeCarter Morris (Stan), ByeJames Pade (Stan), ByeJoseph Kao (Stan), ByeJason Nguyen (UCLA) d. Jake Leivent (Cal), 6-3, 7-5Nick Weiss (Wash) d. Ryan McBride (ASU), 6-4, 6-2Aaron Spencer (Ore) d. Nathan Cochrane (Ariz), 2-6, 6-4, 6-2Aaron Yovan (UCLA) d. Chris Floyd (Wash), 6-1, 6-3Nick Hegarty (ASU) d. Chris King (Ore), 7-6, 7-5Michael Ricks (Wash) d. Scott Peterson (USC), 6-1, 6-3Chris Rasmussen (Stan) d. Vladmire Pino (Ore), 6-3, 2-6, 7-6(7-3)Paul Warkentin (Ariz) d. Eric MdKean (Stan), 6-3, 6-2Chris Surapol (UCLA) d. Zach Bromberg (Ariz), 6-2, 6-3Daniel Davies (ASU) d. Eric Pickard (Ore), 6-2, 6-0Tim Mullane (Ariz) d. John Pettit (Cal), 6-4, 6-4Parker Collins (USC) d. Kuni Minato (Cal), 6-3, 6-2

WOMEN

SINGLES, MAIN DRAW

Semifinals -- Sat., April 24Raquel Kops-Jones (Cal) d. Dianne Hollands (Ariz), 6-4, 6-4Alice Barnes (Stan) d. Anca Anastasiu (USC), 6-1, 6-4

Quarterfinals -- Fri., April 23Raquel Kops-Jones (Cal) d. Erin Burdette (Stan), 6-3, 6-3Alice Barnes (Stan) d. Daniela Bercek (UCLA), 3-0, ret (inj)Dianne Hollands (Ariz) d. Dea Sumantri (Wash), 1-6, 6-2, 7-5Anca Anastasiu (USC) d. Daria Panova (Ore), 4-6, 6-0, 6-3

Second Round -- Thurs., April 22Dianne Hollands (Ariz) d. Nicole Havlicek (Cal), 6-2, 6-1Dea Sumantri (Wash) d. Emilia Anderson (Stan), 6-2, 6-1Daniela Bercek (UCLA) d. Maja Mlakar (Ariz), 6-0, 6-2Raquel Kops-Jones (Cal) d. Orsi Sallai (WSU), 6-2, 6-1Erin Burdette (Stan) d. Laura Gordon (UCLA), 6-1, 6-2Daria Panova (Ore) d. Theresa Logar (Stan), 6-2, 6-2Anca Anastasiu (USC) d. Jieun Jacobs (Cal), 6-3, 6-1Alice Barnes (Stan) d. Dominka Diescova (Ore), 5-7, 6-1, 6-1

First Round -- Thurs., April 22Dianne Hollands (Ariz) d. Wendy Pilecka (ASU), 6-2, 6-2Nicole Havlicek (Cal) d. Nora Gaal (WSU), 6-4, 5-7, 6-1Dea Sumantri (Wash) d. Courtney Nagle (Ore), 4-6, 6-3, 6-4Emilia Anderson (Stan) d. Carine Ver Meulen (USC), 6-2, 6-7, 6-3Daniela Bercek (UCLA) d. Dinka Hadzic (Wash) 7-5, 6-1Dominka Dieskova (Ore) d. Diane Matias (USC), 6-4, 6-2Alice Barnes (Stan) d. Erin Hoe (Wash), 6-1, 6-1Raquel Kops-Jones (Cal) d. Saskia Nauenberg (Wash), 6-3, 6-1Maja Mlakar (Ariz) d. Lorena Arias (WSU), 6-4, 5-7, 6-1Orsi Sallai (WSU) d. Lauren Colalillo (ASU), 4-6, 6-3, 7-6Laura Gordon (UCLA) d. Bernadette Bayani (USC) 7-5, 7-6Daria Panova (Ore) d. Joslynn Burkett (ASU), 4-6, 6-2, 6-2Theresa Logar (Stan) d. Kelly Perry (Ariz), 6-1, 6-2Anca Anastasiu (USC) d. Claire Carter (Wash), 6-7, 6-3, 6-0Jieun Jacobs (Cal) d. Cindy Sureephong (ASU), 3-6, 6-2, 6-2Erin Burdette (Stan) d. Debbie Larocque (Ariz), 7-6, 7-5

SINGLES, INVITATIONAL DRAW

Semifinals -- Sat., April 24Jessica Shu (Cal) d. Sabrina Capannolo (ASU), 6-2, 6-1Anne Yelsey (Stan) d. Joanna Kao (Stan), 6-2, 6-1

