Skip to main content

Stanford Women's Swimming & Diving Olympians

Jul 1, 2016

 

 1936 - Berlin (1) 
Marjorie Gestring Bowman 
Springboard Diving Gold
 1948 - London (1) 
Brenda Helser DeMoreles
400m freestyle relay Silver
 1956 - Melbourne (2) 
Nancy Simon Peterson
400m freestyle relay Silver
Sylvia Ruska
400m freestyle relay Silver
 1960 - Rome (2) 
Ann Cribbs
200m breaststroke --
Chris von Saltza
400m freestyle Gold
400m freestyle relay Gold
400m medley relay Gold
100m freestyle Silver
 1964 - Tokyo (2) 
Sharon Stouder Clark
100m butterfly Gold
400m freestyle relay Gold
400m medley relay Gold
100m freestyle Silver
Jo Harshbarger
800m freestyle --
 1976 - Montreal (2) 
Linda Jezek
400m medley relay Silver
Kim Peyton
400m freestyle relay Gold
 1980 - Moscow (8) • U.S. boycott 
George Haines (U.S. head coach)
Lisa Buese
Kim Carlisle
Stephanie Elkins
Linda Jezek
Libby Kinkead
Marybeth Linzmeier
Susan Rapp
Isabel Reuss (Mexico)
 1984 - Los Angeles (2) 
Richard Quick (U.S. assistant coach)
Jenna Johnson
400m medley relay Gold
100m butterfly Silver
400m freestyle relay Silver
Susan Rapp
400m medley relay Gold
200m breaststroke Silver
 1988 - Seoul (4) 
Richard Quick (U.S. head coach)
Janet Evans
400m freestyle Gold
800m freestyle Gold
400m individual medley Gold
Allison Higson (Canada)
200m breaststroke Bronze
Janel Jorgensen
400m medley relay Silver
100m butterfly --
Eva Mortensen (Denmark)
400m freestyle --
800m freestyle --
 1992 - Barcelona (7) 
Richard Quick (U.S. assistant coach)
Janet Evans
800m freestyle Gold
400m freestyle Silver
Claudia Franco (Spain)
50m freestyle --
100m freestyle --
Allison Higson (Canada)
100m breaststroke --
200m breaststroke --
400m freestyle relay --
Jill Johnson
200m breaststroke --
Lea Loveless
400m medley relay Gold
100m backstroke Bronze
Summer Sanders
200m butterfly Gold
400m medley relay Gold
200m individual medley Silver
400m individual medley Bronze
Jenny Thompson
400m freestyle relay Gold
400m medley relay Gold
100m freestyle Silver
 1996 - Atlanta (9) 
Richard Quick (U.S. head coach)
Janet Evans
800m freestyle relay --
Catherine Fox
400m freestyle relay Gold
400m medley relay Gold
Lisa Jacob
400m freestyle relay Gold
800m freestyle relay Gold
Jenny Thompson
400m freestyle relay Gold
800m freestyle relay Gold
400m medley relay Gold
Siobhan Cropper (Trinidad & Tobago)
50m freestyle --
100m freestyle --
Jessica Amey (Canada)
100m butterfly --
Elin Austevoll (Norway)
100m breaststroke --
200m breaststroke --
200m individual medley --
Gabrielle Rose (Brazil)
100m freestyle --
100m butterfly --
200m individual medley --
Claudia Franco (Spain)
50m freestyle --
100m freestyle --
 2000 Sydney Games (4) 
Richard Quick (U.S. head coach)  
Misty Hyman
200m butterfly Gold
Gabrielle Rose
200m individual medley --
Jenny Thompson
400m freestyle relay Gold
800m freestyle relay Gold
400m medley relay Gold
100m freestyle Bronze (tie)
100m butterfly --
Siobhan Cropper (Trinidad & Tobago)
50m freestyle --
100m freestyle --
100m butterfly --
 2004 - Athens (5) 
Richard Quick (U.S. assistant coach)
Caroline Bruce
200m breaststroke --
Kristen Caverly
200m backstroke --
Dana Kirk
200m butterfly --
Tara Kirk
400m medley relay* Silver
100m breaststroke --
Jenny Thompson
400m freestyle relay Silver
400m medley relay Silver
50m freestyle --
100m butterfly --
 2008 - Beijing (2) 
Elaine Breeden
400m medley relay* Silver
100m butterfly --
200m butterfly --
Julia Smit
400m freestyle relay* Silver
800m freestyle relay* Bronze
 2012 - London (2) 
Rick Schavone (U.S. assistant diving coach)
Cassidy Krug
3-meter diving --
Lia Neal (incoming freshman)
400m freestyle relay Bronze
 2016 - Rio (6) 
Greg Meehan (U.S. assistant coach)
Kassidy Cook
3-meter springboard diving --
Maya DiRado
200m individual medley Bronze
400m individual medley Silver
200m backstroke Gold
800m freestyle relay Gold
Katie Ledecky (incoming freshman)
200m freestyle Gold
400m freestyle Gold
800m freestyle Gold
400m freestyle relay Silver
800m freestyle relay Gold
Simone Manuel
50m freestyle Silver
100m freestyle Gold
400m freestyle relay Silver
400m medley relay Gold
Andi Murez (Israel)
50m freestyle --
100m freestyle --
Lia Neal
400m freestyle relay* Silver
 2020 - Rio (8) 
Greg Meehan (U.S. head coach)
Brooke Forde
800m freestyle relay  Silver*
Torri Huske (incoming freshman)
100m butterfly Fourth
400m mixed medley relay Fifth
400m medley relay Silver
Katie Ledecky (incoming freshman)
200m freestyle Fifth
400m freestyle Silver
800m freestyle Gold
1500m freestyle Gold
800m freestyle relay Silver
Simone Manuel
50m freestyle Semifinals
400m freestyle relay Bronze
Andi Murez (Israel)
50m freestyle Trials
100m freestyle Trials
200m freestyle Trials
400m mixed medley relay Eighth
Taylor Ruck (Canada)
100m backstroke Semifinals
200m backstroke Sixth
400m freestyle relay Silver*
400m medley relay  Bronze*
Regan Smith (incoming freshman)
100m backstroke Bronze
200m butterfly Silver
400m mixed medley relay Fifth*
400m medley relay Silver

* - swam in prelims