Pac-12 announces men’s and women's rowing 2019 All-Academic teams

Karl Maasdam/Oregon State Athletics

SAN FRANCISCO – The following are the 2019 Pac-12 men’s and women’s rowing All-Academic teams, announced today by Commissioner Larry Scott. To be eligible for selection to the academic team, a student-athlete must have a minimum 3.0 overall grade-point average and participate in at least half of their team’s scheduled regular season events.

MEN’S ROWING - PAC-12 ALL-ACADEMIC
FIRST TEAM

Name, School Year GPA Major
Martin Amethier, Stanford Jr. 3.65 Computer Science
Chase Bakkeby, UCLA Jr. 3.56 Applied Mathematics
Diego Baugh, Stanford So. 3.60 Computer Science
Ryan Buchanan, Stanford Sr. 3.65 Engineering
Ryan Cardiff, Stanford Jr. 3.72 Biochemical Engineering
Nathan Cheung, UCLA So. 3.69 Applied Mathematics
Jonathan Cogan, Stanford Jr. 3.64 Computer Science
Elliott de Bruin, Washington Jr. 3.64 Computer Science
Chase Deitner, Washington So. 3.87 Electrical Engineering
Ian Engstrom, Washington So. 3.57 Biochemistry
Hassan Fahmy, Stanford So. 3.73 Computer Science
George Finlayson, California So. 3.96 History
Peter Frederick, UCLA Sr. 3.22 History
Camron Gharib, Oregon State Sr. 3.87 Political Science
Tyler Gray, Oregon State Jr. 3.89 BioHealth Sciences
Laura Hartley, UCLA So. 3.66 Psychology
Matthew Horner, UCLA Sr. 3.85 Mechanical Engineering
George Horrell, Stanford Sr. 3.79 Computer Science
Maarten Hurkmans, California Sr. 3.64 Business Administration
Nick Kingsley, Stanford Jr. 3.97 Political Science
Isabelle Morris, Stanford Sr. 4.02 Psychology
Bjarke Nielsen, UCLA Jr. 3.60 Physics
Philipp Nonnast, Washington Sr. 3.48 International Studies
Will Nuelle, Stanford Sr. 3.57 Mathematics
Ferdinand Querfeld, California Sr. 3.48 Political Economy
Nathan Richards, California So. 3.96 Undeclared
Jack Robertson, California So. 3.80 Undeclared
Bart Scherpbier, Stanford Sr. 3.50 Mechanical Engineering
Cameron Slovic, Stanford Jr. 3.95 Economics
Hunter Smith, Oregon State Sr. 3.51 Mechanical Engineering
Julius Stener, Stanford Jr. 3.59 Management Science & Engineering
Guy Wuollet, Stanford Jr. 3.82 Computer Science

SECOND TEAM

Name, School Year GPA Major
Zachary Alter, UCLA Sr. 3.28 Sociology
David Bridges, Washington Jr. 3.25 Physiology
Chris Carlson, Washingon Sr. 3.14 Political Economy
Austin Chang, UCLA So. 3.41 Bioengineering
Austin DeMartine, Oregon State Sr. 3.21 Management
George Esau, Washington Jr. 3.35 History
Max Evans, Stanford So. 3.43 Undeclared
Nick Everett, Washington So. 3.30 Pre-Science
Andrew Gaard, Washington Sr. 3.30 Mechanical Engineering/Mechatronics
Adam Gold, Washington So. 3.50 Pre-Engineering
Katherine Hirth, UCLA Jr. 3.40 Business Economics
Joshua Hocker, Oregon State Jr. 3.43 Civil Engineering
Erik Hsu-Storaker, UCLA So. 3.31 Mechanical Engineering
Harvey Kay, Washington Jr. 3.31 Economics
Matthew King, UCLA Jr. 3.27 Biology
Nikita Lilichenko, Stanford So. 3.41 Symbolic Systems
Alexandr Lilichenko, California So. 3.33 Geography
Michiel Mantel, Washington Sr. 3.22 Anthropology
Tyler Miao, UCLA Jr. 3.40 History
Madison Molitor, Washington Sr. 3.44 Business Administration (Finance)
Roman Pjajka, Oregon State Jr. 3.21 Marketing
Jacob Randall, Oregon State Jr. 3.32 Fisheries & Wildlife Sciences
Austin Regier, Washington Jr. 3.45 Industrial Engineering
Sebastian Ritter, Washington So. 3.43 Social Science
Carsten Rossen, Washington Jr. 3.40 Mathematics
Jaisel Sandhu, Stanford Sr. 3.29 Computer Science
Daniel Schmid, Stanford Sr. 3.32 Mechanical Engineering
Christoph Seifriedsberger, California Jr. 3.50 Political Economy
Joachim Sutton, California Sr. 3.31 Anthropology
Hugo Van de Graaf, California So. 3.52 Undeclared
Dashen Wada, UCLA R-Sr. 3.21 English
Kimmons Wilson, Washington Sr. 3.24 Psychology

