Kops-Jones, Warburg Net Pac-10 Singles Championships

April 25, 2004

OJAI, Calif. -- California senior Raquel Kops-Jones turned in a stellar performance Sunday morning at the 2004 Pac-10 Individual Championships at The Ojai, claiming the singles crown with a 6-3, 6-4 defeat of Stanford's Alice Barnes to become the first female player in Bear history to earn the Conference title.

Both Kops-Jones and Barnes were involved in the women's double finals as they paired up with their respective partners, Jiuen Jacobs and Erin Burdette, to play a fierce match in the hot afternoon sun. Barnes and Burdette, part of the Cardinal team that went 23-0 in dual matches this season, claimed the doubles championship with an 8-4 win.

In a men's singles final that drew a large Ojai crowd, Stanford junior Sam Warburg, currently ranked 11th in the nation, beat an impressive 31st-ranked Adriano Biaselia of USC, 7-6, 6-3 to capture the men's title.

UCLA netted the men's doubles championship with an 8-3 win by duo Philipp Gruendler and Luben Pampoulov over Stanford tandem, K.C. Corkery and James Pade.

Playing in the singles portion of the Pac-10 Invitational Draw, UCLA's Chris Surapol defeated Carter Morris of Stanford in three sets, 4-6, 6-3, 6-4. Cardinal Anne Yelsey defeated Cal's Jessica Shu in straight sets, 6-2, 6-1.

The NCAA Tournament begins with regional action the weekend of May 14-16 on campus sites to be determined. The NCAA Championships will take place May 22-31 in Tulsa, Okla. for the men, May 20-29 in Athens, Ga. for the women.

MEN

SINGLES, MAIN DRAW

Finals -- Sun., April 25Sam Warburg (Stan) d. Adriano Biaselia (USC), 7-6, 6-3

Semifinals -- Sat., April 24Sam Warburg (Stan) d. Chris Lam (UCLA), 6-4, 6-4Adriano Biaselia (USC) d. Alex Vlaski (Wash), 6-3, 3-6, 7-6(2)

Quarterfinals -- Fri., April 23Alex Vlaski (Wash) d. Alberto Francis (UCLA), 6-3, 6-3Adriano Biaselia (USC) d. Manuel Kost (Ore), 6-3, 6-4Sam Warburg (Stan) d. Patrick Briaud (Cal), 6-7(4), 6-1, 6-4Chris Lam (UCLA) d. Balazs Veress (Cal), 3-6, 7-6(2), 6-4

Second Round -- Thurs., April 22Adriano Biaselia (USC) d. Christoph Palmanshofer (Wash), 7-6(3), 6-3Manuel Kost (Ore) d. Luben Pampoulov (UCLA), 6-2, 3-6, 7-5Chris Lam (UCLA) d. Jonathan Kinsella (ASU), 6-3, 7-5Balazs Veress (Cal) d. Colin O'Grady (Ariz), 7-5, 6-1Patrick Briaud (Cal) d. Roger Matalonga (Ariz), 6-4, 2-6, 1-3 ret (ill)Sam Warburg (Stan) d. Ruben Torres (USC), 6-4, 6-2Alberto Francis (UCLA) d. Clint Letcher (ASU), 6-4, 7-6(5)Alex Vlaski (Wash) d. Jasmil Al-Agba (USC), 5-7, 7-5, 7-6(7-2)

First Round -- Thurs., April 22Jonathan Kinsella (ASU) d. Alex Slovic (Wash), 6-4, 6-3Chris Lam (UCLA) d. Johan Berg (USC), 6-2, 6-1Balazs Veress (Cal) d. Philip Sheng (Stan), 6-2, 6-3Colin O'Grady (Ariz) d. Sven Swinnen (Ore), 7-6(4), 6-7(1), 7-6(2)Luben Pampoulov (UCLA) d. Tyler Browne (Cal), 6-4, 6-2Manuel Kost (Ore) d. Whi Kim (Ariz), 6-4, 6-3Sam Warburg (Stan) d. Markus Schiller (Ore), 6-2, 7-5Patrick Briaud (Cal) d. Kris Kwinta (UCLA), 6-4, 6-4Christoph Palmanshofer (Wash) d. K.C. Corkery (Stan), 6-3, 6-2Adriano Biaselia (USC) d. Chris Biro (ASU), 6-4, 6-2Ruben Torres (USC) d. Chris Stewart (ASU), 4-6, 6-4, 6-4Alex Vlaski (Wash) d. Daniel Andrus (Ariz), 6-2, 6-4Jasmil Al-Agba (USC) d. Thomas Bieri (Ore), 7-6, 6-0Clint Letcher (ASU) d. Wayne Wong (Cal), 6-4, 7-6Alberto Francis (UCLA) d. James Wan (Stan), 6-3, 1-6, 7-5Roger Matalonga (Ariz) d. Daniel Chu (Wash), 7-6, 4-6, 6-3

