Seth Hejny Surpasses U.S. Olympic 5,000 Meter B Standard

June 20, 2004

Stanford, Ca - Stanford's Seth Hejny met the U.S. Olympic 'B' standard in the 5,000 meters on Sunday night during competition at the Cardinal Qualifier.

Hejny won the race in a time of 13:46.89, just short of his career-best of 13:46.81 in 2001. The 5,000 meter U.S. Olympic 'B' standard is 13:48.00.

Nearly 150 athletes competed at Stanford's Cobb Track & Angell Field hoping to post U.S. Olympic Trials qualifying times and marks. The U.S. Olympic Trials are slated for July 9-18 in Sacramento.

Although no U.S. Olympic 'A' standards were met on Sunday night, several athletes attained the 'B' standard. The list included Trent Riter (Minnesota) in the 800 meters (1:47.78), former Stanford All-American Michael Stember in the 800 meters (1:47.98), Richard Smith (Nike) in the 800 meters (1:48.22), Kevin Elliott (Farm Team) in the 800 meters (1:48.39), Ben Armel (UC Santa Barbara) in the 800 meters (1:48.48), Drew Griffin (Farm Team) in the 1,500 meters (3:41.98), Rob Mitchell (Farm Team) in the 1,500 meters (3:42.49), Erik Schmidt (U.S. Marines) in the 1,500 meters (3:42.64), Karl Savage (Zap Fitness) in the 1,500 meters (3:42.88), Thomas Brooks (Unat) in the 3,000 meters steeplechase (8:36.30), Lauren Simmons (Farm Team) in the 800 meters (2:04.58), Ashley Wysong (Farm Team) in the 800 meters (2:04.84), and Blake Russell (New Balance) in the 5,000 meters (15:44.27).

Cardinal Qualifier - Stanford University (Cobb Track & Angell Field)
Men's Results

100 meters - 1. Rubin Williams (Heritage TC) 10.61wa; 2. Will Montgomery (Norton TTC) 10.62wa; 3. Aaron Thigpen (Norton TC) 10.95wa

400 meters - 1. Darren Woods (California) 47.59; 2. Tim Brown (Unat) 47.63

800 meters - 1. Trent Ritter (Minnesota) 1:47.78; 2. Michael Stember (Nike) 1:47.98; 3. Richard Smith (Nike) 1:48.22

1,500 meters (Section A) - 1. Drew Griffin (Farm Team) 3:41.98; 2. Rob Mitchell (Farm Team) 3:42.49; 3. Erik Schmidt (U.S. Marines) 3:42.64

3,000 meter steeplechase - 1. Thomas Briijs (Unat) 8:36.30; 2. Michael Spence (Unat) 8:45.18; 3. David Cullum (Farm Team) 8:47.86

5,000 meters - 1. Seth Hejny (Stanford) 13:46.98; 2. Mark Davis (Nike) 13:50.99; 3. William Naranjo (Columbia) 13:54.95

110 meter hurdles - 1. Tim Bogdanof (Springco) 13.75wa; 2. Kevin Craddick (Unat) 13.92wa; 3. Thomas Mack (California) 14.33wa

discus - 1. Omer Inan (Unat) 194-10 (59.40m); 2. Andy Bloom (Nike) 194-8 (59.33m); 3. Craig Kent (Unat) 179-8 (54.76m)

Women's Results
100 meters - 1. Antonette Carter (Cal) 11.78; 2. Angela Manuel (Unat) 11.78; 3. Nicole Whitman (Unat) 11.86

400 meters - Angelique Smith (Unat) 55.68; 2. Natalia Gaerlan (RJM Design) 55.82; 3. Jennifer Bridgeman (Unat) 59.19

800 meters - 1. Lauren Simmons (Farm Team) 2:04.58; 2. Ashley Wysong (Farm Team) 2:04.84; 3. Sally Hauser (Farm Team) 2:05.00

1,500 meters - 1. Maurica Carlucci (Farm Team) 4:17.97; 2. Shannon Rowbury (Duke) 4:21.56; 3. Marie Davis (Farm Team) 4:22.68

5,000 meters - 1. Blake Russell (New Balance) 15:44.27; 2. Kathy Newberry (NYAC) 15:45.32; 3. Kristen Nicolini (Unat) 16:06.98

100 meter hurdles - 1. Talia Stewart (Unat) 13.73; 2. Brooke Meredith (California) 14.87

discus - 1. Sheni Russel (California) 177-5 (54.09m)

javelin - 1. Erica Wheeler (Unat) 178-3 (54.34m); 2. Nicole Carroll (Unat) 155-11 (47.53m); 3. Missy Vanek (Unat) 144-0 (43.90m)

for complete results, go to www.recordtiming.com

Now on Pac-12 Network
7:30 AM PT

Airing on:

  • Pac-12 Network
Get Pac-12 Networks
Pac-12 Networks Channel Finder
Close