Quarterfinals -- Fri., April 23Joanna Kao (Stan) d. Zsofi Fodor (WSU), 6-3, 6-1Anne Yelsey (Stan) d. Monica Wiesener (Cal), 6-0, 6-1Jessica Shu (Cal) d. Story Tweedie-Yates (Stan), 6-3, 7-5Sabrina Capannolo (ASU) d. Steph Svanfeldt (Wash), 7-6, 4-6, 6-3

Second Round -- Thurs., April 22Zsofi Fodor (WSU) d. Megan Flynn (Wash), 6-1, 6-0Story Tweedie-Yates (Stan) d. Mugette Ahn (Wash), 7-5, retJessica Shu (Cal) d. Iza Ferreira (Ariz), 3-6, 6-1, 6-1Sabrina Capannolo (ASU) d. Jessie Rochefort (Ariz), 6-2, 4-6, 7-5Steph Svanfeldt (Wash) d. Kasia Jakowlew (Ariz), 6-2, 6-2Joanna Kao (Stan) d. Melissa Esmero (USC), 7-5, 6-2Anne Yelsey (Stan) d. Nina Yaftali (UCLA), 6-0, 6-1Monica Wiesener (Cal) d. Kady Pooler (ASU), 4-6, 6-3, 6-3

First Round -- Thurs., April 22Story Tweedie-Yates (Stan), ByeSteph Svanfeldt (Wash) d. Ester Bak (Ore), WD (inj)Megan Flynn (Wash), ByeAnne Yelsey (Stan), ByeSabrina Capannolo (ASU) d. Nelly Dvornicka (WSU), 6-4, 6-3Jessie Rochefort (Ariz) d. Zorana Roganovic (WSU), 6-4, 6-4Zsofi Fodor (WSU) d. Cheryl Naruse (Wash), 6-1, 6-2Mugette Ahn (Wash) d. Rosario del Rio (Cal), 6-1, 6-0Kasia Jakowlew (Ariz) d. Chris Martinez (WSU), 5-7, 7-6(7-4), 6-3Joanna Kao (Stan) d. Rebecca Rankin (ASU), 6-1, 6-3Melissa Esmero (USC) d. Davina Mendiburu (Ore), 6-3, 6-2Jessica Shu (Cal) d. Jessica Leck (Stan), 6-0, 6-1Iza Ferreira (Ariz) d. Erica Sauer (USC), 6-3, 6-5Monica Wiesener (Cal) d. Monkia Kolbovic (Wash), 6-2, 3-6, 6-0Kady Pooler (ASU) d. Amy Toth (WSU), 6-1, 4-6, 6-4Nina Yaftali (UCLA) d. Anna Leksinska (Ore), 7-6, 2-6, 6-1

MEN

DOUBLES, MAIN DRAW

Semifinals, Sat., April 24Corkery/Pade (Stan) d. Kinsella/Stewart (ASU), 8-5Gruendler/Pampoulov (UCLA) d. Briaud/Veress (Cal), 9-7

Quarterfinals, Fri., April 23Corkery/Pade (Stan) d. Vlaski/Chu (Wash), 8-5Gruendler/Pampoulov (UCLA) d. Slovic/Weiss (Wash), 8-5Briaud/Veress (Cal) d. Matalonga/O'Grady (Ariz), 8-4Kinsella/Stewart (ASU) d. Browne/Sesbescen (Cal), Def (ns)

First Round, Fri., April 23Chu/Vlaski (Wash) d. Kim/Lloyd (Ariz), 9-8(2)Corkery/Pade (Stan) d. Spencer/Swinnen (Ore), 8-5Gruendler/Pampoulov (UCLA) d. Kost/Schiller (Ore), 9-8(7)Slovic/Weiss (Wash) d. Morris/Warburg (Stan), 9-8(10)Browne/Sebescen (Cal) d. Francis/Kwinta (UCLA), 8-5Kinsella/Stewart (ASU) d. Collins/Torres (USC), 9-8(4)Matalonga/O'Grady (ARIZ) d. Berg/Biaselia (USC), 8-6Briaud/Veress (Cal) d. Davies/Letcher (ASU), 8-4

DOUBLES, INVITATIONAL DRAW

Semifinals, Sat., April 24McKean/Rasmussen (Stan) d. Floyd/Ricks (Wash), 8-5Sheng/Wan (Stan) d. Bieri/King (Ore), 8-4