SINGLES, INVITATIONAL DRAW

Finals -- Sun., April 25Chris Surapol (UCLA) d. Carter Morris (Stan), 4-6, 6-3, 6-4

Semifinals -- Sat., April 24Carter Morris (Stan) d. Philipp Gruendler (UCLA), 7-6, 7-6(4), 6-0Chris Surapol (UCLA) d. Aaron Yovan (UCLA), 6-0, 6-4

Quarterfinals -- Fri., April 23Philipp Gruendler (UCLA) d. Michael Ricks (Wash), 6-3, 6-0Carter Morris (Stan) d. Aaron Spencer (Ore), 6-0, 6-3Aaron Yovan (UCLA) d. Paul Warkentin (Ariz), 6-3, 6-0Chris Surapol (UCLA) d. Daniel Davies (ASU), 4-6, 7-5, 6-3

Second Round -- Thurs., April 22Carter Morris (Stan) d. Nick Weiss (Wash), 6-2, 4-6, 6-4Aaron Spencer (Ore) d. Jason Nguyen (UCLA), 2-6, 6-3, 7-6Aaron Yovan (UCLA) d. Joseph Kao (Stan), 6-1, 7-5Daniel Davis (ASU) d. James Pade (Stan), Def (ns)Philipp Gruendler (UCLA) d. Tim Mullane (Ariz), 6-1, 6-1Michael Ricks (Wash) d. Chris Rasmussen (Stan), 6-3, 6-4Chris Surapol (UCLA) d. Parker Collins (USC), 6-2, 2-6, 6-2Paul Warkentin (Ariz) d. Nick Hegarty (ASU), 7-5, 6-2

First Round -- Thurs., April 22Philipp Gruendler (UCLA), ByeCarter Morris (Stan), ByeJames Pade (Stan), ByeJoseph Kao (Stan), ByeJason Nguyen (UCLA) d. Jake Leivent (Cal), 6-3, 7-5Nick Weiss (Wash) d. Ryan McBride (ASU), 6-4, 6-2Aaron Spencer (Ore) d. Nathan Cochrane (Ariz), 2-6, 6-4, 6-2Aaron Yovan (UCLA) d. Chris Floyd (Wash), 6-1, 6-3Nick Hegarty (ASU) d. Chris King (Ore), 7-6, 7-5Michael Ricks (Wash) d. Scott Peterson (USC), 6-1, 6-3Chris Rasmussen (Stan) d. Vladmire Pino (Ore), 6-3, 2-6, 7-6(7-3)Paul Warkentin (Ariz) d. Eric MdKean (Stan), 6-3, 6-2Chris Surapol (UCLA) d. Zach Bromberg (Ariz), 6-2, 6-3Daniel Davies (ASU) d. Eric Pickard (Ore), 6-2, 6-0Tim Mullane (Ariz) d. John Pettit (Cal), 6-4, 6-4Parker Collins (USC) d. Kuni Minato (Cal), 6-3, 6-2

WOMEN

SINGLES, MAIN DRAW

Finals -- Sun., April 25Raquel Kops-Jones (Cal) d. Alice Barnes (Stan), 6-3, 6-4

Semifinals -- Sat., April 24Raquel Kops-Jones (Cal) d. Dianne Hollands (Ariz), 6-4, 6-4Alice Barnes (Stan) d. Anca Anastasiu (USC), 6-1, 6-4