HONORABLE MENTION: Sam Champion, CALIFORNIA; David Echeverri, UCLA; Jack Gosden-Kaye, CALIFORNIA; Smith Graham, STANFORD; Jacob Hart, OREGON STATE; Hunter Hodges, CALIFORNIA; Allen Hosler, STANFORD; Adam Kaba, UCLA; Ethan McCoach, CALIFORNIA; Trevor Phillips, UCLA; Elliot Rogers, CALIFORNIA; Cameron Smith, CALIFORNIA; Drew Taylor, STANFORD; Nick Taylor, OREGON STATE; Nick Touchette, OREGON STATE; Harrison Zilli, UCLA.

WOMEN’S ROWING - PAC-12 ALL-ACADEMIC
FIRST TEAM

Name, School Year GPA Major
Eliza Adams, Oregon State Sr. 3.71 Marketing
Emily Austin, Washington State So. 4.00 Zoology
Ony Chigozie, Washington State Jr. 3.7 Biochemistry
Rachael Christman, Washington State Sr. 3.84 Sport Science
Anika Christofferson, Stanford Sr. 3.65 Human Biology
Isabella Cristelli, Washington State Jr. 3.69 Economic Sciences
Megan Cvitanovic, Stanford Jr. 3.74 Human Biology
Paige Danielson, Washington State Sr. 4.00 Electrical Engineering
Ivy Elling Quaintance, Washington State Jr. 3.80 Sport Science
Zoe Feist, California Sr. 3.67 Political Science
Isabella Garcia-Camargo, Stanford Jr. 3.86 Computer Science
Lydia Hancock, California So. 4.00 Undeclared
Ellie Howe, California Sr. 3.65 Political Science
Renee Kemp, Washington State Jr. 3.82 Biology
Krete Koovit, USC Sr. 3.70 Economics
Tassica Lim, Stanford So. 3.77 Computer Science
Abigail Linnenkohl, Washington State So. 3.88 Undeclared
Grace McGinley, Stanford So. 4.09 Undeclared
Rachel McGlothlen, Washington Jr. 3.90 Psychology
Dana Moffat, California Sr. 3.61 Economics
Sarah Ondak, Stanford So. 3.83 Undeclared
Katarzyna Pilch, USC Jr. 3.91 Cognitive Science
Marliis Reinkort, USC R-Sr. 3.66 Entrepreneurship and Innovation
India Robinson, Stanford Jr. 3.71 Human Biology
Calina Schanze, Washington Sr. 3.49 Business Administration (Finance)
Scout Sutton, Oregon State Jr. 3.83 Environmental Econ and Policy
Haley Tong, UCLA Jr. 3.67 Environmental Science
Ava Trogus, Washington So. 3.95 Computer Science
Lanea Tuiasosopo, UCLA Sr. 3.81 Communication Studies
Katelyn Ware, Washington State So. 3.93 Undeclared
Hannah Welzbacker, Washington State Sr. 3.64 Communication and Society
Chloe White, Washington State So. 3.92 Biology