Quarterfinals, Fri., April 23McKean/Rasmussen (Stan) d. Lam/Surapol (UCLA), Wo (inj)Floyd/Ricks (Wash) d. Andrus/Mullane (Ariz), 9-7Sheng/Wan (Stan) d. Minato/Pettit (Cal), 8-2Bieri/King (Ore) d. Biro/McBride (ASU), 8-5

First Round, Fri., April 23Lam/Surapol (UCLA), ByeAndrus/Mullane (Ariz), ByeMinato/Pettit (Cal), ByeBiro/McBride (ASU), ByeMcKean/Rasmussen (Stan) d. Pickard/Pino (Ore), 9-8(7-3)Floyd/Ricks (Wash) d. Leivent/Wong (Cal), 8-5Sheng/Wan (Stan), ByeBieri/King (Ore) d. Nguyen/Yovan (UCLA), 8-4

WOMEN

DOUBLES, MAIN DRAW

Semifinals, Sat., April 24Jacobs/Kops-Jones (Cal) d. Anderson/Yelsey (Stan), 8-3Barnes/Burdette (Stan) d. Hollands/Mlakar (Ariz), 8-1

Quarterfinals, Fri., April 23Hollands/Mlakar (Ariz) d. Anastasiu/Matias (USC), 8-6Barnes/Burdette (Stan) d. Havlicek/Scheldt (Cal), 9-7Jacobs/Kops-Jones (Cal) d. Colalillo/Pooler (ASU), 8-3Anderson/Yesley (Stan) d. Arias/Martinez (WSU), 8-5

First Round, Fri., April 23Havlicek/Scheldt (Cal) d. Hadzic/Hoe (Wash), 8-3Kops-Jones/Jacobs (Cal) d. Dieskova/Leksinska (Ore), 8-2Barnes/Burdette (Stan) d. Bercek/Fisher (UCLA), 8-3Colalillo/Pooler (ASU) d. Jakowlew/Larocque (Ariz), 8-6Hollands/Mlakar (ARIZ) d. Pilecka/Sureephong (ASU), 8-4Anastasiu/Matias (USC) d. Nagle/Panova (Ore), 8-6Arias/Martinez (WSU) d. Carleton/Gordon (UCLA), 8-6Anderson/Yesley (Stan) d. Carter/Sumantri (Wash), 8-2

DOUBLES, INVITATIONAL DRAW

Semifinals, Sat., April 24Bavani/Esmero (USC) d. Ahn/Nauenberg (Wash), 8-2Logar/Tweedie-Yates (Stan) d. Shu/Wiesener (Cal), 8-6

Quarterfinals, Fri., April 23Bavani/Esmero (USC) d. Fodor/Sallai (WSU), 8-3Shu/Wiesener (Cal) d. Perry/Rochefort (Ariz), 8-6Logar/Tweedie-Yates (Stan) d. Kolbovic/Svanfeldt (Wash), 8-4Ahn/Nauenberg (Wash) d. Capannolo/Rankin (ASU), 9-8(4)

First Round, Fri., April 23Capannolo/Rankin (ASU), ByePerry/Rochefort (Ariz), ByeFodor/Sallai (WSU) d. Kao/Leck (Stan), 8-1Bavani/Esmero (USC) d. Flynn/Naruse (Wash), 8-0Ahn/Nauenberg (Wash) d. Gaal/Toth (WSU), 8-5Kolbovic/Svanfeldt (Wash) d. Bak/Mendiburu (Ore), 8-6Logar/Tweedie-Yates (Stan) d. Sauer/Ver Meulen (USC), 9-7Shu/Wiesener (Cal) d. Dvornicka/Roganovic (WSU), 9-7

WOMEN

SINGLES, BACK DRAW

First Round, Thurs., April 22Rosario del Rio (Cal) d. Cheryl Naruse (Wash), 6-1, 6-0Wendy Pilecka (ASU) d. Nora Gaal (WSU), 5-7, 6-3, 7-6Corine Ver Meulen (USC) d. Nelly Dvornika (WSU), 6-1, 6-1Zorena Roganov (WSU) d. Rebecca Rankin (ASU), 7-5, 6-4Dinka Hadzic (Wash) d. Jessica Lek (Stan), 6-1, 6-1Saskia Naeunberg (Wash) d. Erica Sauer (USC), 6-2, 6-3Bernadette Bayani (USC) d. Amy Toth (WSU), 6-3, 6-1Anna Leksinska (Ore) d. Megan Flynn (Wash), 6-0, 6-1

Now on Pac-12 Network
11:30 PM PT

Airing on:

  • Pac-12 Network
Get Pac-12 Networks
Pac-12 Networks Channel Finder
Close