Quarterfinals -- Fri., April 23Raquel Kops-Jones (Cal) d. Erin Burdette (Stan), 6-3, 6-3Alice Barnes (Stan) d. Daniela Bercek (UCLA), 3-0, ret (inj)Dianne Hollands (Ariz) d. Dea Sumantri (Wash), 1-6, 6-2, 7-5Anca Anastasiu (USC) d. Daria Panova (Ore), 4-6, 6-0, 6-3

Second Round -- Thurs., April 22Dianne Hollands (Ariz) d. Nicole Havlicek (Cal), 6-2, 6-1Dea Sumantri (Wash) d. Emilia Anderson (Stan), 6-2, 6-1Daniela Bercek (UCLA) d. Maja Mlakar (Ariz), 6-0, 6-2Raquel Kops-Jones (Cal) d. Orsi Sallai (WSU), 6-2, 6-1Erin Burdette (Stan) d. Laura Gordon (UCLA), 6-1, 6-2Daria Panova (Ore) d. Theresa Logar (Stan), 6-2, 6-2Anca Anastasiu (USC) d. Jieun Jacobs (Cal), 6-3, 6-1Alice Barnes (Stan) d. Dominka Diescova (Ore), 5-7, 6-1, 6-1

First Round -- Thurs., April 22Dianne Hollands (Ariz) d. Wendy Pilecka (ASU), 6-2, 6-2Nicole Havlicek (Cal) d. Nora Gaal (WSU), 6-4, 5-7, 6-1Dea Sumantri (Wash) d. Courtney Nagle (Ore), 4-6, 6-3, 6-4Emilia Anderson (Stan) d. Carine Ver Meulen (USC), 6-2, 6-7, 6-3Daniela Bercek (UCLA) d. Dinka Hadzic (Wash) 7-5, 6-1Dominka Dieskova (Ore) d. Diane Matias (USC), 6-4, 6-2Alice Barnes (Stan) d. Erin Hoe (Wash), 6-1, 6-1Raquel Kops-Jones (Cal) d. Saskia Nauenberg (Wash), 6-3, 6-1Maja Mlakar (Ariz) d. Lorena Arias (WSU), 6-4, 5-7, 6-1Orsi Sallai (WSU) d. Lauren Colalillo (ASU), 4-6, 6-3, 7-6Laura Gordon (UCLA) d. Bernadette Bayani (USC) 7-5, 7-6Daria Panova (Ore) d. Joslynn Burkett (ASU), 4-6, 6-2, 6-2Theresa Logar (Stan) d. Kelly Perry (Ariz), 6-1, 6-2Anca Anastasiu (USC) d. Claire Carter (Wash), 6-7, 6-3, 6-0Jieun Jacobs (Cal) d. Cindy Sureephong (ASU), 3-6, 6-2, 6-2Erin Burdette (Stan) d. Debbie Larocque (Ariz), 7-6, 7-5

SINGLES, INVITATIONAL DRAW

Finals -- Sun., April 25Anne Yelsey (Stan) d. Jessica Shu (Cal), 6-2, 6-1

Semifinals -- Sat., April 24Jessica Shu (Cal) d. Sabrina Capannolo (ASU), 6-2, 6-1Anne Yelsey (Stan) d. Joanna Kao (Stan), 6-2, 6-1

Quarterfinals -- Fri., April 23Joanna Kao (Stan) d. Zsofi Fodor (WSU), 6-3, 6-1Anne Yelsey (Stan) d. Monica Wiesener (Cal), 6-0, 6-1Jessica Shu (Cal) d. Story Tweedie-Yates (Stan), 6-3, 7-5Sabrina Capannolo (ASU) d. Steph Svanfeldt (Wash), 7-6, 4-6, 6-3

Second Round -- Thurs., April 22Zsofi Fodor (WSU) d. Megan Flynn (Wash), 6-1, 6-0Story Tweedie-Yates (Stan) d. Mugette Ahn (Wash), 7-5, retJessica Shu (Cal) d. Iza Ferreira (Ariz), 3-6, 6-1, 6-1Sabrina Capannolo (ASU) d. Jessie Rochefort (Ariz), 6-2, 4-6, 7-5Steph Svanfeldt (Wash) d. Kasia Jakowlew (Ariz), 6-2, 6-2Joanna Kao (Stan) d. Melissa Esmero (USC), 7-5, 6-2Anne Yelsey (Stan) d. Nina Yaftali (UCLA), 6-0, 6-1Monica Wiesener (Cal) d. Kady Pooler (ASU), 4-6, 6-3, 6-3

