Skip to main content

May Flowers Bring Senior and UWW Junior Nationals for Sun Devils

Apr 29, 2021

CORALVILLE, IA -- Eight Sun Devil wrestlers are set to open their offseason at the United World Wrestling Junior and Senior Nationals this weekend (April 30-May 2) in Coralville, Iowa at the Xtream Arena and GreenState Family Fieldhouse hosted by USA Wrestling. 

The event serves as a qualification process for the 2021 U.S. Senior World Team in men's freestyle, women's freestyle and Greco-Roman, which is scheduled in Oslo, Norway, Oct. 2-10. The top five place winners in each weight class will advance to the 2021 World Team Trials Sept. 3-5 at a site to be announced. This event also has implications for the 2021 Pan American Championships in Guatemala City, May 27-30.

For the men's freestyle and Greco-Roman contestants , the champion in both categories of weight classes will compete for the USA at the 2021 UWW Junior World Championships in Ufa, Russia August 16-22. There are also qualifying implications for the 2021 Pan American Junior Championships in Buenos Aires, Argentina, June 9-13 and the 2021 Junior Pan American Games in Cali, Colombia, Sep.t 15-18.

Fans can expect to watch 2021 All-American Jacori Teemer in the senior men's freestyle 74 kilogram weight class. Sun Devil Alumni Josh Kramer (61 kg) and Joshua Shields (74 kg) will also wrestle at the senior men's freestyle event. 

Chad Porter will represent the Sunkist Kids Wrestling Club as the lone Greco-Roman wrestler at 97kg. 

Competing in the junior men's freestyle wrestling events will be Josh Nummer (86 kg), Trey Munoz (79 kg), Ethan Pickren (65 kg), with three -- Cleveland Belton, Julian Chebove and Jesse Vasquez -- rounding out the 61 kg weight class.   

Fans will have the chance to watch the action this weekend, as it will be streamed live on Flowrestling.org with live results on FloArena. Coverage gets underway with Greco-Roman at 9 a.m. MST on Friday. 

 

Senior Men's Freestyle:

61 kg Josh Kramer (Sunkist Kids Wrestling Club)

74 kg Jacori Teemer (Sunkist Kids Wrestling Club)

74 kg Josh Shields (Sunkist Kids Wrestling Club)

Junior Men's Freestyle:

61 kg Cleveland Belton (Sunkist Kids Wrestling Club)

61 kg Jesse Vasquez (Unattached) 

61 kg Julian Chlebove (Unattached)

65 kg Ethan Pickren (Sunkist Kids Wrestling Club)

79 kg Trey Munoz (Unattached)

86 kg Josh Nummer (Sunkist Kids Wrestling Club)

Senior Greco Roman:

97 kg Chad Porter (Sunkist Kids Wrestling Club)
 

Event Schedule (MST Time):

Friday, April 30

Session 1: 

8:00 AM to 12:30 PM - UWW Junior Greco-Roman and Senior Greco-Roman (Preliminaries, Quarterfinals, Semifinals  and Consolations)

9:30 AM to 12:30 PM - Senior Women's Freestyle (Preliminaries, Quarterfinals, Semifinals  and Consolations)

Session 2: 

1:30 PM - 3:30 PM - Senior Women's Freestyle, UWW Junior Greco-Roman and Senior Greco-Roman (Consolations and Medals)

2:00 PM - 4:30 PM - UWW Junior Greco-Roman (Best 2 out of 3 Finals)

Session 3:

5:00 PM - 6:30 PM - Senior Women and Senior Greco-Roman (1st Place Matches)

Saturday, May 1

Session 4:

8:00 AM to 12:30 PM - Senior Men's Freestyle  (Preliminaries, Quarters, Semifinals, and Consolations) 

8:00 AM to 12:30 PM - UWW Junior Freestyle (Preliminaries and Consolations) 

Session 5: 

2:30 PM to 5:00 PM - Senior Men's Freestyle (Consolations, Consolation Semifinals and 3rd, 5th and 7th)

2:30 PM - 7 PM - UWW Junior Freestyle (Quarters, Semifinals and Consolations)

5:00 PM - 6:30 PM - Senior Men's Freestyle (1st Place Matches)

Sunday, May 2

Session 6:

8:00 AM to 11:00 AM - UWW Junior Freestyle (Consolation, Consolation Semifinals, 3rd Place, 5th Place and 7th Place)  

Session 7: 

10:00 AM to 12:00 PM - UWW Junior Freestyle (Best 2 out of 3 Finals)