SECOND TEAM

Name, School Year GPA Major
Marley Avritt, Washington Sr. 3.40 Law, Societies & Justice
Emma Barrett, Washington State So. 3.71 Undeclared
Erin Barry, Stanford Sr. 3.50 Geological Sciences
Josie Beyer, UCLA Jr. 3.40 Applied Mathematics
Sophia Boyd-Fliegel, Stanford So. 3.47 Undeclared
Ludovica Braglia, USC So. 3.45 International Relations
Sara Brevick, Washington State Sr. 3.50 Human Development
Ella Cowan de Wolf, Washington State Jr. 3.61 Animal Sciences
Linnea Davison, Washington State Jr. 3.60 Psychology
Brooke Downes, USC Sr. 3.39 Political Science
Amanda Durkin, Washington Sr. 3.57 Environmental Health
Kyra Edwards, UCLA Sr. 3.38 Statistics
Alina Hagstrom, Oregon State Sr. 3.41 Public Health
Valentina Iseppi, Washington Jr. 3.48 Economics
Lucy Jepson, UCLA Sr. 3.50 Communication Studies
Kailey Kassuba, Washington State So. 3.57 Undeclared
Maria Kent, Stanford So. 3.49 Undeclared
Sophia Lynn, Stanford So. 3.64 Undeclared
Kamila Ondrackova, Washington State Jr. 3.66 Sport Science
Diana Oppenheimer, Oregon State Jr. 3.45 Biochemistry and Biophysics
Carmela Pappalardo, Washington Jr. 3.53 Communication
Jenna Phillips, Washington So. 3.63 Informatics
Meg Saunders, Stanford Jr. 3.66 History
Tabea Schendekehl, Washington Jr. 3.66 Art
Margaret Seaton, Stanford Sr. 3.46 Human Biology
Chase Shepley, Stanford Sr. 3.54 Political Science
Larkspur Skov, Washington Jr. 3.61 Linguistics
Astrid Steensberg, USC Jr. 3.38 Global Health
Maddie Vinson, Oregon State Sr. 3.39 Human Development & Family Science
Abigail Watts, Oregon State Jr. 3.63 Management
Claire Williams, Oregon State So. 3.56 Environmental Sciences
Jennifer Wren, Washington Sr. 3.53 Biology

HONORABLE MENTION: Mika Allen, CALIFORNIA; Grace Arnis, WASHINGTON STATE; Sofia Asoumanaki, WASHINGTON; Mimi Ballinger, OREGON STATE; Chloe Betts, CALIFORNIA; Madeleine Bingham, WASHINGTON STATE; Dana Brooks, WASHINGTON; Maddison Brown, CALIFORNIA; Riley Brown, CALIFORNIA; Ellie Bruce, WASHINGTON; Saskia Budgett, UCLA; Fiona Buzzard, UCLA; Bailey Daniels, OREGON STATE; Irene Davila Mejia, UCLA; Emily Delleman, STANFORD; Katie Descheemaeker, OREGON STATE; Claire Diller, OREGON STATE; Alex Floyd, CALIFORNIA; Juliette Frank, UCLA; Stephanie Grauer, STANFORD; Klara Grube, WASHINGTON; Nora Hefte, WASHINGTON STATE; Jackie Hendriks, CALIFORNIA; Alli Hinmon, UCLA; Sarah Holloway, UCLA; Mariko Kelly, STANFORD; Kaitlyn Kynast, STANFORD; Samantha Lamos, CALIFORNIA; Adele Likin, WASHINGTON; Cassy Lozano, OREGON STATE; Lindsay Noah, CALIFORNIA; Radka Novotnikova, USC; Miranda Nykolyn, STANFORD; Erin O'Donohue, UCLA; Abbt Paiva, CALIFORNIA; Becca Pritchard, OREGON STATE; Mackenzie Rice, OREGON STATE; Natalie Tercek, OREGON STATE; Cassidy Thompson, WASHINGTON STATE; Emma Vagen, WASHINGTON; Mariana Vazquez, CALIFORNIA; Emily Weible, WASHINGTON STATE; Rena White, STANFORD; Whitney Wood, UCLA; Sue Yu, WASHINGTON STATE; Anja Zehfuss, STANFORD.

Now on Pac-12 Network
2:00 PM PT

Airing on:

  • Pac-12 Network
  • Inside Pac-12 Basketball: NBA Draft Special
    Thu 6/20 | 9:00pm PT

    Airing on:

    • Pac-12 Oregon
    • Pac-12 Network
    • Pac-12 Arizona
    • Pac-12 Bay Area
    • Pac-12 Los Angeles
    • Pac-12 Washington
    • Pac-12 Mountain
    Live
Get Pac-12 Networks
Pac-12 Networks Channel Finder
Close