First Round -- Thurs., April 22Story Tweedie-Yates (Stan), ByeSteph Svanfeldt (Wash) d. Ester Bak (Ore), WD (inj)Megan Flynn (Wash), ByeAnne Yelsey (Stan), ByeSabrina Capannolo (ASU) d. Nelly Dvornicka (WSU), 6-4, 6-3Jessie Rochefort (Ariz) d. Zorana Roganovic (WSU), 6-4, 6-4Zsofi Fodor (WSU) d. Cheryl Naruse (Wash), 6-1, 6-2Mugette Ahn (Wash) d. Rosario del Rio (Cal), 6-1, 6-0Kasia Jakowlew (Ariz) d. Chris Martinez (WSU), 5-7, 7-6(7-4), 6-3Joanna Kao (Stan) d. Rebecca Rankin (ASU), 6-1, 6-3Melissa Esmero (USC) d. Davina Mendiburu (Ore), 6-3, 6-2Jessica Shu (Cal) d. Jessica Leck (Stan), 6-0, 6-1Iza Ferreira (Ariz) d. Erica Sauer (USC), 6-3, 6-5Monica Wiesener (Cal) d. Monkia Kolbovic (Wash), 6-2, 3-6, 6-0Kady Pooler (ASU) d. Amy Toth (WSU), 6-1, 4-6, 6-4Nina Yaftali (UCLA) d. Anna Leksinska (Ore), 7-6, 2-6, 6-1

MEN

DOUBLES, MAIN DRAW

Finals, Sun., April 25Gruendler/Pampoulov (UCLA) d. Corkery/Pade (Stan), 8-3

Semifinals, Sat., April 24Corkery/Pade (Stan) d. Kinsella/Stewart (ASU), 8-5Gruendler/Pampoulov (UCLA) d. Briaud/Veress (Cal), 9-7

Quarterfinals, Fri., April 23Corkery/Pade (Stan) d. Vlaski/Chu (Wash), 8-5Gruendler/Pampoulov (UCLA) d. Slovic/Weiss (Wash), 8-5Briaud/Veress (Cal) d. Matalonga/O'Grady (Ariz), 8-4Kinsella/Stewart (ASU) d. Browne/Sesbescen (Cal), Def (ns)

First Round, Fri., April 23Chu/Vlaski (Wash) d. Kim/Lloyd (Ariz), 9-8(2)Corkery/Pade (Stan) d. Spencer/Swinnen (Ore), 8-5Gruendler/Pampoulov (UCLA) d. Kost/Schiller (Ore), 9-8(7)Slovic/Weiss (Wash) d. Morris/Warburg (Stan), 9-8(10)Browne/Sebescen (Cal) d. Francis/Kwinta (UCLA), 8-5Kinsella/Stewart (ASU) d. Collins/Torres (USC), 9-8(4)Matalonga/O'Grady (ARIZ) d. Berg/Biaselia (USC), 8-6Briaud/Veress (Cal) d. Davies/Letcher (ASU), 8-4

DOUBLES, INVITATIONAL DRAW

Finals, Sun., April 25Sheng/Wan (Stan) d. McKean/Rasmussen (Stan), 8-5

Semifinals, Sat., April 24McKean/Rasmussen (Stan) d. Floyd/Ricks (Wash), 8-5Sheng/Wan (Stan) d. Bieri/King (Ore), 8-4

Quarterfinals, Fri., April 23McKean/Rasmussen (Stan) d. Lam/Surapol (UCLA), Wo (inj)Floyd/Ricks (Wash) d. Andrus/Mullane (Ariz), 9-7Sheng/Wan (Stan) d. Minato/Pettit (Cal), 8-2Bieri/King (Ore) d. Biro/McBride (ASU), 8-5

First Round, Fri., April 23Lam/Surapol (UCLA), ByeAndrus/Mullane (Ariz), ByeMinato/Pettit (Cal), ByeBiro/McBride (ASU), ByeMcKean/Rasmussen (Stan) d. Pickard/Pino (Ore), 9-8(7-3)Floyd/Ricks (Wash) d. Leivent/Wong (Cal), 8-5Sheng/Wan (Stan), ByeBieri/King (Ore) d. Nguyen/Yovan (UCLA), 8-4

WOMEN

DOUBLES, MAIN DRAW

Finals, Sun., April 25Barnes/Burdette (Stan) d. Jacobs/Kops-Jones, 8-6

Semifinals, Sat., April 24Jacobs/Kops-Jones (Cal) d. Anderson/Yelsey (Stan), 8-3Barnes/Burdette (Stan) d. Hollands/Mlakar (Ariz), 8-1

Quarterfinals, Fri., April 23Hollands/Mlakar (Ariz) d. Anastasiu/Matias (USC), 8-6Barnes/Burdette (Stan) d. Havlicek/Scheldt (Cal), 9-7Jacobs/Kops-Jones (Cal) d. Colalillo/Pooler (ASU), 8-3Anderson/Yesley (Stan) d. Arias/Martinez (WSU), 8-5

First Round, Fri., April 23Havlicek/Scheldt (Cal) d. Hadzic/Hoe (Wash), 8-3Kops-Jones/Jacobs (Cal) d. Dieskova/Leksinska (Ore), 8-2Barnes/Burdette (Stan) d. Bercek/Fisher (UCLA), 8-3Colalillo/Pooler (ASU) d. Jakowlew/Larocque (Ariz), 8-6Hollands/Mlakar (ARIZ) d. Pilecka/Sureephong (ASU), 8-4Anastasiu/Matias (USC) d. Nagle/Panova (Ore), 8-6Arias/Martinez (WSU) d. Carleton/Gordon (UCLA), 8-6Anderson/Yesley (Stan) d. Carter/Sumantri (Wash), 8-2

DOUBLES, INVITATIONAL DRAW

Finals, Sun., April 25Logar/Tweedie-Yates (Stan) d. Bayani/Esmero (USC), 8-4

Semifinals, Sat., April 24Bayani/Esmero (USC) d. Ahn/Nauenberg (Wash), 8-2Logar/Tweedie-Yates (Stan) d. Shu/Wiesener (Cal), 8-6

Quarterfinals, Fri., April 23Bayani/Esmero (USC) d. Fodor/Sallai (WSU), 8-3Shu/Wiesener (Cal) d. Perry/Rochefort (Ariz), 8-6Logar/Tweedie-Yates (Stan) d. Kolbovic/Svanfeldt (Wash), 8-4Ahn/Nauenberg (Wash) d. Capannolo/Rankin (ASU), 9-8(4)

First Round, Fri., April 23Capannolo/Rankin (ASU), ByePerry/Rochefort (Ariz), ByeFodor/Sallai (WSU) d. Kao/Leck (Stan), 8-1Bayani/Esmero (USC) d. Flynn/Naruse (Wash), 8-0Ahn/Nauenberg (Wash) d. Gaal/Toth (WSU), 8-5Kolbovic/Svanfeldt (Wash) d. Bak/Mendiburu (Ore), 8-6Logar/Tweedie-Yates (Stan) d. Sauer/Ver Meulen (USC), 9-7Shu/Wiesener (Cal) d. Dvornicka/Roganovic (WSU), 9-7

WOMEN

SINGLES, BACK DRAW

First Round, Thurs., April 22Rosario del Rio (Cal) d. Cheryl Naruse (Wash), 6-1, 6-0Wendy Pilecka (ASU) d. Nora Gaal (WSU), 5-7, 6-3, 7-6Corine Ver Meulen (USC) d. Nelly Dvornika (WSU), 6-1, 6-1Zorena Roganov (WSU) d. Rebecca Rankin (ASU), 7-5, 6-4Dinka Hadzic (Wash) d. Jessica Lek (Stan), 6-1, 6-1Saskia Naeunberg (Wash) d. Erica Sauer (USC), 6-2, 6-3Bernadette Bayani (USC) d. Amy Toth (WSU), 6-3, 6-1Anna Leksinska (Ore) d. Megan Flynn (Wash), 6-0, 6-1

Now on Pac-12 Network
7:00 AM PT

Airing on:

  • Pac-12 Network
Get Pac-12 Networks
Pac-12 Networks Channel Finder
Close